Microsoft během čtvrtku na burze překonal Apple a stal se nejhodnotnější firmou na světě. Byť jen na chvíli. Na konci obchodovacího dne byl Apple zpět na pozici světové jedničky, kterou zastává prakticky od doby, co začal ve velkém prodávat iPhony.

Microsoft jej v posledních letech z tohoto trůnu sesadil už několikrát, nikdy to však nemělo dlouhého trvání. Letos by se to mohlo změnit, Microsoft se díky angažmá ve společnosti OpenAI, tvůrci ChatGPT, veze na boomu generativní umělé inteligence.

Apple mezitím čelí obavám z oslabení poptávky po iPhonech, zejména v Číně. A nově i chystané antimonopolní žalobě z dílny amerického ministerstva spravedlnosti.

Tržní hodnota Microsoftu ve čtvrtek na chvíli překonala hranici 2,9 bilionu amerických dolarů a přeskočila tak kapitalizaci Applu. Ve výsledku akcie Microsoftu uzavřely obchodování s denním ziskem půl procenta, zatímco akcie Applu vykázaly mírný pokles o 0,32 procenta.

Podle odhadů z Wall Street dosáhly tržby Microsoftu z posledního loňského kvartálu zhruba 61 miliard dolarů, tedy přibližně o 16 procent více než ve stejném období předchozího roku. U Applu se za stejné čtvrtletí očekávají tržby 118 miliard dolarů, zhruba tolik, co rok předtím.

Apple měl přitom našlápnuto k působivému sprintu, když se loni stal první společností, jejíž tržní hodnota překročila tři biliony amerických dolarů. Jenže pak začal cenu akcií stahovat dlouhodobý trend mírného poklesu tržeb firmy, který se táhne už od konce roku 2022. Akcie Applu přesto za celý loňský rok posílily o více než padesát procent.

Letos se jim zatím příliš nedaří, i díky hned několika zhoršujícím se doporučením od akciových analytiků. Ve středu snížil svůj rating akcií Applu na neutrální James Cordwell z výzkumné společnosti Redburn Atlantic. Připojil se tak k analytikům banky Barclays a investiční firmy Piper Sandler, kteří tak učinili v posledních dvou týdnech.

Poukazují zejména na Čínu, která je po Severní Americe a Evropě třetím největším zdrojem příjmů Applu. Aktuální data podle analytiků ukazují, že nejnovější iPhony 15 se v Číně příliš neprodávají, přičemž celá země bojuje se zhoršujícím se makroekonomickým prostředím. 

Tržby by však Applu mohly na druhou stranu nakopnout nové brýle na smíšenou realitu, které ve Spojených státech zamíří do prodeje druhého února. Společnost je ostatně označuje za největší produktový start od zahájení prodeje prvního iPhonu v roce 2007.

Nicméně dalším problémem je hrozba obří antimonopolní žaloby, kterou podle listu The New York Times momentálně proti Applu chystá americké ministerstvo spravedlnosti a mohlo by ji podat už v tomto roce. Pokud se tak stane, půjde podle deníku o největší antimonopolní hrozbu pro Apple za poslední roky.

Naproti tomu cenu akcií Microsoftu, zdá se, v současné době nic zásadního neohrožuje. Softwarový gigant významně těží ze své zhruba více než desetimiliardové investice do startupu OpenAI, který stojí za populárním chatbotem ChatGPT. Jeho technologii Microsoft postupně integruje do svých nástrojů.

Dalším tahounem akcií Microsoftu jsou příjmy z jeho cloudové divize Azure, která setrvale roste. Z posledních kvartálních výsledků Microsoftu vyplývá, že růst tržeb tohoto segmentu zrychluje, přičemž u přímé konkurence, jako je Google Cloud a Amazon Web Services, je tento trend opačný.

Rivalita mezi Applem a Microsoftem sahá až do osmdesátých let minulého století, kdy firma založená Stevem Jobsem a Stevem Wozniakem nařkla Microsoft Billa Gatese z toho, že vykradl „vizuál a dojem“ (look and feel) operačního systému jejich Macintoshe. 

Společnost s logem nakouslého jablka pak začátkem devadesátých let prohrála s Microsoftem významný soudní spor, který prodejci operačního systému Windows umetl cestu k dominanci na trhu s osobními počítači na desítky let dopředu. 

Tržní hodnota Applu přeskočila valuaci Microsoftu až v roce 2010, díky úspěchu iPhonů. Microsoft v tomto ohledu opět předběhl Apple až během pandemie, jednou v roce 2020 a jednou v roce 2021. A to díky síle již zmíněné cloudové divize.

Apple mezitím bojoval s výpadky ve výrobě iPhonů kvůli uzavírání továren a problémům v dodavatelských řetězcích. Na „trůn“ nejhodnotnější firmy světa se však pokaždé velice rychle vrátil.