Máme to nejhorší v pandemii koronaviru za sebou, nebo se máme bát nadcházející zimy? Jak se vyznat v očkování, máme si dojít pro další posilovací dávku? A co nové vakcíny vyrobené pro boj s variantou omikron, budou efektivní, i když virus zmutuje?

To všechno jsou otázky, které pomůže čtenářům Forbesu v exkluzivním rozhovoru osvětlit Emer Cooke, nejvýše postavená žena v Evropě zodpovědná za očkování proti covidu-19. Šéfka Evropské lékové agentury (EMA) dorazila na návštěvu Prahy při příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. A hlavním tématem jednání společně s ředitelkou českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenou Storovou bylo právě očkování proti koronaviru.

Od září jsou pro Čechy dostupné i dvě nové upravené vakcíny proti variantě omikron. Jde o vůbec první očkovací látky proti SARS-CoV-2, které jsou upravené pro konkrétní mutaci viru. Jejich použití je možné pouze jako přeočkování a jen od dvanácti let. Podle šéfky EMA v současné době Evropská unie registruje celkem šest vakcín a osm léků na různé aspekty covidu. Evropští občané už dostali víc než 1,2 miliardy dávek.

Začnu slovy amerického prezidenta Joea Bidena, který nyní vzbudil velkou pozornost tvrzením, že pandemie je v USA u konce. Co si o tom myslíte?

Emer Cooke: Stále čelíme obrovské výzvě, i když nemusí být už tak velká a vážná, jako byla dřív. Pandemie však zdaleka neskončila. A nemůžeme popřít, že před námi stojí velmi obtížná zima.

Irena Storová: Nemyslím si, že by někdo z nás nebo kdokoli z odborníků dokázal odhadnout vývoj pandemie. Nikdo neví, co nás bude čekat během zimy. Osobně si myslím, že musíme být stále na pozoru, musíme dodržovat všechna hygienická opatření. A tak jako se chodíme každý rok očkovat proti chřipce, budeme se muset chodit očkovat proti koronaviru.

Každý rok?

Irena Storová: Ano, každý rok, to je můj názor, virus nezmizí.

Emer Cooke: Měli bychom se na to připravit. Je to stejné jako přeočkování proti chřipce.

Jako šéfka Evropské lékové agentury jste v médiích uvedla, že by si lidé měli nechat naočkovat jakýkoli booster, který je dostupný, a neměli by váhat. Platí to pro všechny?

Emer Cooke: Je to moje doporučení, řekla jsem to už v jednom rozhovoru a teď to opakuji. Každý, kdo se může naočkovat a má k dispozici vakcíny proti covidu, by je měl využít. Všechny evropské schválené vakcíny jsou bezpečné a účinné. Lidé se nemusí bát.

Irena Storová: Není žádný pevně daný postup očkování, ale všem citlivějším skupinám například starších občanů zásadně doporučuji, ať se nechají přeočkovat. Ať nečekají třeba na to, až přijde další varianta upravené vakcíny.

Jak mají postupovat lidé, kteří si už nechali dát booster, který nebyl upravený na variantu omikron. Mají se teď ještě nechat dát další očkování na omikron, které je nyní dostupné?

Irena Storová: To je velmi individuální a nedá se na to jednoznačně odpovědět. Lidé by měli vše konzultovat se svým lékařem, který poradí nejlepší postup v konkrétních případech. Není na to univerzální rada.

Hodně lidí se očkování stále bojí kvůli vedlejším účinkům. Zkoumáte je a s jakými výsledky?

Emer Cooke: Právě v tomhle spolupracujeme s národními lékovými agenturami. Zkoumáme pečlivě vedlejší účinky vakcín, které se objevují, ale jejich počet je minimální a ojedinělý. Ve srovnání s obrovským počtem lidí, kteří už byli naočkovaní, bylo problémů opravdu minimum. Varovali jsme jako instituce, že se vedlejší účinky mohou objevit například v jednom z deseti tisíc případů. Ale neměl by to být důvod k tomu nenechat se očkovat. Benefity převažují.

Co když virus zmutuje tak, že vakcína, která je aktuálně dostupná, už nebude účinná?

Emer Cooke: To je neopodstatněná obava. Virus samozřejmě mutuje, a když se vrátíme na začátek pandemie, zažili jsme několik jeho variant, ale v podstatě používáme stále stejnou vakcínu. Ta nejnovější proti omikronu je jen upravená, ale je stále účinná proti všem variantám koronaviru. A naopak, základní vakcína je účinná i v případě omikronu. Nicméně s obrovskou nakažlivostí omikronu jsme zaznamenali jisté zmenšování jejího účinku.

Protože jsme viděli akutní potřebu další vylepšené ochrany, vznikla nová varianta vakcíny jako nadstavba k základnímu očkovacímu rámci. Stále však platí, že jakákoli v Evropě schválená vakcína, je velmi dobrou ochranou proti hospitalizaci. Samozřejmě že některé vakcíny mohou být lepší než jiné, ale všechny dokážou zásadně ochránit.   

Irena Storová: Nemám k tomu co dodat. Snad jen znovu zdůrazňuji, že vakcíny chrání před těžkým průběhem nemoci a také před rizikem hospitalizace. Tělo se v nějaké podobě už během vakcinace s virem potká a v podstatě si natrénuje reakci. I když přijde nová mutace, pořád je to stejný virus, který tělo zná.

V rozhovoru s agenturou Reuters jste uvedla, že lidé začínají být otrávení z nutnosti neustále se očkovat a jsou stále méně ochotní to dělat. Bojíme se tedy méně a je to problém?

Emer Cooke: Lidé jsou od přírody optimisté a chtějí vidět věci lepší. Takže fakt, že pandemie není u konce, je něco, co nechce každý slyšet. Nevím, zda je to únava z očkování, ale lidé chtějí prostě pozitivní zprávu. Já bych ráda apelovala na to, že možnost nechat se naočkovat je právě ta pozitivní zpráva. Je to ochrana, která nám může pomoci překonat zimu. Proočkovanost hraje v boji s pandemií velkou roli, takže se znovu dostáváme k našemu apelu, aby se lidé nechávali přeočkovat. Společenská proočkovanost zachraňuje miliony životů, výzkumy to jasně dokládají.  

Společná otázka na závěr. Jste obě ženy ve vysokých funkcích, které rozhodují o tom, jak se bude s vakcínami nakládat. Čelily jste výhrůžkám ze strany odpůrců očkování a obhájců konspiračních teorií?

Irena Storová: Za sebe můžu říct, že jsem si prošla složitým obdobím během pandemie. Bylo to těžké pro celou společnost, nejen pro nás. Vše bylo nestandardní, měli jsme zavřené školy, nechodili jsme do práce, museli jsme dodržovat hodně restrikcí a opatření. Frustrace lidí se obracela i vůči státním institucím či vůči některým konkrétním osobám. Nebylo to jednoduché a nechci na to vzpomínat a vracet se k tomu. Jsme rádi, že je to za námi. A budeme doufat, že se budou lidé očkovat a že se už do podobné situace nedostaneme.

Emer Cooke: Bylo to období intenzivních osobních pocitů, především v online prostředí. Dostala jsem mnoho agresivních mailů a chodily mně výhružky smrtí a podobně. To je něco, co jsem nikdy během své kariéry nezažila.