Že je pátek 13. nešťastný den? Ale kdeže! Aspoň ten letošní se nese ve znamení opatrné naděje: přírůstky koronaviru konečně začaly zpomalovat a vakcína je na obzoru. Ale dobrých věcí se celkově událo ještě mnohem více, tak se na ně pojďme podívat.

Z útulku až do Bílého domu. Zvolený americký prezident Joe Biden dává mnohým Američanům naději na změnu k lepšímu, a navíc spolu s ním přijdou do Bílého domu i jeho psi Champ a Major, přičemž druhý z nich pochází z útulku. Ze štěněte, které nikdo nechtěl, se teď stává pes, který poutá pozornost celého světa. Naděje pro všechny underdogs!

Úspěch českých akademiků. Univerzita Pardubice získala patent na detekování rakoviny slinivky. Skupina pod vedením analytického chemika Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické popsala možnost, jak zjistit nemoc v počáteční fázi pouhou analýzou krve. Nemoc by se díky ní dařilo objevit v brzké fázi.

Škodlivý oxid mizí. Jak vyplynulo z analýzy údajů ze satelitů NASA, v roce 2019 významně klesly emise toxického oxidu siřičitého v ovzduší ve třech zemích, které ho vypouštějí nejvíce: Indii, Číně a Rusku, celkem o šest procent. Přispělo k tomu uzavírání uhelných elektráren či větší používání čističek.

Nové druhy vačnatců. Připraveni na pořádnou dávku roztomilosti? OK, pojďme na to. V Austrálii objevili dva nové druhy vačnatců, což je velmi vzácná událost. Žijí v lesích na východě, během dne se schovávají ve stromech a v noci vyrážejí na hon svých oblíbených listů eukalyptu.

Vietnam chrání slony. Úřady z vietnamské provincie Dak Lak se chystají zakázat jízdu na slonech. Právě v této oblasti v Centrální vysočině jich sice žije mnoho, ovšem v posledních letech přibývalo úmrtí a klesal jejich přírůstek. Místo toho chtějí turistické organizace zavést koupání a krmení slonů.

Bezpečnější Filipíny. Země, která se dlouhodobě potýká s vysokou kriminalitou, zažila díky koronavirovým opatřením klidnější období. Od března do začátku října poklesly případy krádeží a vloupání na Filipínách o 60 procent! Ubylo i vážných zločinů, jako jsou vraždy či znásilnění, a to o 46 procent.

Cenné vzorky z vesmíru. Sonda OSIRIS-REx přistála na asteroidu Bennu, kde nabrala prastaré vzorky prachu a kamení. Díky nim mohou vědci získat lepší vhled do dob, kdy byl náš planetární systém ještě mladý, i do formování života na Zemi.

Město pod vodou starší než pyramidy. Bulhařstí archeologové objevili pozůstatky lidského osídlení pod vodou Černého moře, které mohly vzniknout v pátém tisíciletí před naším letopočtem. Byly by tedy ještě starší než egyptské pyramidy. 

Účinný boj s tuberkulózou. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace poklesl počet úmrtí na tuberkulózu v posledních pěti letech o 14 procent. Především se dařilo Evropě s vyspělou zdravotní péčí, kde byl pokles rovnou 31procentní, ale progres zaznamenala i chudší Afrika.

Pozvi zvíře na oběd! A na konec výzva. Safaripark ve Dvoře Králové vede úspěšnou kampaň, ve které mohou lidé přispět na potravu místním zvířatům a pomoci tak parku překonat důsledky koronavirových restrikcí. Surikatám, žirafám či fenkům tak už milovníci zvířat poslali pozvánky na oběd za milion korun.

Koho ze zdejších svěřenců pozvete na nějakou dobrůtku vy?