V roce 2012 byl Johnny Depp nejlépe placeným hercem světa podle Guinnessovy knihy rekordů. Tučné příjmy mu zaručovala role oblíbeného kapitána Jacka Sparrowa z Pirátů v Karibiku, hrál v populárních filmech režiséra Tima Burtona i dalších hollywoodských blockbusterech. Podle některých odhadů dosahovalo jeho jmění na vrcholu výše 900 milionů dolarů.

O deset let později mizí vše v prachu. Jen mezi lety 2013 a 2016 přišel Johnny Depp údajně o 650 milionů dolarů kvůli hýřivému životnímu stylu, užívání návykových látek a právním výdajům. V poslední době však přichází také o svou hereckou kariéru a u nynějšího procesu s exmanželkou Amber Heard takřka až o důstojnost.

Současný spor přitom podnítil sám Depp: žaloval Heard pro pomluvu o padesát milionů dolarů. Důvodem byl článek The Washington Postu z roku 2018, v němž se Deppova někdejší manželka označila za oběť domácího násilí a započala tím pád obsazované hollywoodské ikony.

Depp měl sice v posledních letech na role smůlu a vysloužil si několik nominací na anticenu Zlatá malina, ale stále dostával příležitosti v potenciálně multimilionových sériích jako Fantastická zvířata. Po obviněních se ho ale velká studia začala zříkat.

Už za jeho účast v druhém dílu Fantastických zvířat schytalo Warner Bros. kritiku, a tak na jeho žádost odstoupil a roli černokněžníka Grindelwalda převzal Mads Mikkelsen. Disney následně potvrdilo, že nemá zájem o Deppa v případných pokračováních Pirátů z Karibiku a magazín The Hollywood Reporter herce rovnou označil jako „personu non grata“.

Deppův účetní Michael Spindler spočítal, že od vydání článku v The Washington Post – 18. prosince 2018 – do konce roku 2020 přišel Depp o čtyřicet milionů dolarů včetně 22,5 milionu, které by dostal za roli v šestých Pirátech. Aféra každopádně dopadá i na jeho exmanželku, rovněž herečku, kterou chce přes čtyři miliony fanoušků podepsaných pod peticí odstavit z Aquamana 2 a sama herečka tvrdí, že byla její role v pokračování úspěšné comicsové podívané výrazně seškrtána.

Depp se tak začal objevovat jen v menších nezávislých filmech jako třeba Minamata, kde podle kritiků podal velmi slušný výkon. Držitel Zlatého glóbu a tří oscarových nominací se dnes soustředí na své další záliby, tedy hudbu a malířství. Tvrdí o sobě, že je obětí cancel culture, ale zároveň dostal cenu za celoživotní přínos na festivalu v San Sebastian, objevil se v Karlových Varech a na Camerimage v Polsku a státní medaili mu udělil autoritářský srbský prezident Aleksandar Vučić.

Zkrátka: když se stal Johnny Depp nechtěným v Americe, začal si užívat vstřícnější přijetí za mořem. Comeback chystá na evropském poli, kde se v příštím roce objeví jako král Ludvík XV. ve francouzském filmu Jeanne du Barry.

Víc než jeho potenciální návrat se však na veřejnosti řeší probíhající soud s Amber Heard, v jehož rámci vyplývají na povrch nechutné intimní detaily ze života exmanželů. Heard reagovala na Deppa protižalobou požadující odškodné ve výši sto milionů dolarů a u soudu popsala herce jako násilníka se sklonem k alkoholismu a užívání drog, před kterým se během potyček bála o život.

Depp kontruje incidenty v opačném gardu, závěrečné řeči jsou v plánu na 27. května. Ať už ale soud dopadne jakkoli, případný comeback bude mít osmapadesátiletý herec velmi složitý. Zůstává totiž otázkou, zdali o něj publikum ještě stojí.