Díky penězům z Blízkého východu, které proudí do golfu a fotbalu, si sportovní hvězdy vydělávají více než kdykoli předtím. Podle odhadu Forbesu si za jeden rok deset nejvýdělečnějších hvězd vydělalo 1,1 miliardy dolarů, čímž překonaly dosavadní rekord z roku 2018. Jejich kompletní žebříček najdete na konci tohoto článku.

Po neúspěšném roce a půl v Manchesteru United přestoupil Cristiano Ronaldo v lednu do saúdskoarabského klubu Al Nassr, kde podepsal novou ohromnou smlouvu a téměř zdvojnásobil svůj roční plat na odhadovaných 75 milionů dolarů.

Podobně také v loňském roce přestoupili hvězdní golfisté Phil Mickelson a Dustin Johnson z PGA Tour do LIV Golfu podporovaného Saúdskou Arábií a získali desítky milionů dolarů v předběžných zárukách.

Přestup do Saúdské Arábie údajně letos v létě zvažuje také Lionel Messi a již nyní se zemí spolupracuje jako ambasador cestovního ruchu. Dohoda za několik milionů dolarů mimochodem vedla k jeho dvoutýdenní suspendaci z jeho současného klubu Paris Saint-Germain poté, co zmeškal trénink kvůli neschválené propagační cestě.

PSG má ostatně své vlastní spojení s Perským zálivem, neboť jeho vlastnická skupina je dceřinou společností katarského státního investičního fondu.

Platy sportovců se v posledních letech prudce zvýšily díky raketově rostoucím smlouvám o  mediálních právech a rostoucím možnostem hráčů mimo hřiště. A peníze z Blízkého východu jen dále přilévají olej do ohně.

Celkově inkasovalo deset nejlépe placených sportovců světa za posledních dvanáct měsíců před zdaněním a odměnami agentů odhadem 1,11 miliardy dolarů, což je o dvanáct procent více než loni, kdy tahle částka činila 990 milionů dolarů, a o pět procent více než rekordních 1,06 miliardy dolarů z roku 2018.

V roce 2018 se na rekordní částce výrazně podílel boxer Floyd Mayweather Jr., který v tomto roce dosáhl na 285 milionů dolarů – druhé nejvyšší výplaty pro sportovce v třiatřicetileté historii žebříčku Forbes.

První desítka pro rok 2023 je ovšem impozantní odshora dolů. Vede Ronaldo s odhadovaným příjmem 136 milionů dolarů, z toho 46 milionů dolarů plyne z hráčského platu a prémií a devadesát milionů dolarů ze sponzoringu, vystoupení, příjmů z licencí a dalších podnikatelských aktivit. Druhé místo obsadil Lionel Messi.

Mbappé, který ve svých čtyřiadvaceti letech obsadil se 120 miliony dolarů třetí místo, a Johnson, který se 107 miliony dolarů skončil na šestém místě, pak představují ohromující debuty první desítky.

Všichni zmínění jsou součástí skupiny osmi sportovců, kteří si za posledních dvanáct měsíců vydělali více než sto milionů dolarů. Skupiny, která je letos dvakrát větší než v předchozím roce.

Ronaldo, Messi (130 milionů dolarů) a LeBron James (119,5 milionu dolarů) této hranice dosáhli již dříve, ale zbylá pětice – Mbappé, Johnson, boxerský šampion Canelo Álvarez (110 milionů dolarů), Mickelson (106 milionů dolarů) a ostrostřelec NBA Stephen Curry (100,4 milionu dolarů) – vydělala devítimístnou částku poprvé. Do tohoto exkluzivního klubu se kromě nich dosud dostalo pouze sedm dalších sportovních hvězd.

Tenisové eso Roger Federer, který je na letošním žebříčku výdělků na devátém místě, je jedním z nich a ani v roce 2023 mu tento milník neunikl o mnoho – podle odhadů si vydělá 95,1 milionu dolarů, přičemž téměř všechny peníze získá mimo kurt. S touto částkou by byl nejlépe placeným sportovcem světa ještě v roce 2017, kdy Ronaldo vedl žebříček s 93 miliony dolarů.

