skip to main content
Byznys

Pavel Baudiš z Avastu je novým Čechem mezi dolarovými miliardáři

K šestici nejmajetnějších Čechů Petr Kellner, Andrej Babiš, Karel Komárek, Radovan Vítek, Daniel Křetínský a Pavel Tykač, které najdete na seznamu nejbohatších lidí planety, přibyl další krajan. Mezi muže a ženy, jejichž majetek překročil hranici jedné miliardy dolarů, se nově počítá i Pavel Baudiš, jeden ze zakladatelů antivirové společnosti Avast.

Reklama

Pražská firma, jejíž software používá téměř 450 milionů lidí, vstoupila minulý týden na londýnskou burzu a veřejné obchodování s jejími akciemi, dosud rezervované pouze pro institucionální investory, se rozjelo ve čtvrtek. Zároveň je Avast nově zalistovaný v rámci duálního úpisu i na pražské burze.


Zobrazit celý žebříček »

A právě vstup na londýnský parket odhalil nového člena globálního klubu dolarových miliardářů. Tržní kapitalizace Avastu je 3,2 miliardy dolarů, před vstupem na burzu v něm Baudiš držel 317 milionů akcií (podíl 35,6 procenta), po úpisu jich má 257 milionů (27 procent).

Dohromady to při upisovací ceně 250 pencí za akcii (cena akcií se na začátku tohoto týdne propadla až k 230 pencím, v následujících dnech se ovšem dá čekat vzestup) dělá 795 milionů liber, tedy 1,07 miliardy dolarů.

Reklama

Když k tomu připočteme peníze, které mu připadly při vstupu fondů Summit Partners a CVC v letech 2010 a 2014, a také vyplacené dividendy, hodnota Baudišova jmění se posouvá nad 1,3 miliardy dolarů.

Pavel Baudiš (vlevo) a spoluzakladatel Avastu Eduard Kučera

Pro druhého zakladatele Avastu Eduarda Kučeru dlouho platilo, že ve firmě drží stejný podíl jako Baudiš. To se ale změnilo v roce 2014, když do ní vstoupil investiční fond CVC.

Podle zveřejněného prospektu se Kučerův podíl po vstupu fondu snížil na 13,8 procenta, po nynějším úpisu ještě další více než tři procenta odebral. Tyto počty dávají základ jeho jmění, které se (včetně peněz od Summit Partners, CVC a dividend) pohybuje nad 700 miliony dolarů.

Baudiš, jemuž je právě dnes 58 let, je z dvojice zakladatelů ten mladší, vyšší a klidnější. Má zálibu v geocachingu, moderním českém umění a tenkých camelkách. Základy Avastu položil už v roce 1988, když napsal první antivirus na vir Vienna, který mu kolegové přinesli do Výzkumného ústavu matematických strojů, kde tehdy pracoval, na disketě.

Jeho manželka Jarmila je bývalá učitelka angličtiny, nyní se věnuje převážně charitativnímu fondu Avastu, který loni na dobročinné účely rozdal pět milionů dolarů (zhruba 100 milionů korun).

Reklama
Reklama