Slavný Hôtel du Cap-Eden-Roc je mytické a diskrétní místo v západním cípu Cap d’Antibes. Jeden z nejvíce glamour hotelů jižní Francie je vyhledávaný světovou elitou, protože má jedinečný šarm a jeho provozovatelé rozhodně vědí, jak na savoir vivre. A každý květen si tu hvězdy filmového festivalu v Cannes udělají francouzskou pobočku Hollywoodu.

Legendární palác si letos připomíná 150. výročí založení, plánované velkolepé oslavy ale byly v důsledku sanitární krize zrušeny. Hotel je však už opět v plné pohotovosti a rád by své první letošní hosty uvítal 1. července. Doufejme! 

Umožnil to pozitivní vývoj epidemie koronaviru na francouzské Riviéře, která jím zůstala relativně ušetřena. „Nelze popřít, že pandemie, kterou právě zažíváme, se hluboce zapíše do naší historie. Vzhledem k bezprecedentní situaci jsme museli zavést nezbytná opatření, abychom vůbec byli schopní zvážit zahájení letní sezony. Zatím ho chystáme na 1. července 2020. Stále však čekáme na rozhodnutí o znovuotevření vnějších hranic schengenského prostoru,“ sdělil exkluzivně pro Forbes Česko generální ředitel hotelu Philippe Perd.

A optimisticky dodává: „Jako dobrý hoteliér musím být neustále reaktivní, kreativní, trpělivý a pozitivní – a to je to, co jsme s naším týmem udělali, abychom se této mimořádné situaci co nejvíce přizpůsobili.“

Bude trvat nejméně tři roky, než se hotel dostane na úroveň aktivity a zisku z roku 2019.

Jak říká, spíše než přemítání o ztraceném zisku bylo jeho hlavní prioritou ujistit všech 500 zaměstnanců a dalších spolupracovníků a partnerů, že s nimi v případě otevření počítají.

Hotel momentálně pracuje současně na několika scénářích možného vývoje, protože potřebuje minimálně tři týdny, aby se uvedl do chodu. Kromě toho, že provádí přísná hygienická opatření, mu hraje do karet to, že se těší výhodné poloze v rozlehlém parku a na privilegovaném místě přímo u moře, čímž nabízí dostatek prostoru pro bezpečnou fyzickou vzdálenost hostů i zaměstnanců.

Pro stálé klienty, kterých hotel počítá každoročně zhruba pět set, je Côte d’Azur opravdové must be. Zejména po třech měsících karantény. Philippe Perd doufá, že alespoň 60 procent z nich letos složí v paláci své kufry. „Jsem s nimi v častém kontaktu, abych je informoval o vývoji a ujistil, že se u nás mohou cítit v bezpečí. Všichni chtějí přijet, ale panuje nejistota, pokud jde o letecký provoz, otevření hranic či čtrnáctidenní karanténu po návratu z cesty v některých zemích,“ vysvětluje.

Současný šéf legendárního hotelu Philippe Perd | Foto Hôtel du Cap-Eden-Roc

„Pokud jde o rezervace, zatím to vypadá, že bychom mohli mít dobrou druhou polovinu sezony. Naštěstí, protože v minulých dvou měsících jsme zažili dny, kdy jsme ztratili mezi 600 a 700 tisíci eur jen na rezervacích,“ uvádí Philippe Perd. Aktuálně jeho hotel zcela zrušil storno poplatky, aby zákazníkům nepůsobil žádné potíže při organizaci pobytu.

„Nemůžeme ale snížit ceny. Musíme si udržovat kvalitu našich služeb, aby byla zkušenost zákazníka na stejné úrovni jako dříve a s ohledem na současný kontext ještě více personalizována,“ dodává a je přesvědčený, že bude trvat nejméně tři roky, než se hotel dostane na úroveň aktivity a zisku z roku 2019.

„Letošní sezona se samozřejmě loňskému roku nemůže vyrovnat. S oživením světové ekonomiky by se však luxusní sektor měl rychle vzpamatovat, a pokud nebezpečí koronaviru dokážeme překonat, rok 2021 by měl být pozitivní,“ doufá šéf slavného hotelu. 

Nadčasová legenda francouzské Riviéry

Příběhy Cap-Eden-Roc jsou legendární stejně jako jeho hosté: Picasso, Hemingway, Fitzgerald, Cary Grant, vévoda a vévodkyně z Windsoru, abychom jmenovali jen ty nejslavnější. Palác postavený v roce 1870 v napoleonském stylu a pod názvem Villa Soleil (Vila slunce) byl původně zamýšlený jako letní sídlo spisovatelů, mezi které patřil například Jules Verne či Anatole France. V roce 1889 se změnil na hotel a cena za ubytování byla skromná: 12 franků za den.

Za první světové války se proměnil v nemocnici a od 20. let se Cap-Eden-Roc definitivně stal letoviskem vyvolených. V románu Něžná je noc o něm Francis Scott Fitzgerald píše: „Je to velký hotel s růžovou omítkou.“ Dříve sem jezdili Orson Welles, Rita Hayworth nebo Charlie Chaplin, dnes hvězdy jako Angelina Jolie, Robert De Niro či Gérard Depardieu.

Epikurejská setkání 

Za posledních 100 let se šaramantní prostředí hotelu příliš nezměnilo. Rozlehlá nemovitost skýtá 118 pokojů rozdělených mezi hlavní budovu Hôtel du Cap, která odpovídá historické vile Soleil, pavilon Eden-Roc s výhledem na Středozemní moře a diskrétní rezidenci Les Deux Fontaines. 

Když projdete alejí od hlavní budovy směrem k moři, můžete skočit rovnou do moře anebo se po vzoru Chagalla či Hemingwaye ponořit do staletého bazénu se slanou vodou. A pak se najíst v restauraci Eden-Roc, jejíž menu v roce 1955 dekoroval Picasso.

Jen kousek od vstupní haly hlavní budovy si ale nejdřív vychutnejte aperitiv v baru Bellini, obklopeném korintskými sloupy a pohovkami ve stylu 20. let, kde během dřívějších ročníků canneského festivalu sedávali Liz Taylor, Alain Delon či Romy Schneider. A vyzkoušejte samozřejmě stejnojmenný koktejl Bellini se šampaňským a broskví, který podávají od roku 1948.

Tři restaurace, tři atmosféry pro každou denní dobu

U příležitosti klíčové sezony kulatých narozenin palác osvěžil interiéry moderním designem s respektem k architektonickému dědictví a nechal vyniknout spektakulární výhledy na moře. Každá ze tří restaurací má svůj styl.

Vydání Forbesu Popstar

Grill Eden-Roc je zasvěcena lehké a zářivé atmosféře letních prázdnin a stejně tak lehkým pestrým pokrmům. V restauraci Eden-Roc si vychutnáte oběd v elegantním stylu moderní středomořské a provensálské kuchyně s nádherným výhledem na panorama Lérinských ostrovů.

A na stejném místě ve večerních hodinách přichází na scénu gurmánské tajemství restaurace Louroc pod taktovkou Érica Frechona, tříhvězdičkového michelinského šéfkuchaře z pařížského Bristolu, který nedávno posílil zdejší hvězdný tým.

Na závěr si můžete vychutnat skleničku v Eden-Roc Champagne Lounge, v jednom z nejelegantnějších míst v paláci, jež nabízí povznášející směs středomořské nálady a vzácných bublinek některého ze 14 nejlepších šampaňských domů. Například Blanc de Blancs od Ruinartu. Západ slunce, poklidně houpající vlnky a sametový vánek doplňují lahodné okamžiky zdejšího dokonalého joie de vivre!