Jaroslav Haščák je sice na svobodě, ale Penta se chystá na budoucnost bez něj. Minimálně formálně. Už při nástupu do vazby se jeden z nejbohatších Slováků a spolustrůjce československé investiční skupiny svých funkcí vzdal a zmizel i z firemního webu. Dnes Penta naopak oznámila, že do svých nejvyšších – tedy partnerských – pater jmenuje tři nové manažery.

Jsou jimi Fabrice Dumontheil, Václav Jirků a Marián Slivovič.

První jmenovaný je mág přes čísla, který dlouhodobě působí jako finanční ředitel skupiny, a který nemá rád, když se při ohodnocování firem příliš spoléhá na násobek zisku EBITDA. V Pentě působí devátým rokem.

Václav Jirků je vystudovaný lékař, ve skupině pracuje od roku 2007 a počínaje vstupem do partnerské struktury bude zodpovědný za řízení zdravotnických projektů a síť Dr. Max.

Třetí nový partner Marián Slivovič bude mít na starosti bankovnictví a mediální byznysy. Z nově jmenovaných partnerů je ve skupině nejdéle, a to od roku 2005.

„Jsem velmi rád, že naši tři dlouholetí kolegové přijali nabídku stát se partnery. Fabrice, Vašek a Marián jsou osvědčení top manažeři, kteří se výrazně podílejí na zhodnocování našich firem a projektů,“ říká Iain Child, který se chopil role managing partnera právě po Jaroslavu Haščákovi.

Nejvýraznější postavou, tedy i optikou majetkové struktury, zůstává každopádně 9. nejbohatší Čech Marek Dospiva, věnující se primárně realitnímu byznysu Penty.

Z partnerského uskupení zároveň ke konci letošního roku odchází Eduard Maták, který byl partnerem od roku 2011. „Rozhodl jsem se, že po dvaceti letech aktivního řízení projektů Penty je čas na změnu,“ konstatuje Maták, který se staral o zdravotnické projekty, na něž bude dohlížet z pozice člena dozorčí rady.

Nebyla to nicméně jen kauza Jaroslava Haščáka, jehož na začátku loňského prosince policie obvinila z korupce a praní špinavých peněz, co loni rezonovalo Pentou. Portfoliové firmy v čele s lékárenskou sítí Dr.Max a Fortunou zažívaly v prvních měsících pandemie těžké časy, avšak podle informací ze skupiny zatáčku nakonec vybraly dobře.

Na sklonku roku se pak Penta vytasila s vůbec největším loňským obchodem na poli kancelářských nemovitostí v Česku, o němž se spekulovalo už měsíce. Šlo o prodej kancelářského komplexu Churchill Square, který za více než čtyři miliardy korun koupily společnosti Českomoravská Nemovitostní (ČMN) a Corporate Finance House Group (CFH).