Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V nové rubrice se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste od nich mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety. 

V dnešním vydání vás se svou digitální rutinou seznámí Pavel Kacerle, tvůrce digitálních efektů pro filmy Thor 2Captain America 2Avengers 2,
Spider-Man nebo Jurský svět, který v Los Angeles pracoval pro velká americká filmová studia jako Marvel, Lucasfilm či Disney.

Po návratu do Česka se pustil do vlastního projektu Live Penalty, ve kterém můžete vstřelit gól z penalty brankářům jako je třeba Manuel Neuer z Bayernu Mnichov. Tomu se teď aktuálně věnuje naplno. K čemu používá svou antibakteriální a samočistící lahev a proč už příliš netíhne k sociálním sítím?

Moje ranní digitální rutina?

Email, Slack, 2Do, Calendar, News …  

Aplikace, bez kterých si nedovedu představit život.

Spotify, SoundCloud, Music. Nedokážu si představit život bez hudby. Považuji ji za nejschopnějšího tvůrce emocí a nejdůležitější umění lidstva vůbec. Pomáhá mi se soustředit, motivovat, čistit mé duševní zdraví.

Kterou z nich bych si vzal na opuštěný digitální ostrov?

Rohlik.cz.

Která sociální síť je hot a která not?

V posledních letech mě touha ukazovat svůj osobní život na sociálních sítích opustila. Radost mi dělá naše firma, všechny sociální sítě už mám primárně napojené na Live Penalty. Na osobní účty se kolikrát celé týdny nepodívám. Bude něco pravdy na tom, že vás nejdříve zajímají vlastní individuální úspěchy a v době, kdy dospějete, už jen ty týmové.

TikTok je stále hot, ale na jeho pálivost si postupně zvykám. Brzy přijde den, kdy ho zařadím mezi ostatní. Od svého prvního pobytu v USA jsem se snažil najít krásu v Twitteru, mám dokonce pár skvělých přátel, kteří v Twitteru pracují, přesto jsem si k téhle síti nikdy nenašel cestu. Takže mu dám své NOT. Omlouvám se, Donalde. 

Která aplikace či síť je zbytná nebo přímo škodlivá?

Aplikace Zero – připomíná mi, abych nejedl 18 hodin denně. Naprosto škodlivá a zbytná aplikace (jde o aplikaci, která pomáhá uživatelům držet režim přerušovaného hladovění, pozn. red.).

Bitcoin je pro mě…

Výlet do světa „kdybych tehdy udělal tohle a tamto“.

Bichle, nebo Kindle?

Audioknihy. 

Moje nejnovější technologická vychytávka, kterou jsem si koupil?

Antibakteriální samočistící láhev LARQ. Ano, dnes už se bez technologie správný geek ani nenapije. Co mohu říct, padne krásně do ruky, modře svítí a vy věříte, že děláte něco pro svoje zdraví. Přibalte mi ji, prosím, na ten opuštěný ostrov.

Jak chytrá je moje domácnost?

Chytrá je dost, možná až moc. Občas zapne hudbu uprostřed noci, sem tam mě nahlásí jako zloděje ve vlastním domě, nebo dá vědět rodičům, že jsem opustil republiku. 

Technologie na mém pracovním stole?

Záleží na jakém stole. Jeden mám dedikovaný pro tým Live Penalty, druhý pro typ práce, na které jsem vyrostl – audio, video, grafika.

Která má pro mě sentimentální hodnotu a nevyměním ji ani za nic?

Gramofon.

Kolik času denně strávím online?

Více než offline. Bohužel. 

Nafta, nebo elektřina?

Bez elektřiny by můj pracovní život neexistoval. Ano, začínal jsem na naftovém traktoru, ale do světa mě poslal až počítač a za to jsem mu neskonale vděčný.

Přál bych si napsat, že vidím budoucnost automobilového průmyslu ve vodíku, ale z toho, co máme aktuálně na trhu, bych volil elektromobil. 

Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?

Záleželo by, z jakého úhlu se na svůj obor dívám. Pokud jde o herní průmysl, tak tam se v posledních letech nedají přehlédnout první úspěchy virtuální a rozšířené reality. Pokud jde o svět sportu, tam nastal obrovský posun během pandemie. Prázdné stadiony donutily kluby a sportovce přemýšlet o digitálním světě jinak.  

Co rozvoj mého oboru v současnosti naopak brzdí či zdržuje?

Mám pocit, že ho nic nezpomaluje. Naopak bych ho trochu potřeboval přibrzdit, nestíhám se vše učit.

Čeho bych se v budoucnosti chtěl dožít tak moc, že bych se kvůli tomu nechal i zmrazit?

Cest mimo naši sluneční soustavu. Vesmír mě nepřestává fascinovat. 

Do kolika let za mě budou moji práci dělat roboti & umělá inteligence?

Nevím, jestli chci žít ve světě, kde za mě bude všechno řešit umělá inteligence. Pokud si dobře vzpomínám, tak i Tony Stark s nápady a designem musel přijít nejdříve vždy sám. A jak to dopadlo, když si pak začal stavět roboty, do kterých sám neusedal? Spoiler pro všechny, kdo nejsou fanoušky Marvel Cinematic Universe – dopadlo to špatně.