Paušální daň láká OSVČ svou jednoduchostí a možností ušetřit na odvodech. Od příštího roku ale nastávají změny, které ovlivní plátce hlavně v prvním pásmu. Kdy se paušální daň vyplatí a na co si dát pozor?
Zjednodušený způsob daňového režimu formou paušální daně je určený pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Přihlásit se k ní za letošní rok mohou OSVČ, které neplatí DPH, nejsou v insolvenčním řízení, nemají příjem z kapitálového majetku, z pronájmu ani jiný zdanitelný příjem vyšší než padesát tisíc korun. Jejich roční příjmy z podnikání zároveň nesmí přesáhnout hranici dvou milionů korun.
Výhodou paušální daně je jednoduchost, protože sjednocuje platby za daň z příjmu, zdravotní pojištění a sociální pojištění do jedné měsíční částky. OSVČ zároveň nemusí podávat daňové přiznání ani přehledy pro pojišťovny, čímž se vyhne zdlouhavému vyplňování i komunikaci s úřady. Na druhou stranu v režimu paušální daně nemůže uplatňovat daňové slevy a odpočty.
Paušální daň se od loňska platí ve třech různých pásmech v závislosti na výši příjmů a výdajových paušálech. Hlavním kritériem pro vstup do jednotlivých pásem je výše příjmů z podnikání za předchozí rok.
První pásmo paušální daně mohou využít OSVČ s příjmy do milionu korun. U příjmů do jeden a půl milionu korun je podmínkou, aby alespoň 75 procent příjmů pocházelo z činností, kde se uplatňuje šedesátiprocentní nebo osmdesátiprocentní výdajový paušál. U příjmů do dvou milionů korun musí 75 procent příjmů pocházet z činností s osmdesátiprocentním paušálem.
Výše paušální daně se každý rok zvyšuje. Ovlivňuje ji růst záloh na sociální a zdravotní pojištění, který se odvíjí od průměrné hrubé mzdy. V roce 2025 dojde ke zvýšení paušální daně pouze v prvním pásmu, a to o 1267 korun. Paušální daň tak bude v příštím roce činit 8716 korun měsíčně.
Druhé paušální pásmo je určeno pro OSVČ s příjmy od milionu do jeden a půl milionu korun, bez ohledu na typ jejich samostatné výdělečné činnosti. Dále ho mohou využít OSVČ s příjmy do dvou milionů korun, pokud alespoň 75 procent jejich příjmů pochází z činností s možností uplatnit šedesátiprocentní nebo osmdesátiprocentní výdajový paušál.
Třetí paušální pásmo je určeno pro všechny ostatní OSVČ s ročním příjmem nepřekračujícím dva miliony korun. V druhém a třetím pásmu zůstává paušální daň stejná jako letos: 16 745 korun v druhém a 27 139 korun ve třetím pásmu.
Pokud v průběhu roku překročíte limit příjmu stanovený pro vaše pásmo, je nutné informovat finanční správu prostřednictvím speciálního formuláře. Úřad vám následně sdělí, kolik je třeba doplatit na dani. Naopak pokud vaše příjmy klesnou a splníte podmínky pro nižší pásmo, budete opět podávat oznámení o změně daně, a úřad vám vrátí přeplatek.
Pásmo paušální daně v průběhu roku nelze měnit. Úpravu můžete provést pouze ve lhůtě pro vstup do paušálního režimu, tedy do 10. ledna daného roku.
Komu se paušální daň vyplatí?
Paušální daň se podle Michala Jelínka z V4 Group nejvíce vyplatí živnostníkům, kteří mají příjmy blížící se horní hranici daného pásma paušální daně. „Dále se vyplatí těm, kteří neuplatňují mnoho slev na dani a daňové odpočty. Při využití paušální daně není možné uplatnit žádnou slevu na dani,“ vysvětluje Jelínek.
Klíčovými faktory při rozhodování jsou využitelné daňové úlevy, jako je sleva na děti, odpočty na hypotéku, příspěvky na penzijní spoření nebo dary.
V příjmovém pásmu od jednoho milionu mohou celkem velké úspory docílit využitím paušální daně OSVČ bez dětí, se čtyřicetiprocentním výdajovým paušálem a s příjmem těsně pod milion korun. V takovém případě může paušální daň znamenat roční úsporu až osmdesát tisíc korun.
Paušální daní nedokážete bance spolehlivě doložit příjmy, protože nepodáváte daňové přiznání.
U OSVČ s šedesátiprocentním paušálem závisí na počtu dětí a dalších slevách. A také třeba na tom, zda si chtějí brát hypotéku. Čím víc dětí a slev, tím méně se paušální režim vyplatí. Pokud přemýšlíte o půjčce na bydlení, je nutné brát v potaz, že paušální režim vám může žádost o hypotéku zkomplikovat.
Paušální daní totiž nedokážete bance spolehlivě doložit příjmy, protože nepodáváte daňové přiznání. Pro živnostníky s vysokým výdajovým paušálem (osmdesát procent) je pak paušální daň zpravidla nevýhodná.
Vzhledem k tomu, že v letošním roce došlo ke zrušení některých slev na dani z příjmu, tak se podle Jelínka paušální daň vyplatí mnohem více podnikatelům. „Čím více slev na dani mohli uplatnit, tím méně pro ně byla paušální daň výhodná. To se ale zrušením některých slev změnilo. Nicméně je potřeba dodat, že naopak od roku 2025 budou zálohy na paušální daň v prvním pásmu vyšší, což se týká většiny živnostníků uplatňujících paušální daň,“ podotýká Jelínek.
Jak se přihlásit k paušální dani?
Pokud splňujete zákonné podmínky, stačí svůj záměr včas oznámit finančnímu úřadu. Kdo chce v následujícím roce vstoupit do paušálního režimu, může podat oznámení na finanční úřad od letošního října do 10. ledna 2025. Finanční úřad oznámení neschvaluje a nemusíte mu nic dokládat. Majitel živnostenského listu by měl jen předem odhadnout, zda budou jeho příjmy za následující rok nižší než dva miliony korun.
Přihlášku do paušální daně podáváte elektronicky – od roku 2023 je elektronická komunikace pro OSVČ s finančním úřadem povinná. Tato povinnost se ovšem nevztahuje na osoby, které nejsou registrovány v evidenci nebo rejstříku (například autoři a umělci) a kterým datové schránky nebyly automaticky zřízeny.
Kdo se chce od paušální daně odhlásit, musí to finančnímu úřadu samozřejmě nahlásit s předstihem.
K podání finančnímu úřadu v elektronické formě lze využít nejen datovou schránku, ale i některý z jiných možných způsobů autorizované elektronické komunikace na dálku – například prostřednictvím portálu MOJE daně.
Podnikatelé, kteří teprve zahájily svou podnikatelskou činnost, mohou vstoupit do paušálního režimu i v průběhu roku, musí ale podat oznámení o vstupu do paušálního režimu správci daně do dne zahájení své podnikatelské činnosti. Oznámení se podává výhradně elektronicky ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně.
Pokud jste paušální daň využívali už v předchozím roce a chcete v tomto režimu pokračovat, není nutné přihlášku podávat znovu. Pokud jste v prvním pásmu, je jen potřeba si zvýšit platbu.
Kdo se chce od paušální daně odhlásit, musí to finančnímu úřadu samozřejmě nahlásit s předstihem. Zdravotní pojišťovnu ani Českou správu sociálního zabezpečení o změně informovat nemusíte, úřady si informaci mezi sebou předají automaticky. Odpovědnost je v tomto případě na finančním úřadu.