První desítku v roce 2023 uzavírá Kevin Durant s 89,1 milionu dolarů, čímž se hranice pro vstup do elitní desítky zvyšuje o téměř deset procent oproti rekordním 80,9 milionu dolarů v roce 2022.

Největším překvapením roku 2023 je však pravděpodobně zařazení dvou golfistů. Mickelsonovi je 52 let a s výjimkou zázračné jízdy na Masters minulý měsíc už nepřipomíná hráče, který se v letech 2006 až 2016 jedenáct let v kuse řadil mezi deset nejvíce vydělávajících sportovců. Ostatně ještě v loňském žebříčku se umístil až na 31. místě s 45,3 milionu dolarů.

Johnson zase loni chyběl dokonce v první padesátce nejvyšších výdělků. Jeho odměny mimo hřiště letos paradoxně vyschly na pět milionů dolarů z odhadovaných 29 milionů dolarů v roce 2022, protože sponzoři k LIV Golfu přistupují obezřetně. Zbohatlická LIV Tour však dokázala nabídnout bonusy, které tento rozdíl více než vyrovnávají.

Forbes odhaduje, že Mickelson dostal za podpis smlouvy s tour 200 milionů dolarů a Johnson 125 milionů dolarů, z nichž polovinu pravděpodobně dostali předem.

Rozpočet LIV je díky podpoře saúdskoarabského veřejného investičního fondu – a jeho spravovaným aktivům ve výši 620 miliard dolarů – zdánlivě nekonečný a rekordní výplaty by díky němu tak měly přicházet i nadále.

#1 – 136 milionů dolarů
Cristiano Ronaldo

Christiano Ronaldo
Foto Joao Rico/DeFodi Images/Getty Images

Na hřišti: 46 milionů dolarů / Mimo hřiště: 90 milionů dolarů / Národnost: Portugalsko / Sport: Fotbal / Věk: 38 let

Ronaldo se v listopadu rozloučil s Manchesterem United a v lednu přestoupil do saúdskoarabského klubu Al Nassr, čímž zvýšil svůj roční plat na přibližně 75 milionů dolarů a získal další marketingové příležitosti ve svém novém domově. V odhadu výdělků na hřišti Forbes spojuje jeho dvě smlouvy pro tuto sezonu a zohledňuje i jeho krátkou nezaměstnanost.

Proslýchá se, že by se v létě mohl pokusit vrátit do Evropy, ale mezitím se díky nárůstu platu poprvé od roku 2017 a potřetí celkově dostal na vrchol žebříčku příjmů sportovců, přičemž s celkovou částkou 136 milionů dolarů stanovil historické maximum pro fotbalistu.

Ronaldovi nemohou odolat ani značky díky jeho obrovské fanouškovské základně – 850 milionům sledujícím na Facebooku, Instagramu a Twitteru, což je více než u kteréhokoli jiného sportovce na světě. Mezi nejnovějšími přírůstky do jeho sponzorské stáje je i kryptoměnová burza Binance, která pomohla zvýšit jeho celkové příjmy mimo hřiště na odhadovaných devadesát milionů dolarů za posledních dvanáct měsíců.

V historii sledování časopisu Forbes tuto částku za rok překonali pouze tři sportovci: Roger Federer, Tiger Woods a Conor McGregor, který v roce 2021 vydělal mimo oktagon UFC odhadem 158 milionů dolarů, převážně z prodeje své značky whiskey Proper No. Twelve.

#2 – 130 milionů dolarů
Lionel Messi

Lionel Mesi
Foto Catherine Steenkeste/Getty Images

Na hřišti: 65 milionů dolarů / Mimo hřiště: 65 milionů dolarů / Národnost: Argentina / Sport: Fotbal / Věk: 35 let

O Messiho budoucnosti se hodně spekuluje a proslýchá se, že by se mohl vrátit do Barcelony, nebo se připojit k Ronaldovi v Saúdské Arábii, či dokonce přistát v Major League Soccer s Interem Miami. Ať tak či tak, jeho bankovní účet by měl být v bezpečí.

