Dokonalý účes, padnoucí oblek a velmi, velmi rozvážná až těžká mluva. Jiří Písařík předstoupil poprvé od konce alternativního dodavatele elektřiny a plynu Bohemia Energy před novináře.

„Je to, jako byste pohřbívali někoho blízkého,“ řekl Jiří Písařík v úvodu pondělní napjatě očekávané tiskové konference. Chvílemi se na dlouhou dobu odmlčel a jen marně hledal další slova.

„Především si myslím, že si zaslouží omluvu naši zákazníci. Zaslouží si ji proto, že jsme to prostě nedokázali. Naprosto chápu, že se zlobí. Že se zlobí na nás. Děláme maximum pro to, abychom firmu zavřeli slušně a nezůstaly po nás dluhy,“ dodal Písařík.

Majitel Bohemia Energy Jiří Písařík na pondělní tiskové konferenci | Foto Jan Strouhal

Jiří Písařík se na veřejnosti ani v médiích neobjevil od konce skupiny Bohemia Energy před více než třemi týdny. Skupinu budoval šestnáct let a dovedl ji až k tržbám přesahujícím třiadvacet miliard korun při více než milionu klientů (i se slovenskou dcerou Slovakia Energy, která činnost ukončila na konci září).

Letošní bezprecedentní vývoj na energetickém trhu ale vše změnil. Skupině vlivem vysokých cen energií na trhu vyschly zdroje. Jak vlastní, tak cizí.

Vydání Forbesu Zázrak

„Už v červenci jsme jednali s klubem bank, aby nám prodloužily financování do dubna 2022. Po prvních jednáních se zdálo, že to nebude problém. Některé banky avizovaly, že mají zájem rámec navýšit,“ řekl Písařík s tím, že nakonec finanční domy otočily.

Den D

Na schůzce 12. října pětadvacet bankéřů různých bankovních institucí společnosti oznámilo, že už od nich další financování nezíská.

„Sdělili nám, že nejenomže neprodlouží financování, ale přišli rovnou i s oddělením vymáhání a naznačili, ať splatíme i to, co už jsme měli v tu chvíli načerpáno. Nebyli ochotní dál jednat, přestože jsme splnili všechny podmínky bank, jako bylo uzavření Slovenska nebo převedení velké části zákazníků na spotový produkt,“ popisoval podnikatel.

Druhým dechem nicméně dodal, že částečně pozici bank chápe. „Nepredikovatelný růst cen byl značný a samozřejmě umím pochopit, že když někomu z banky ukážete, že vyrostly ceny o tři sta procent, tak on neví, jestli vyrostou o dalších tři sta procent, nebo půjdou dolů,“ řekl Písařík.

Oporu poté Písařík nenašel ani u soukromých investorů. V reakci na to skupina proto hned druhý den, 13. října, oznámila ukončení činnosti a požádala ERÚ o navrácení licencí. „Osobně to považuji za velký podraz ze strany bank,“ dodal Písařík s tím, že skupina vždy své závazky platila.

Čtyřiačtyřicetiletý podnikatel si stěžoval nejen na banky, ale i na stát a režim dodavatele poslední instance (DPI), kam minimálně dočasně spadla více než polovina klientů Bohemia Energy, která nyní musí platit až pětinásobné účty za plyn. „Naprosto zde chybí legislativa, která by takový institut upravovala a zamezila tomu, co se zde v tuto chvíli děje,“ řekl Písařík.

Dodavatele poslední instance nařkl z toho, že situace zneužili a zákazníkům Bohemia Energy začali nabízet přemrštěné ceny. „Dodnes jsem z toho v šoku. To, jakým způsobem zneužijí ten institut, to, jak se k zákazníkům zachovali, to nemá obdoby,“ řekl Písařík.

Klienti jsou podle něj navíc tlačeni do smluv na dva až tři roky, čímž se podle něj dostávají do pasti, jelikož je už teď vidět, že ceny energií budou klesat, ale zákazníci zůstanou uvězněni v nevýhodných kontraktech.

„Nikoho jsme nepodvedli ani neokradli“

Písařík se nicméně vyjádřil i k obviněním, která směřovala na jeho adresu. V médiích se v minulých týdnech například objevily informace o převodu zbylých energií mezi firmami skupiny, které ukončily činnost, a dosud fungujícím Amper Market, jenž stále prodává energie některým zákazníkům, jako jsou školy, nemocnice nebo municipality.

„Amper Market není zlaté vejce, jak se o něm píše. To je holý nesmysl. Amper Market je v současné době ztrátová firma a dodávky dotujeme. Ani to není firma, kterou plánujeme držet dlouhodobě. V okamžiku, kdy dodáme energie zákazníkům, její provoz ukončíme,“ řekl Písařík s tím, že se tak stane zřejmě v roce 2022.

Jiří Písařík se během konference vyjádřil i k převodu nemovitostí do virtuálních firem z obavy, že by jím mohl ručit v případné insolvenci. Podnikatel však jakékoliv vyvádění majetku odmítá.

„Kvůli té štvanici, která se v posledních týdnech děje, se z těchto nemovitostí stalo žádané safari pro všechny, kdo chtějí vidět Písaříka naživo. Možná, že pochopíte, že s ohledem na to, že tyto nemovitosti byly psané na moji fyzickou osobu, jsem nechtěl, aby každý, kdo se podívá do katastru nemovitostí, za dvě minuty zjistil, kde bydlím,“ řekl Písařík.

„S ohledem na bezpečnost i soukromí mé rodiny jsem se rozhodl, že nemovitosti převedu na právnickou osobu. Právnickou osobu vlastním, mám o tom notářský zápis, který jasně říká, že majitelem jsem já,“ ukázal Písařík novinářům dokument.

Na tiskové konferenci se snažil vysvětlit i prodej dlouhodobých kontraktů na roky 2023 a 2024, který si leckdo vysvětloval snahou zpeněžit aktiva potápějící se společnosti. Písařík nicméně uvedl, že firma v posledních měsících své existence potřebovala veškeré prostředky k tomu, aby mohla pro zákazníky nakupovat energie nyní.

„Jediný způsob, jakým jsme mohli získat energii rychle, bylo odprodávat kontrakty na vzdálenější roky. Takhle jsme rozprodali všechny kontrakty a ty peníze jsme použili na to, abychom maximálně prodloužili dobu, po kterou jsme byli schopni dodávat,“ řekl podnikatel.

Stejně tak odmítl, že by firma nebyla nijak připravena na zhoršenou situaci na trhu. „Za posledních pět let jsme si jako společníci nevyplatili žádnou dividendu. Veškerý nerozdělený zisk, řádově čtyři miliardy korun, zůstal ve společnosti a byl použit na to, abychom pro zákazníky nakupovali energii do poslední chvíle,“ řekl Písařík.

Firmě podle něj zlomil vaz až výkyv cen o tři sta procent, který se spojil s neochotou bank prodloužit společnosti financování.