Stačilo pár vět a Češi už na nic nečekají. Pár vět premiéra Andreje Babiše pronesených v úterý večer o tom, že by Češi měli obecně zvážit všechny cesty do zahraničí, k tomu zjevně nervózní poznámky lékařů pozvaných do večerní relace ČT Události, komentáře a návdavkem několik návodných textů na českých zpravodajských serverech o tom, že není od věci se „trochu předzásobit například trvanlivými potravinami a léky proti horečce“. A Češi mají jasno. 

Nejen v Praze byly od rána k vidění fronty před lékárnami. V drogeriích od rána chybějí detoxikační gely a prostředky na dezinfekci, lékárny hlásí vyprodané léky proti horečce a nachlazení, roušky a respirátory nejsou už vůbec k dostání a sklady trvanlivého zboží kompletně vyprodal i internetový supermarket Rohlík.cz. Léky chybějí i v jeho internetové lékárně, kterou provozuje s farmaceutickým řetězcem Benu. 

Ještě dopoledne na Rohlík.cz nakoupit šlo, byť byl sortiment trvanlivého zboží, jindy hojně zásobený, ve středu už notně přebrán. Zcela chyběly i základní položky jako těstoviny, rýže, ale i konzervy a sterilované potraviny, stejný problém potkal sekci čisticích prostředků a hygienických pomůcek. Po obědě už bylo úplně vyprodáno a dostupné až do zítřejšího dne nejsou ani časy závozu jiných běžných nákupů.

„Omlouváme se, že některé položky jsou kvůli vyššímu než obvyklému zájmu nedostupné. Tvrdě na tom pracujeme a nové zásoby budou k dispozici již zítra. Do pátku pak budeme mít zásobu na mnoho týdnů. Prosíme, mějte strpení, můžete se na nás spolehnout,“ uvádí Rohlík.cz v disclaimeru hned na úvodní stránce pro zákazníky. 

Majitel Rohlík.cz Tomáš Čupr to potvrzuje. „Během dneška a zítřka přijede několik nových velkých závozů. Je vidět, že se lidé zásobují na trvanlivých položkách. Jde zejména o paštiky, luštěniny, těstoviny, dětské výživy… U nich jsou prodeje zhruba pětkrát vyšší než obvykle, větší i než o Vánocích. Za den jsme prodali to, co normálně za týden,“ říká Čupr. 

Podle jeho slov se zvětšila i výše průměrné objednávky, a to o několik stokorun. Masivní objednávky trvanlivého zboží prý přišly prakticky ze dne na den.

„Objednáváme s určitou setrvačností a ještě před pár dny to nevypadalo tak špatně. Včera jsme na zvýšenou poptávku začali reagovat, ale jsme závislí na dodavatelích, kteří nejsou tak rychlí jako my. Čekáme, že hlavní vlna ještě přijde a úplně se to zvrhne s prvním pacientem. Až se lidé vrátí z rakouských či italských hor, byl bych překvapený, kdyby to sem nikdo nepřivlekl,“ dodává Čupr.

Podle něj se Rohlík.cz chystá i na dobu, kdy začnou platit případná restriktivní opatření. „Připravujeme se na to, jsme nejlepší způsob, jak nakoupit v době, kdy opravdu není vhodné chodit mezi spoustu lidí do supermarketu,“ uzavírá Čupr.