Jeho celkové příjmy odpovídají jeho velkým číslům z posledních dvou vydání žebříčku a má celou řadu lukrativních smluv, včetně smluv s firmami Adidas, Budweiser a PepsiCo.

Jen jeho smlouva se společností Socios, fanouškovskou platformou založenou na blockchainu, mu vynáší odhadem dvacet milionů dolarů ročně a příležitosti budou pravděpodobně přibývat i poté, co v prosinci dovedl Argentinu k vítězství na mistrovství světa. V říjnu také založil investiční firmu Play Time.

#3 – 120 milionů dolarů
Kylian Mbappé

Kylian Mbappé
Foto Manu Fernandez/AP/Forbes US

Na hřišti: 100 milionů dolarů / Mimo hřiště: 20 milionů dolarů / Národnost: Francie / Sport: Fotbal / Věk: 24 let

Mbappé, který se loni umístil na 35. místě žebříčku, letos debutuje v první desítce a je jediným členem, kterému ještě nebylo třicet let. Má nejvyšší hráčský plat v celém fotbalovém světě, což se zdá být oprávněné poté, co mu v roce 2022 chybělo jedno vítězství k druhému titulu mistra světa s Francií v řadě a v boji o cenu pro nejlepšího hráče FIFA mezi muži skončil hned za svým spoluhráčem z Paris Saint-Germain Lionelem Messim.

V červnu se stal prvním hráčským ambasadorem pro Sorare, fantasy hru založenou na kryptoměnách, a svůj rostoucí vliv uplatnil později v létě ve sporu s Francouzskou fotbalovou federací. Poté, co se Mbappé odmítl zúčastnit focení s francouzským národním týmem – údajně měl námitky proti podpoře některých značek, které mají s týmem smlouvu – federace oznámila, že bude pracovat na revizi dohody o právech hráčů na image.

#4 – 119,5 milionu dolarů
LeBron James

LeBron James
Foto Michael Conroy/AP/Forbes US

Na hřišti: 44,5 milionů dolarů / Mimo hřiště: 75 milionů dolarů / Národnost: USA / Sport: Basketbal / Věk: 38 let

Dnešní špičkoví sportovci jsou často také úspěšnými zakladateli firem a investory a asi nikdo neztělesňuje podnikatelského ducha lépe než James, který se v červnu stal prvním aktivním sportovcem, jehož časopis Forbes označil za miliardáře.

Útočník Los Angeles Lakers stojí kromě působivého portfolia sponzorských smluv také za společností Ladder zabývající se sportovní výživou a společností SpringHill Company, která vyvíjí a produkuje televizní a jiný zábavní obsah. Byl také producentem filmu House Party 2023, který se odehrával v jeho sídle.

Má taktéž podíl ve společnosti Fenway Sports Group – majiteli týmů Boston Red Sox, Liverpool FC a Pittsburgh Penguins – a nedávno investoval do týmu Major League Pickleball a zároveň proklamoval svou touhu jednou vlastnit rozšiřující se tým NBA v Las Vegas.

James byl také prvním sponzorem tequily Lobos 1707 a v posledním roce investoval do společnosti Canyon Bicycles, mlékárenské společnosti Neutral Foods, která dbá na ochranu klimatu, a do značky sportovního oblečení Mitchell & Ness.

#5 – 110 milionů dolarů
Canelo Álvarez

Canelo Álvarez
Foto Steve Marcus/AP/Forbes US

Na hřišti: 100 milionů dolarů / Mimo hřiště: 10 milionů dolarů / Národnost: Mexiko / Sport: Box / Věk: 32 let

Álvarez inkasuje desítky milionů dolarů pokaždé, když vstoupí do ringu, a v posledních dvanácti měsících si připsal velké úspěchy díky fantastickým zápasům proti Dmitriji Bivolovi a Gennadiji Golovkinovi. Žebříček Forbesu platí pro období do 1. května, což znamená, že výplata za jeho zápas s Johnem Ryderem z 6. května do něj není zahrnuta.

