Po víkendových volbách se do Poslanecké sněmovny dostalo nejvíc žen v historii Česka: padesát, tedy přesně čtvrtina celkového složení sněmovny. Novým poslankyním pomohly preferenční hlasy – třináct z nich by se bez kroužkování do sněmovny vůbec nedostalo.
Právě ke kroužkování žen vyzývala iniciativa Zakroužkuj ženu, za kterou vystupují aktivisté Johanna Nejedlová a Matouš Turek. Nejedlová spoluzaložila spolek Konsent a je také členkou našeho loňského žebříčku Forbes 30 pod 30.
Cílem iniciativy, kterou Nejedlová s Turkem a parta dobrovolných nadšenců rozjeli, bylo dostat do parlamentu silnější ženská perspektiva, jako třeba zkušenost, kterou ženy mají s péčí o děti nebo o starší rodiče. Chtějí také, aby se ženy více podílely na rozhodování o politice země.
„Teď jsou obvykle v sociálních výborech, ale byli bychom rádi, kdyby ženy běžně rozhodovaly třeba o bezpečnosti,“ konstatuje Nejedlová. Větší podíl žen ve sněmovně podle ní znamená rozhodování lépe zohledňující potřeby všech, nemluvě o změně stylu, kterou mohou ženy přinést do české politiky.
„Úspěšné firmy už vědí, že diverzita ve vedení vede k lepším ekonomickým výsledkům společnosti. Není důvod, proč by to neplatilo i v řízení státu,“ objasňuje aktivistka.
Iniciativa radila lidem, jak využít během voleb možnosti kroužkovat a vybírat si ženy, aby se výrazný nepoměr v zastoupení žen a mužů v české politice alespoň částečně změnil. A to se povedlo: dohromady kandidovalo 1664 žen a 236 z nich díky preferenčním hlasům překročilo pětiprocentní kvórum a posunulo se na kandidátce nahoru.
„Díky podrobné analýze víme, že ženy dostaly víc preferenčních hlasů než v minulých volbách. Dostaly přes milion dvě stě tisíc kroužků, to je o téměř devadesát procent víc než za minulé volby,“ vypočítává Nejedlová.
Celkem bylo uděleno 1 215 951 kroužků ženám a 2 891 470 mužům. Při minulých volbách to přitom bylo 650 049 kroužků pro ženy a 1 933 264 pro muže. Žen v nové sněmovně je o šest více, než bylo zvoleno v roce 2017.
„Nárůst kroužkování u žen je tedy výraznější než u mužů a poměr preferenčních hlasů dorovnal skutečné zastoupení žen na kandidátkách. Celkem 252 žen a 409 mužů tak na kandidátce poskočilo,“ doplňuje Nejedlová. Při minulých volbách takto uspělo pouze 184 žen a naopak 550 mužů.
Nápad přišel od hudebního skladatele Oldřicha Tristana Floriana, který poznamenal, že rozčilovat se nad fotografií ze zahájení kampaně jedné z koalic, na níž ženy reprezentuje jen jedna kandidátka, nestačí.
„Pár se nás dalo dohromady a rovnou jsme se shodli to změnit a vyzvat lidi k tomu, aby ženám udělili preferenční hlasy,“ vysvětluje Nejedlová, která v iniciativě vystupuje jako mluvčí.
Vedle kroužkování se v následujícím čase chystají představit i další cesty, jak prosadit ženy do politiky – například chodit za konkrétními stranami, aby podle jasné poptávky ženy rovnou přidávaly na kandidátky samy.
„V Česku je vyvážené zastoupení žen v politice konečně tématem, a proto budeme v aktivitě pokračovat,“ říká Johanna Nejedlová. Vedle tématu žen v politice v roce 2016 spoluzaložila nezávislou organizaci Konsent, zaměřenou na boření mýtů o sexu a sexuálním násilí ve školách, firmách i rodinách.
Když ji před pár lety znásilnil majitel baru, kde s kamarádkou trávily večer, z reakcí okolí pochopila, že znásilnění je pro většinu jejího okolí pořád tabu a vztahuje se k němu spousta předsudků. A rozhodla se to změnit.
S kamarádkami založila neziskovku, zabývající se vzděláváním v oblasti sexuálního násilí a obtěžování. Konsent se dnes zaměřuje především na osvětu a pořádá například workshopy pro děti na základních a středních školách.
Kromě toho spolupracují s majiteli podniků na vytvoření sítě míst, kde vyškolený personál ví, jak v případě obtěžování zasáhnout. Aktuálně rozjíždí Konsent také projekt zaměřený na firmy.