I když na dejvickém stadionu Na Julisce o víkendu fotbalisté Dukly Praha slavili vítězství 2:0 nad Třincem, celý tým se stále pohybuje v dolní polovině druholigové tabulky.

Na postup do nejvyšší soutěže to nevypadá ani po loňské výměně sportovního vedení týmu, kdy na trenérskou lavičku usedl trenér Petr Rada. A majiteli klubu Petru Pauknerovi, miliardáři a majiteli skupiny Carbounion Group, s klubem po deseti letech vřelé podpory nadobro dochází trpělivost.

„Obecně mi nedělá žádnou radost,“ říká Paukner v rozhovoru pro Forbes, kde mimo sportu došlo i na energetiku a jehož celé znění přineseme na našich stránkách ve čtvrtek.

„Vím, že za současných okolností je pro mě Dukla všeobecně špatná záležitost. Nedělá mi radost, nikam to nevede a stojí mě peníze. A obrat nevidím,“ konstatuje.

Pro jednoho z nejbohatších Čechů je klub, ve kterém skrze Carbounion Invest vlastní 84,39 procenta a dalších 1,35 procenta jako soukromá osoba, silně prodělečnou záležitostí.

Zdroj: výroční zpráva FK Dukla Praha za finanční rok 2021

Dukla podle účetní uzávěrky založené v obchodním rejstříku jen v loňském finančním roce končícím 30. června 2022 vykázala ztrátu před odpisy a zdaněním ve výši téměř deseti milionů korun, předloni byl výsledek podobný.

Navíc Paukner časem investoval desítky milionů korun do stadionu Na Julisce a v rozhovoru přiznává, že kumulovaná ztráta spojená s dekádou vlastnictví Dukly se už dotýká půl miliardy korun.

„Přijde mi, že si všichni myslí, že to dělám z lásky, ale je to spíše ze setrvačnosti. A ta setrvačnost taky někdy končí,“ vysvětluje své aktuální rozpoložení a blížící se prodej „nevylučuje“.

Miliardář a majitel FK Dukla Praha Petr Paukner | Foto Carbounion Group

Petr Paukner koupil legendární armádní fotbalový klub v roce 2013 a celou dobu patřil k jeho vřelým podporovatelům. Dukelská sláva, kdy vyhrála celkem jedenáctkrát tuzemský ligový titul a devětkrát Československý pohár, je ale ta tam.

Paukner za klubem trpělivě stál i v době, kdy sestoupil z první do druhé Fortuna: Národní ligy, odkud se doposud nedostal. Kromě investic do posil kádru došlo loni k výměně sportovního ředitele a zpět do nejvyšší soutěže měl Duklu vytáhnout i loni angažovaný trenér Petr Rada, který na Julisce exceloval v osmdesátých letech jako hráč.

Obrat se ale nekoná. FK Dukla Praha je v úvodu jarní části daleko od postupových pozic do první ligy a v šestnáctičlenné tabulce jí patří devátá příčka.

O prodej Dukly se Paukner v minulosti pokoušel několikrát – před pěti lety v médiích dokonce zmiňoval, že jedná se zahraničními investory. K transakci ale nakonec nedošlo.

Otázkou tak zůstává, za kolik by klub prodal dnes. Miliardář přiznává, že najít sportovního investora je dnes daleko složitější než před lety.

Celý rozhovor s Petrem Pauknerem, ve kterém odhalíme, jak se uhelnému magnátovi dařilo v době energetické krize, vyjde v pondělí na Forbes.cz.