Po osmi filmech s Harrym Potterem se to zdálo jako logický krok: pokračovat v potterovském vesmíru v jiné době s jinými hrdiny. Slibnou premisu nové ságy Fantastická zvířata ale pozvolna pohřbívá její provedení.

Rozpačitá kvalita nové série vygradovala u čerstvého třetího dílu, který za úvodní víkend vydělal v Americe jen 43 milionů dolarů, což je nejhorší start ze všech filmů z vesmíru spisovatelky J. K. Rowlingové. V Česku pak dorazilo 96 tisíc diváků, tedy také zhruba polovina oproti předchozím snímkům.

To je větší průšvih, než se čekalo, ale ne zas tak úplně překvapivý. Série od začátku, a zejména od druhého dílu, budí spíše rozpaky. Ne zcela šťastným castingem a hlavně svojí neukotveností. Snímek sám evidentně neví, čím chce být.

Chvíli se tváří, že vypráví příběh Mloka Scamandera, kouzelníka se slabostí pro všechny možné zvířecí tvory, jindy je zase hlavně potterovským prequelem a mapuje historii některých známých postav, někdy v zoufalé snaze potěšit sklouzává k lacinému fan servisu.

Studio Warner Bros., které za ní stojí, pochopitelně není vůči fanouškovským rozpakům slepé. Třetí díl důrazem na postavu Albuse Brumbála, jehož jméno se dostalo i do podtitulu Brumbálova tajemství, a naopak upozaděním původního hrdiny Scamandera, evidentně sází na to, co fanoušci potterovské ságy milují.

Film není propadákem, ale působí příliš zmateně, sterilně a nezajímavě. Na agregátoru Rotten Tomatoes má z recenzí kritiků průměr chabých 47 procent.

A tak Warner Bros. stojí před otázkou, zdali sérii restartovat, k čemuž si lehce nachystalo půdu, nebo udělat radikální řez a zrušit ji. Rozhodnutí ale prý není otázkou dnů, nýbrž týdnů a měsíců. A nemá vést k tomu, že bychom se s kouzelnickým vesmírem měli na nějakou dobu rozloučit.

Ještě letos má dorazit slibně vypadající videohra Hogwarts Legacy, která se bude odehrávat v 19. století. A o dalších projektech se jistě přemýšlí. Pravděpodobné se jeví filmové zpracování divadelní hry Harry Potter a prokleté dítě, která měla premiéru v roce 2016, a vrátila by tak na plátno nejoblíbenější kouzelnické hrdiny.

Ve stejném roce odstartovala prvním dílem zvaným Fantastická zvířata a kde je najít nová série, která měla být do Ameriky zasazenou „odnoží“ a zároveň prequelem Harryho Pottera. Jednička se setkala s vlídným přijetím a vydělala solidních 814 milionů dolarů. Dvojka z roku 2018 už ale vydělala „jen“ 654 milionů dolarů, což bylo na film z potterovského vesmíru málo, kritici ho navíc zrovna nepochválili (průměr 36 procent).

Filmů se v sérii plánovalo pět, ale už po druhém dílu zvaném Grindelwaldovy zločiny zaznívalo, že na další pokračování nikdo zvědavý není.

Sága navíc začala přitahovat problémy, řešily se kontroverzní tweety autorky scénáře J. K. Rowlingové, představitele hlavního antagonisty Johnnyho Deppa kvůli podezření ze sexuálního obtěžování nahradil Mads Mikkelsen, nedávno navíc zatkli další hvězdu filmu Ezru Millera za napadení ženy na Havaji.

A tak zatímco před šesti lety se fanoušci zvědavě ptali, kde Fantastická zvířata najít, teď leží otázka jinak: kdy (a jestli) je zrušit.