Na Daniela Křetínského je právem nahlíženo jako na dravého miliardáře s ostrými byznysovými lokty, avšak o fotbalové Spartě, která mu patří, promluvil s notnou dávku pokory. „Plním jen určitou roli v dlouhé historii, která mě přesahuje,“ řekl například. Prohlásil také, že peníze nejsou v souvislosti s klubem problém.

Sparta se přitom dlouhodobě pohybuje ve finanční ztrátě – ta zatím posledně zveřejněná, týkající se sezony 2022/2023, přesahuje 250 milionů korun.

„Nechci, aby to znělo arogantně, ale peníze nejsou stránka, která mě trápí,“ nechal se slyšet jeden z nejbohatších Čechů v rozhovoru pro placenou klubovou platformu Sparta Unlimited.

„My musíme udělat pro Spartu to, co je potřeba, a i kdyby to mělo znamenat kvůli našim chybám nějakou výraznou finanční ztrátu, tak jsme povinni ji udělat,“ dodal Daniel Křetínský.

Za pár let o mně nikdo neuslyší, zatímco Sparta tady bude navždy.

„Platíme jenom náš účet. Sami jsme se do té role nominovali – pokračovat v klubové tradici. Každý víkend rozhodujeme o emocích spousty lidí a to je obrovský závazek. Kdyby měl stát dvě miliardy korun, dáme dvě miliardy, kdyby měl stát víc, dáme klidně víc,“ uvedl dále Křetínský na téma klub a peníze.

I v tomto úseku rozhovoru zmínil byznysmen klubovou tradici, později se o ní ještě více rozpovídal na jiném místě interview. „Že jsem kontrolní akcionář v nějaké složité struktuře, neznamená, že Sparta je moje. Jen plním určitou roli v dlouhé historii, která mě mnohokrát přesahuje,“ tvrdil Křetínský, který zjevně vnímá vlastní konfrontaci s klubovými dějinami počítanými od roku 1893.

„Za pár let o mně už nikdo ani neuslyší, zatímco Sparta tady bude navždy. Role vlastníka je jen dílčí v celém systému. Máte povinnost vytvořit podmínky, aby pilíře mohly fungovat. To, že by byla Sparta jen hračka, snad ani nemám potřebu komentovat,“ řekl miliardář.

Dlouhá historie, budoucnost navždy… Ovšem co současnost? Také k té se Křetínský vyjádřil – třeba v okamžiku, když komentoval nedávný přestup dosavadního kapitána Ladislava Krejčího do Girony.

Španělský klub dal za Krejčího dvanáct milionů eur, Křetínský však upozornil: „Kdyby Láďa nechtěl, nepustil bych ho ani za dvacet milionů eur. Rád bych, aby hráči pokračovali ve Spartě napořád, ale takový model se udržet nedá, protože kluci mají své sny.“

Kromě Krejčího už od příští sezony nebude ve Spartě ani další klíčová postava, dánský trenér Brian Priske, kterého zlákal Feyenoord Rotterdam. K tomu se Křetínský vyjádřil pouze krátkou poznámkou, že Sparta nemůže záviset na jednom člověku, a pokud by tomu tak bylo, jednalo by se o chybu.

Obšírněji se miliardář rozmluvil o myšlenkách na prodej Sparty, kterou vlastní už dvacet let. Ihned v úvodu těchto myšlenek ovšem vypíchl, že si neumí si představit, aby on a jeho lidé v klubu opustili misi, na kterou se vydali. Takový exit by podle něj mohl nastat jen v momentě, kdy by nabyl přesvědčení, že on a ostatní neumí danou roli plnit a že by ji někdo dokázal plnit líp.

„Naší povinností je sloužit klubu a historii a udělat všechno, co se dá. Neměl jsem pocit, že je tu někdo, komu bychom klub mohli předat. Nedělali jsme to objektivně úplně nejlépe, ale minimálně nějaká konzistence, loajalita a finanční síla mě vedla k závěru, že by prodej nebyl řešením, ale jenom gestem, které by Spartě nepomohlo,“ zakončil Křetínský.