Álvarez má na sportovce svého formátu poměrně chudý seznam tradičních sponzorských smluv, spolupracuje se společnostmi Hennessy a Michelob Ultra, ale v září podepsal smlouvu se společností Excel Sports Management, která mu má pomoci vybudovat marketingové smlouvy.

Je však aktivní jako podnikatel. Stojí za výrobcem sportovních nápojů Yaoca, fitness aplikací I Can a řetězcem čerpacích stanic Canelo Energy a má vlastní řadu oblečení a značkovou kreditní kartu. V září uvedl na trh značku koktejlů v plechovkách VMC.

#6 – 107 milionů dolarů
Dustin Johnson

Dustin Johnson
Foto Andy Lyons/Getty Images

Na hřišti: 102 milionů dolarů / Mimo hřiště: 5 milionů dolarů / Národnost: USA / Sport: Golf / Věk: 38 let

Johnson byl první hvězdou, která loni v květnu přešla do LIV Golf, a rok 2022 zakončil s prize money ve výši 35,6 milionu dolarů, včetně osmnácti milionů dolarů za vítězství v celosezonním individuálním šampionátu.

Tento krok ho sice možná připravil o sponzory, včetně Royal Bank of Canada, ale zároveň postoupil v žebříčku o nejvíce pozic ze všech. V roce 2022 se nedostal dokonce ani na seznam padesáti nejlépe placených sportovců.

Nyní se soustředí na budování značky 4Aces GC, týmu LIV, jehož je kapitánem a spolumajitelem a jehož logo zdobilo jeho tričko na posledních turnajích místo loga Adidas. Pomáhá mu i garantovaná hotovost z formátu LIV, kde se nehraje na cut – v roce 2023 si na pěti turnajích LIV přišel na 3,3 milionu dolarů.

#7 – 106 milionů dolarů
Phil Mickelson

Phil Mickelson
Foto Andy Lyons/Getty Images

Na hřišti: 104 milionů dolarů / Mimo hřiště: 2 miliony dolarů / Národnost: USA / Sport: Golf / Věk: 52 let

Mickelson, který v loňském roce překonal hranici jedné miliardy dolarů v kariéře před zdaněním, po přestupu do LIV Golfu sice ztratil sponzory, ale mimo hřiště je stále zaneprázdněn. Je spoluzakladatelem společnosti For Wellness, která vyrábí kávové doplňky, a byl jedním z investorů, kteří nedávno koupili rozlehlý pozemek u Phoenixu.

Mickelson se minulý měsíc na Masters pochlubil obdivuhodným výkonem, když ve finálovém kole zahrál 65 ran a skončil na druhém místě společně se svým kolegou z LIV Golf Brooksem Koepkou. Výsledkem byl šek na 1,6 milionu dolarů.

#8 – 100,4 milionu dolarů
Stephen Curry

Na hřišti: 48,4 milionu dolarů / Mimo hřiště: 52 milionu dolarů / Národnost: USA / Sport: Basketbal / Věk: 35 let

Loni v červnu se stal čtyřnásobným šampionem NBA a poprvé v kariéře jeho roční příjem překročil sto milionů dolarů. Jeho plat 48,1 milionu dolarů byl v této sezoně nejvyšší v NBA a v sezoně 2023–2024, kdy si vydělá 51,9 milionu dolarů, se stane prvním mužem ligy, který překoná padesátimilionový příjem.

Rozehrávač Golden State Warriors přišel krachem FTX o významného sponzora a od té doby je vystaven žalobě obviňující její slavné propagátory z klamání zákazníků v reklamách na kryptoměnovou burzu. Tuto mezeru však nejen zaplnil, získal ještě něco navíc.

