skip to main content
Byznys

Panika, nebo opatrnost? Koronavirus ruší veletrhy, konference i fotbal

Celosvětově bylo koronavirem infikováno více než 85 tisíc lidí v téměř 50 zemích. Téměř tři tisíce lidí zemřelo, většina v čínské provincii Chu-pej.

Mezitím akciové trhy po celém světě prudce poklesly, mimo jiné v důsledku zvýšených cestovních omezení, která se dotýkají turismu i exportu.

Dvě odlišné věci. Mít strach a vše zrušit, nebo použít kritické myšlení a učinit co nejvíce bezpečnostních opatření?

Barcelona přijde o signál i peníze

Největší veletrh Mobile World Congress (MWC) v Barceloně byl zrušen. A to poprvé po 33 letech konání. Hlavní město Katalánska tak přijde o 492 milionů eur, jež si mělo vydělat díky veletrhu, na který každoročně přichází kolem 100 tisíc lidí. Zároveň přišlo o 14 tisíc pracovních míst, které MWC dočasně každý rok poskytuje. Kvůli koronaviru Covid-19 svou účast na veletrhu zrušily Deutsche Telecom, Ericsson, Vodafone, Huawei Technologies Nokia, Facebook nebo Cisco. Veletrh, který se měl konat od 24. do 27. února 2020, se uskuteční až příští rok.

Facebook F8

Svou výroční vývojářskou konferenci ruší i Facebook. Konstantinos Papamiltiadis, ředitel vývojových platforem a programů Facebooku, ve svém prohlášení uvedl, že společnost zruší všechna osobní setkání na F8 a nahradí je místními událostmi, videem a živým přenosem obsahu. Druhá největší technická akce, která byla virem zrušena, se měla uskutečnit 5. a 6. května. 

Frankfurt se rozzáří v září

Kvůli bezpečnostním opatřením byl na pozdější termín odložen ve Frankfurtu nad Mohanem veletrh osvětlení a technologií budov Light + Building. Rozhodnutí podpořili spolupracující partneři Light + Building, Ústřední asociace německého elektrotechnického průmyslu (ZVEI) a Ústřední asociace německých elektrikářů (ZVEH). Veletrh, který se měl uskutečnit od 8. do 13. března, bude odložen na září 2020.

Pařížský posun

Odložen byl i přední veletrh v Paříži – JEC World, který se zabývá kompozitním průmyslem a sdružuje celý hodnotový řetězec průmyslu, stejně jako profesionály z aplikačních sektorů, odborníky z vědeckého a akademického světa, asociace a média z více než 112 zemí. Nový termín byl stanoven na 12.–14. května 2020.

Reklama

Odkladem sportu ku zdraví

Neuskuteční se ani Velká cena formule 1, která měla proběhnout 19. dubna v Šanghaji. Sportovní asociace v Šanghaji, kde se měla čtvrtá Grand Prix F1 jet, doporučila nepořádat během epidemie žádné sportovní akce a její žádost mezinárodní federace přijala. Termín je tak zatím přesunut na neurčito. Závod formule 1 byl naposledy zrušen v roce 2011, kdy se nejela Velká cena Bahrajnu kvůli politickému neklidu v zemi.

Z bezpečnostních důvodů byly odvolány i další sportovní akce, jako například lyžařské závody Světového poháru, kvalifikace v různých olympijských sportech nebo start korejské fotbalové ligy. Zrušeno je i mistrovství v atletice v Nan-ťingu, které se mělo konat v polovině března.

Korejská fotbalová liga K League je přerušena až do poloviny března, odloženo tak bude celkem 94 utkání. Dva zápasy švýcarské hokejové ligy budou v pátek odehrány bez diváků z důvodu italských hranic, které jsou blízko stadionu.

Pro veřejnost byl kvůli koronaviru uzavřen i e-sport turnaj v Katovicích. Intel Extreme Masters původně proběhnout měl za zvýšených bezpečnostních opatření, organizátoři ale den před konáním turnaj zrušili. Zbylé zápasy play-off se odehrají bez účasti diváků.


Ženeva nejede

Jet, či nejet do Ženevy? Dlouho to vypadalo, že ženevský autosalon, který se měl uskutečnit 3. až 15. března, se ubrání a pomohou jen zvýšená bezpečnostní opatření proti koronaviru. Ovšem z nařízení vlády bude 90. ročník tradiční automobilové akce zrušen. Odsun na jiný měsíc kvůli její velikosti podle organizátorů není možný. Peníze budou všem vráceny.