Cena pšenice už přes dva měsíce setrvale klesá, navzdory výkyvům jako v případě nedávného ruského útoku na exportní přístav v Oděse. Podle agrárního analytika Petra Havla ale situace nepřinese úlevu v cenách pečiva.

„Zemědělci mají s letošní úrodou vyšší náklady a ty se samozřejmě budou promítat do cen jejich produktů,“ vysvětluje Havel. Obor pekařství je podle něj v Česku kvůli konkurenčnímu boji řetězců silně podfinancován s velmi nízkými mzdami. A není tu ani dostatek mlýnů, které by každoroční tuzemskou produkci obilí dokázaly zpracovat.

„Výsledkem je, že namletou mouku musíme hodně dovážet ze zahraničí,“ říká Havel v rozhovoru pro Forbes.

Cena pšenice v tomto týdnu po dvouměsíčních poklesech prudce vzrostla kvůli raketovému útoku na přístav v Oděse, odkud se pšenice vyváží do světa. Bude to mít dlouhodobý dopad na její cenu?

Obecně lze očekávat trend postupného poklesu cen pšenice a možná i dalších zemědělských komodit. Ukázalo se, že přístav tolik poškozen nebyl, a alespoň teoreticky se otevřel koridor k exportu pšenice z Ukrajiny do nedostatkových oblastí, jako je Afrika nebo Přední Asie. To je první faktor, který působí proti dalšímu zvyšování cen na světových trzích.

Druhým je letošní dobrá úroda pšenice. Už dnes probíhá na většině míst sklizeň a ta čísla jsou opravdu dobrá. A už se nebudou měnit. Na druhou stranu je ale třeba dodat, že ceny se určitě nevrátí na hodnoty z období loňské sklizně, protože mezitím vzrostly náklady na produkci obilí a produkci vlastně jakýchkoli komodit.

Jde o klasické věci jako průmyslová hnojiva, pohonné hmoty a samozřejmě dnes hodně skloňované energie. Zemědělci mají s letošní úrodou vyšší náklady a ty se samozřejmě budou promítat do cen jejich produktů.

Kde vidíte novou rovnovážnou cenu pšenice?

Je jasné, že neklesne na loňské předkrizové hodnoty.

Troufl byste si být konkrétnější?

Loni se ceny za tunu pšenice v období sklizně pohybovaly mezi čtyřmi až pěti tisíci korunami za tunu. Teď se aktuálně na americké burze v Chicagu obchoduje za méně než sedm tisíc korun za tunu, na evropské burze v Paříži kolem osmi tisíc korun za tunu.

Srovnávat pařížskou a chicagskou burzu ale není příliš korektní, protože Spojené státy americké se nepotýkají s tak drahými energiemi, které trápí Evropu. Druhou věcí je, že na pařížské burze se obchoduje potravinářská pšenice, která má vyšší kvalitativní parametry a je tím pádem dražší.

Forbes Digital Premium