Jeden z nejhlasitějších zastánců obranného průmyslu v Silicon Valley a bývalý generální ředitel Googlu Eric Schmidt plánuje tajný podnik inspirovaný ukrajinským používáním bezpilotních letounů na bojišti.
Že miliardář v tichosti připravuje nový projekt v oblasti obranných technologií, konkrétně projekt vojenských dronů, pro Forbes potvrdily čtyři zdroje, které jsou s tímto projektem obeznámeny. O jeho existenci přitom doteď nikdo jiný neinformoval a dosud nebyl veřejně spuštěn.
Podle našich zdrojů má utajovaný projekt poskytnout americkou alternativu k čínským dronům a bude vyvíjet bezpilotní letecké systémy speciálně určené pro použití na bojišti.
Tři ze zdrojů obeznámených se Schmidtovým projektem uvedly, že byl zásadně ovlivněn jeho nedávnými návštěvami Ukrajiny, kde miliardář během uplynulého roku navázal kontakty s vládními představiteli a vojenskými veliteli. Dvě z těchto osob dodaly, že se na tomto úsilí podílí i Sebastian Thrun, spoluzakladatel moonshotové laboratoře společnosti Google.
Forbesu se nicméně zatím nepodařilo zjistit, kdo další kromě Thruna s tajným projektem pomáhá, kdy byl zahájen a zda je Schmidt jeho jediným podporovatelem. Podle dvou zdrojů na projektu pracuje jen hrstka lidí a Schmidtovi se ho snaží utajit kvůli geopoliticky citlivým otázkám. Není jasné, zda už pro projekt byla vůbec založena společnost. Schmidt a Thrun se k tomu odmítli vyjádřit.
Schmidt se nicméně obsáhle vyjádřil ke způsobu, jakým malé bezpilotní letouny mění podobu války na Ukrajině.
„Budoucnost války bude diktována a vedena drony,“ napsal Schmidt po návratu z Kyjeva v červencovém článku pro Wall Street Journal. A začátkem tohoto roku deník Washington Post informoval, že Schmidt spolu s dalšími investory věnoval deset milionů dolarů ukrajinskému startupovému akcelerátoru D3, který se zaměřuje na vojenské technologie.
D3, což je zkratka pro Dare to Defend Democracy, poskytne počáteční financování ve výši 125 tisíc dolarů začínajícím firmám a také možnosti mentoringu. Podle všeho je ale tento startup od Schmidtova nového podniku oddělen.
Od roku 2017, kdy Schmidt opustil funkci předsedy společnosti Google, věnoval mnoho času a bohatství propojování zájmů Silicon Valley a Pentagonu prostřednictvím různých poradních výborů, think-tanků a svého rozsáhlého startupového portfolia.
Ve Washingtonu se zasazuje o to, aby vojenské agentury urychlily své investice do technologií, zejména do umělé inteligence, která podle něj bude hrát klíčovou roli v oblasti národní bezpečnosti a také v záležitostech Číny.
Schmidt dříve působil jako předseda Rady pro inovace ministerstva obrany a komisař Národní bezpečnostní komise pro umělou inteligenci, kde vypracoval oficiální doporučení ohledně americké strategie v oblasti umělé inteligence.
Tyto vládní konexe daly Schmidtovi ve Spojených státech i v zahraničí aureolu státníka, který se díky svému vlivu setkává s vlivnými vojenskými stratégy. A byla to právě Schmidtova nedávná osobní mise na Ukrajinu, která podle tří našich zdrojů pomohla získat informace pro jeho nový projekt.
Dva z nich uvedli, že se zajímal zejména o využití dronů a kvadrokoptér k zahájení ukrajinské protiofenzivy proti Rusku. Andrij Jermak, vedoucí kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského, v září 2022 oznámil, že se Schmidtem jednal o „technologických řešeních“ pro vyhnání ruských sil z Ukrajiny.
Už zmíněný Sebastian Thrun, zkušený zakladatel v oblasti letecké techniky a Schmidtův bývalý kolega ze společnosti Google, dává jako spolupracovník smysl. Německý odborník na robotiku navázal první kontakty se společností Google v roce 2010 poté, co ho spoluzakladatel Larry Page získal pro konstrukci samořízených automobilů, na nichž Thrun pracoval již na Stanfordově univerzitě.
Z této iniciativy se nakonec stala dceřiná společnost Waymo mateřské společnosti Google Alphabet a laboratoř se přeměnila na Google X, skunkworks inkubátor technologického giganta pro moonshot projekty.
V roce 2010 Thrun s Pageovou podporou založil také startup Kittyhawk, který se zabýval leteckou taxislužbou a který loni ukončil činnost. V roce 2011 pak Thrun založil společnost Udacity věnující se online vzdělávání, o tři roky později opustil pozici viceprezidenta a spolupracovníka Googlu a nedávno oznámil založení nové společnosti zabývající se umělou inteligencí s názvem Sage Labs.
Projekty s drony vyvolaly v minulosti v Googlu kontroverzi. V roce 2018, kdy Schmidt ještě působil jako technický poradce společnosti Alphabet, protestovaly tisíce zaměstnanců proti smlouvě Googlu na projekt Maven, iniciativu ministerstva obrany, v rámci které armáda využívala technologii umělé inteligence k analýze snímků pořízených při sledování drony.
Výsledkem této roztržky byly výpovědi zaměstnanců a vytvoření směrnic společnosti Google pro umělou inteligenci, v nichž se uvádí, že společnost nebude vyvíjet zbraně s umělou inteligencí. Došlo také na rozhodnutí neprodloužit smlouvu na projekt Maven.
Zatím není jasné, kdy Schmidt svůj projekt představí a jak chce konkurovat stávajícím výrobcům jako Northrop Grumman a řadě novějších amerických startupů.
Schmidt možná doufá, že využije rostoucího zájmu o americké drony ze strany Pentagonu, který nedávno oznámil program nazvaný „Replicator“, jehož cílem je podkopat dominanci Číny v oblasti dronů tím, že v příštím roce využije americké výrobce k výrobě tisíců bezpilotních letounů.
Ukrajina nedávno přivítala další projekty dronů ze zámoří. V prosinci její ministerstvo pro digitální transformaci oznámilo, že německý výrobce dronů Quantum Systems otevře v zemi výzkumné a vývojové centrum. Společnost se připojí k ukrajinskému Diia City, jakési „virtuální ekonomické zóně“, která má přilákat zahraniční a lokální technologické společnosti daňovými výhodami a dalšími benefity.