skip to main content
Breaking News

Pád, který otřásl kryptoměnovým trhem. Luna je téměř na nule

Cena digitální měny luna, která je sesterskou kryptoměnou kontroverzního stablecoinu terraUSD, spadla o více než 99 procent a je téměř na nule. Tisíce lidí tak přišly o úspory. Zpráva otřásla kryptoměnovým trhem. Cena této kryptoměny se propadla až pod hranici jednoho amerického dolaru. Na začátku dubna se přitom obchodovala za více než sto dolarů.

Příčinou je pád stablecoinu terraUSD. Naopak nejznámější a nejpoužívanější kryptoměna bitcoin se zotavila a vrátila se nad 30 000 USD. Zvýšila se i cena dalších známějších kryptoměn, jako je ether.

Stablecoiny jsou digitální mince, které jsou navázány na jiné aktivum, v tomto případě na dolar. Tvůrci stablecoinu terraUSD předpokládali, že bude na dolar navázán v poměru jedna ku jedné. Cena tohoto stablecoinu, označovaného zkratkou UST, se ale už několik dnů výrazně snižuje, dnes spadla o dalších více než padesát procent a dopoledne se pohybovala kolem 0,15 USD.

Reklama

Na rozdíl od konkurenčních stablecoinů tether a USD Coin není terraUSD kryta žádnými aktivy z reálného světa, například dluhopisy. Místo toho drží organizace zakladatele tohoto stablecoinu asi 3,5 miliardy dolarů v bitcoinech jako rezervu. Tvůrcem stablecoinu terraUSD je Do Kwon, který drží rezervu prostřednictvím své neziskové organizace Luna Foundation Guard.

Situace u větších a známějších kryptoměn se ale stabilizovala. Bitcoin se dopoledne prodával zhruba za 30 305 dolarů a za posledních 24 hodin vykazoval růst o více než patnáct procent. Ether si připisoval téměř osmnáct procent na 2080 dolarů. Bitcoin má ale i tak za sebou rekordní sérii cenových propadů, což analytici připisují právě nervozitě kolem pádu stablecoinů.

„Já bych neřekl, že to nejhorší už je za námi,“ řekl investiční ředitel společnosti Axion Global Asset Management v Hongkongu Scottie Siu. „Myslím, že v následujících dnech nás čeká další pokles,“ dodal. Podle něj se musí nejprve snížit objem čistě spekulativních transakcí, než se na trh vrátí důvěra.

K poklesu kryptoměn v posledních dnech přispívá i výprodej dalších aktiv považovaných za riziková. To jsou například akcie mnoha technologických firem, které nevytvářejí žádný zisk.