skip to main content
Breaking News

Penta Hospitals zůstane v rukou česko-slovenské skupiny. Důvodem má být slabý zájem investorů

Česko-slovenská investiční skupina Penta ustupuje od svých plánů na prodej své zdravotnické divize Penta Hospitals International. Pro magazín Trend, který vydává News & Media Holding spadající do téže skupiny, to potvrdil její partner Václav Jirků.

„Jedním z důvodů bylo, že jsme u zájemců neviděli know-how, které jsme očekávali. Zároveň jsme si v diskusích vyjasnili, že žádného spoluinvestora nechceme, protože by to přinášelo kompromisy,“ uvedl s tím, že skupina dostala pět nabídek. Dvě z nich přitom měly být velmi atraktivní a  zdravotnickou divizi oceňovaly dvouciferným násobkem EBITDA.

Podle zjištění Hospodářských novin, které se odvolávají na tvrzení tří zdrojů ze středoevropského trhu fúzí a akvizic, byl však důvodem neúspěchu naopak vlažný zájem investorů. „Kdyby dostaly nabídku přes desetinásobek EBITDA, tak by to prodaly,“ tvrdí jeden z nich.

Reklama

Podle dvou ze zmíněných zdrojů nakonec Penta jednala zejména s Agelem miliardáře Tomáše Chrenka, ale nedohodla se na ceně. Investiční skupina otázku ohledně jednání s Agelem nekomentovala. Stejně se vyjádřil Agel.

Za opatrností investorů stojí podle Hospodářských novin několik faktorů, z nichž hlavním je investice Penta Hospitals International do moderní nemocnice. Komplex, který skupina staví v bratislavské lokalitě Bory, má vyjít na 6,4 miliardy korun.

Důvodem opatrnosti potenciálních investorů měly být především možné potíže s uzavřením smluv se zdravotními pojišťovnami.