Celé týdny Japonci nepřipouštěli, že by se letní olympijské hry v Tokiu i přes probíhající epidemii koronaviru neměly konat. V pondělí premiér pořadatelské země Šinzó Abe poprvé přiznal, že by mohl být tento svátek sportu odložen. Kanada dokonce oznámila, že letos své sportovce nikam nepošle. Česká výprava prozatím vyčkává.

„Pakliže by bylo obtížné hry udržet v plném rozsahu, bylo by rozhodnutí o jejich odložení nevyhnutelné, neboť bezpečnost sportovců je prvořadá,“ pronesl Abe ve svém pondělním projevu v japonském parlamentu. Zrušení události však podle něj nadále nepřichází v úvahu.

Hry XXXII. olympiády mají být zahájeny 24. července, tedy takřka přesně za čtyři měsíce. Aktuální vývoj ale stále více směřuje k tomu, že se tak nejspíš nestane. Situace kolem pandemie koronaviru SARS-CoV-2 se totiž po celém světě nelepší.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i zástupci jednotlivých zemí jednohlasně proklamují, že rozhodující je pro ně zdraví a bezpečnost nejen sportovců, ale také ostatních účastníků. Zároveň ale připomínají, že ohled je třeba brát ještě na jeden parametr – ten ekonomický, neboť konání olympiády je velmi nákladná záležitost.

„Na první místě musí být jednoznačně bezpečnost pro všechny. Také to ale musí být proveditelné, žádná z ekonomických stran by neměla být výrazně poškozena. Musí to fungovat vzájemně,“ tvrdí předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval.

„Podstatně levnější se jeví varianta odložit hry o měsíc, dva nebo tři. Posunout je o celý rok vidím osobně jako nejdražší variantu ze všech,“ míní.

Ztráty – i když ne fatální – by v důsledku odložení akce sčítal i ČOV. Zakoupeny má letenky či ubytování a je otázkou, jakým způsobem by fungovala storna. „Těžko říct, do jaké výše by se ta částka vyšplhala, protože neznáme případné podmínky. A myslím, že to dneska nezná nikdo,“ soudí Kejval.

Debatu o přeložení olympijských her, které nebyly odloženy ani zrušeny od druhé světové války (zajímavostí je, že zrušené OH se v roce 1940 měly konat také v Tokiu), rozvířila vedle Abeho také Kanada. Tamní zástupci vyzvali Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby hry o rok odložil.

V opačném případě prý kanadští sportovci letos nebudou startovat. Podobně reagoval i australský tým, který svým reprezentantům oznámil, aby se připravovali na olympiádu v roce 2021.

Očekává se, že MOV bude s konečným verdiktem otálet, jak jen to bude možné. Odložení her je ale jedním ze scénářů, s nimiž pracuje, připustil ve svém prohlášení. „Lidské životy mají přednost před vším, včetně sehrání olympijských her,“ napsal prezident MOV Thomas Bach v dopisu sportovcům.

A dodal slova naděje: „Na konci tohoto temného tunelu, kterým společně procházíme a nevíme, jak dlouho ještě budeme, ale bude světlo – olympijský plamen.“