Dočkali jsme se, zítra otvírají v celém Česku venkovní zahrádky, okénka a vnitrobloky kaváren, vináren a restaurací. Sice ještě s rouškou, ale také s čerstvě načepovaným pivem na nich můžete oslavit další krok postupného uvolňování karanténních opatření.

A kam vyrazit? Tady je náš výběr těch, které stojí za to obejít.

Kuchyň

Hradčanské náměstí 2, Praha

Už už to vypadalo, že se s restaurací na Pražském hradě, patřící do skupiny Ambiente Tomáše Karpíška, budeme muset rozloučit, ale minulý týden přišla zpráva, že Kuchyň nabrala druhý dech. Od úterý si výhled kombinovaný s nachlazenou plzní budete moct užít bez turistů.

U Matěje

U Matěje 1, Praha 6

Jestli se někde nemůžou dočkat, až vám zas načepují vychlazené pivo a podají své speciality, tak je to U Matěje, v restauraci šéfkuchaře Jana Punčocháře. A co si budeme povídat, tamější zahrádka fakt stojí za to.

Schovaná kavárna

Zbrojnická 6, Plzeň

Plzeňská kavárna je místem, kde se budete chtít schovávat u šálku výběrové kávy a poctivých domácích zákusků. Zatím tedy jen v jejím vnitrobloku, ale už teď se tým chystá na otevření 25. května.

Cathedral Café

Týnská 11, Praha

Restaurace a kavárna v Týnské využila nucené pauzy k rekonstrukci a od pondělka vás tým přivítá v novém prostoru. Místo najdete snadno, schovává se hned za Týnským chrámem.

Mánes Restaurant

Masarykovo nábřeží 1, Praha

A aby nechyběl pohled na Prahu z druhého břehu, přidáváme do našeho výběru i restauraci v historickém objektu Mánes, respektive její okénko. Zastavte se u něj na výbornou kávu, zmrzlinu nebo třeba i aperol.

Café Placzek

Minoritská 4, Brno

Co vás čeká v brněnské kavárně Placzek? Kromě levandulového affogata a dalších kávových specialit jedinečný výhled ze zahrádky na barokní krásu kostela svatých Janů.

Alchymista

Jana Zajíce 7, Praha

V cukrárně Alchymista tvrdí, že mají nejhezčí zahrádku v Praze. Zajděte se o tom na Letnou přesvědčit. A k tomu si dejte nějaký jejich vyhlášený dortík a zapijte ho africkým růžovým vínem.

SUN.DAY TERRACE

Lublaňská 59, Praha

Restaurace ve vinohradském vnitrobloku otevřela teprve minulý týden a už se tu stihla odehrát jarní svatba. Vy si tu ale pochutnáte i bez svatebních koláčků, mají tu velký výběr vín a připravují mexické speciality.

Babiččina zahrada

Tovární 536, Průhonice

Usedněte pod rozkvetlé ovocné stromy a pod dřevěné altánky a dejte si něco z jarního menu, třeba chřestové rizoto či polévku z medvědího česneku. Na tohle jsme přece celou karanténu čekali.

SmetanaQ Café & Bistro

Smetanovo nábřeží 4, Praha

Zahrádka ve SmetanaQ je spíš pavlačí, ale na detaily se v květnu nehledí, mají otevřeno! První dny vám tu nabídnou celodenní snídaně, takže brunch nechte tentokrát na pondělí.

Styl & Interier

Vodičkova 35, Praha

Kdo o téhle skryté zahradě ve vnitrobloku mezi Vodičkovou ulicí a Františkánskou zahradou neví, jen tak ji nenajde. Když ale víte, jak hledat, pak už ji nikdy neminete. Poznávací znamení? Malý barokní domek podle návrhu slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera utopený mezi velkými paláci ve Vodičkově ulici. Víno i kafe skvělé, když se navíc připočte ten kus historie, není proč váhat.

Bar/ák

Za Poříčskou bránou 7, Praha

Další z míst, u kterých byste těžko z ulice tipli, že se nachází právě tam. V tomhle vnitrobloku vám načepují pivo, podají domácí limonádu a večer se tu hraje, zpívá, tančí. Nebo každou chvíli zas bude. Pokud rádi grilujete, naložte si doma maso a půjčte si zdejší plynový gril.