skip to main content
Elon Musk

Šest na šest metrů. Musk prodal vily a bydlí ve skládací garsonce za milion

Pokud byste chtěli navštívit třetího nejbohatšího člověka světa, nenajdete ho na adrese mezi dalšími miliardáři někde na předměstí Hollywoodu nebo na Miami Beach. Vloni totiž prodal většinu svých nemovitostí a přestěhoval se do Texasu.

Spoluzakladatel společnosti Tesla a její výkonný ředitel Elon Musk v červnu prozradil, že už vlastní jen jeden větší dům v Kalifornii a že jeho současné bydliště je malý domek, který si pronajímá od své kosmické společnosti SpaceX.

Dům, který nemá ani čtyřicet metrů čtverečních, se nachází v Boca Chica v Texasu, kde společnost SpaceX vyrábí své rakety Starships. Musk, jehož jmění se dle Forbes pohybuje okolo 170 miliard dolarů, si pronajímá montovanou stavbu vyrobenou startupovou firmou Boxabl.

Dům, o kterém Musk napsal na Twitter, se prodává za cenu okolo padesáti tisíc dolarů, tedy asi za milion korun, a podobá se malému studiovému bytu. Jeden velký pokoj je rozdělený na obývací část, ložnici, kuchyňský kout a koupelnu. V porovnání s mnohými jinými miliardáři, kteří vlastní okázalé vily, tak Musk žije v jednoduše přenositelné jednotce o velikosti šest krát šest metrů.

„Je to skvělý,“ uvedl Musk na Twitteru minulý měsíc.

Plánek domu „Casita“ od firmy Boxabl. | Foto Boxabl

Padesátiletý magnát oznámil vloni, že se chystá prodat všechny své domy a většinu svého majetku v reakci na kritiku jeho ohromného bohatství. Musk už téměř dostál svému slibu, jelikož má prodáno šest ze svých sedmi nemovitostí.

Reklama

„Jediný dům, který vlastním, je dům v Bay Area u San Francisca, kde pořádáme akce. Když ho prodám, bude mít méně užitku. Jedině, že by ho koupila velká rodina. To se může jednou stát,“ napsal Musk v červnu na Twitter. 

O několik dnů později potvrdil, že i tento dům nabízí k prodeji: „Rozhodl jsem se prodat svůj poslední dům. Musí se dostat k velké rodině, která tam bude bydlet. Je to výjimečné místo.“

Tento pozemek o velikosti sedmačtyřiceti akrů leží v Hillsborough v Kalifornii, na půl cesty mezi San Franciskem a Silicon Valley. Více než stoletá vila má patnáct set metrů čtverečních a nachází se v ní devět ložnic a deset koupelen. Tuhle svou poslední nemovitost Musk nabízí za 37,5 milionu dolarů, přičemž kupní cena v roce 2017 byla 23,4 milionu dolarů.

Naproti tomu loni Musk prodal svoje nemovitosti v Los Angeles, často s velmi malou (ne-li žádnou) marží. Výjimkou je jen jeho první dům na Chalon Road, který udal za 29 milionů dolarů vloni v červnu, zatímco v roce 2012 ho koupil za 17 milionů dolarů. 

V říjnu prodal za sedm milionů dolarů dům ve stylu ranče o velikosti 250 metrů čtverečních, který dříve patřil Geneu Wilderovi, jenž se proslavil rolí Willy Wonky. Prodejní smlouva obsahovala podmínku, že dům nesmí být stržen nebo ztratit svoji duši. Musk ho v roce 2013 koupil za 6,75 milionu dolarů.

V prosinci pak Musk prodal čtyři nemovitosti v Bel Air celkově za 61,89 milionu dolarů. Původně za tyto domy utratil během let 2015 a 2019 částku 55 milionů dolarů. Celkem tak na prodeji všech šesti domů vydělal odhadem 19,2 milionu dolarů.

Tento článek je rozdělený na dvě části, pokud si chcete přečíst jeho zbytek, klikněte na následující tlačítko.

Pokračovat ve čtení 1/2