V březnu podepsal dlouhodobé prodloužení smlouvy se společností Under Armour, které bude trvat až do konce jeho basketbalové kariéry, a uzavřel nové partnerství s bankou Chase.

Jeho multimediální společnost Unanimous Media je jedním z producentů dokumentu o něm, který se má v červenci objevit na Apple TV+, a příští rok se chystá vydat sérii grafických románů. Nedávno také investoval do VR platformy Golf+ a TMRW Sports, startupu založeného Tigerem Woodsem a Rorym McIlroyem, jehož cílem je vytvořit technologicky vyspělou golfovou ligu.

#9 – 95,1 milionu dolarů
Roger Federer

Roger Federer
Foto Clive Brunskill/Getty Images for Laver Cup

Na hřišti: 0,1 milionu dolarů / Mimo hřiště: 95 milionů dolarů / Národnost: Švýcarsko / Sport: Tenis / Věk: 41 let

Federer v září oznámil odchod ze soutěžního tenisu a pověsil raketu na hřebík poté, co odehrál poslední zápas po boku Rafaela Nadala na Laver Cupu, mezinárodním týmovém turnaji, který v roce 2017 pomáhal vytvořit.

Seznam jeho více než desítky dlouhodobých partnerů však zůstává nedotčen i na začátku jeho další životní etapy a minulý týden oznámil uzavření licenční smlouvy pro svou značku RF s výrobcem brýlí Oliver Peoples. Má také významný podíl v rychle rostoucí švýcarské obuvnické společnosti On.

#10 – 89,1 milionu dolarů
Kevin Durant

Kevin Durant
Foto Harry How/Getty Images

Na hřišti: 44,1 milionu dolarů / Mimo hřiště: 45 milionů dolarů / Národnost: USA / Sport: Basketbal / Věk: 34 let

Durant byl v únoru vyměněn z Brooklyn Nets do Pheanix Suns. Do rozshálých změn se ale pustil i mimo hřiště.

Prostřednictvím své investiční společnosti 35V získal jen za posledních deset měsíců podíly v Premier Lacrosse League, značce výživy Happy Viking, League One Volleyball, síti ženských sportovních lig Athletes Unlimited, týmu Major League Pickleball, značce Mitchell & Ness společnosti Fanatics, firmě Goldenset Collective, která se zabývá digitální tvorbou, startupu ScorePlay a TMRW Sports společnosti Tigera Woodse.

Má také rostoucí mediální impérium Boardroom a jednu z nejcennějších smluv na tenisky v NBA se společností Nike, která byla nedávno povýšena na doživotní kontrakt. Michael Jordan a LeBron James jsou jediní další dva hráči NBA, kteří od výrobce obuvi získali doživotní smlouvy.

METODIKA

Údaje časopisu Forbes o výdělcích na hřišti zahrnují všechny prize money, platy a prémie získané mezi 1. květnem 2022 a 1. květnem 2023. V případech, kdy jsou hráči placeni i po 1. květnu za do té doby ukončenou základní část sezony – jako v NBA a evropském fotbale – přiřazujeme platy za celou sezonu. Bonusy za play-off jsou zahrnuty pro sezonu 2022 NFL a sezonu 2021–2022 NBA.

Údaje o příjmech mimo hřiště jsou odhadem částek plynoucích ze sponzorských smluv, honorářů za vystoupení a příjmů z prodeje memorabilií a licencí za dvanáct měsíců do 1. května 2023 plus peněžních výnosů z případných obchodních aktivit provozovaných sportovcem, vyplývajícím z rozhovorů s osobami z oboru.

Forbes nezahrnuje investiční příjmy, jako jsou úroky nebo dividendy, ale zohledňuje výplaty z majetkových podílů, které sportovci prodali.

Forbes neodečítá daně ani poplatky agentům. Žebříček zahrnuje sportovce aktivní kdykoli během daného dvanáctiměsíčního období.