skip to main content
Byznys

Pale Fire Capital zajišťuje další ubytování pro uprchlíky. Nyní už jde o více než 500 lůžek

Doslova bleskovou pomoc předvedla investiční skupina Pale Fire Capital už ve čtvrtek 24. února, kdy naplno propukla ruská invaze na Ukrajinu. Ještě tentýž den vyčlenila na podporu válečných uprchlíků 1 milion dolarů a pro některé z nich zajistila také potřebnou ubytovací kapacitu.

V ubytovacím zařízení jsou zejména maminky, případně babičky s dětmi a studenti či absolventi. Ubytovaní ve spolupráci s Organizací pro uprchlíky mají plnou podporu služeb sociálních pracovníků, právníka, psycholožky, lektora vzdělávacích aktivit pro děti, tlumočníka a mnohé další podpůrné služby. Zajištěna je rovněž polopenze.

Původní kapacita 250 lůžek se však v průběhu necelých čtrnácti dní už zcela naplnila. Prázdné jsou pouze poslední dva pokoje, které jsou bezbariérové, a tedy připravené pro osoby upoutané na invalidní vozík, s výrazně zhoršenou mobilitou či po úraze. Skupina, do jejíhož portfolia patří například Aukro, Favi, Semantic Visions, Zuri, DaVinci Travel system a mnohé další, proto přistoupila k pronájmu dalších ubytovacích prostor.

Nejdříve přibyl zámek v jižních Čechách s celkovou kapacitou 50 lůžek. Nyní se Pale Fire Capital podařilo v Praze pronajmout další celý hotel s celkem 216 lůžky, jehož provoz bude zajišťovat Skautský institut. Celkem tak skupina doposud zajistila ubytování pro celkem 516 občanů Ukrajiny, kteří prchají před válkou.

Reklama

Zakládající partner skupiny Jan Barta navíc neskrývá svou ambici tento počet ještě navýšit. A to alespoň na dvojnásobek. „Hledáme další hotely k pronájmu,“ uvedl Barta na Twitteru s tím, že zatím cílí na hotely s kapacitou 200 lůžek a více. Důvodem je budování podpůrného aparátu.

„Pokud máte takový hotel nebo ubytovnu, pošlete nám nabídku na jsme@palefirecapital.com,“ doplnil Barta, který fond založil spolu s Dušanem Šenkyplem v roce 2015. Financovat provoz objektů přitom skupina Pale Fire Capital plánuje tak dlouho, jak to bude nutné.

Nejdůležitější je podle Barty zajistit bezpečný prvotní azyl, klid, důstojné podmínky a dostatek zdravotního a dalšího materiálu pro první týdny. Z řad ubytovaných ale už zaznívá i zájem o práci – lidé nechtějí jen využívat štědrosti Čechů, chtějí se také aktivně zapojit do pracovního procesu.