O budoucnosti bývalého Kláštera svatého Gabriela na pražském Smíchově je rozhodnuto. V areálu s kostelem chce investiční skupina Cimex vybudovat pětihvězdičkový hotel a přistavět k němu apartmány. 

Skupina, patřící Janě Sobotové a Petru Lukešovi, po čtyřech letech příprav popsala své plány s areálem bývalého kláštera benediktinek na jednom ze smíchovských kopců. Už když na sklonku roku 2019 chátrající objekt kupovali od České pošty za 353 milionů, byl hotel jednou ze zvažovaných variant.

Objekt dostal jméno Gabriel Loci a dvakrát se v něm konala přehlídka současného designu Designblok. „Počítáme se stavbou luxusního hotelu, doplněného o apartmánové bydlení s hotelovým servisem,“ potvrzuje dnes Jiří Bartoš, ředitel developmentu v Cimexu. Odhadovaná cena dosáhne dvou miliard korun.

Areál je pod památkovou ochranou už od šedesátých let minulého století. Jde o jednu z nejzajímavějších staveb takzvaného beuronského stylu, podobně jako Emauzské opatství. Zvenčí je bývalý klášter působivý a trochu tajemný, uvnitř s bohatou freskovou výzdobou. I proto jej v minulých letech využívaly filmové štáby. 

„Všechny beuronské prvky chceme v maximální míře zrenovovat, protože je to architektonicky nesmírně unikátní areál. Podobný na světě nenajdete. I to by mohlo být lákadlem pro hotelové hosty,“ věří Jiří Bartoš, který má v Cimexu projekt na starosti. 

Nejde jen o rekonstrukci samotné budovy: ve hře je i zcela nová procházková trasa pro pěší, která by propojila Holečkovu ulici s Petřínem a vedla až na Pražský hrad.

„Chceme areál, který se nachází poblíž Kinského zahrady, ještě více propojit s centrem města,“ popisuje Jiří Bartoš. Jednou z dominant by zůstal kostel s unikátní výzdobou, lidově označovaný jako Svatý Gabriel – dál by sloužil církevním účelům.

Pro Cimex vytvořilo návrh přestavby pražské studio DAM architekti. Součástí hotelu se sto šedesáti pokoji má být kongresové centrum a wellness. Za původním klášterním areálem pak počítají s novým severním křídlem s velkorysými apartmány o rozloze dvou až tří set metrů čtverečních, s bezprostředním výhledem na svahy Petřína a hotelovým servisem.

„Největší stavební úpravou je zvednutí dvorany původní rajské zahrady, která by se stala srdcem hotelu. Počítáme i s vybudováním zcela nového vstupu přímo z ulice,“ doplňuje plány investorů Jiří Bartoš. Projekt teď čeká proces územního rozhodnutí a dalšího jednání s památkáři.

Jak by lokalita mohla vypadat, si Cimex nechal zpracovat v největší tuzemské hale pro virtuální a rozšířenou realitu Virtuplex. Jde zatím o pracovní verzi, nad níž se diskutuje o detailech. Už teď je ale možné si díky brýlím takhle místo „projít“.

Pro Virtuplex jde už o několikátou spolupráci na velkém architektonickém projektu a jeho obchodní ředitelka Lenka Kriššáková potvrzuje, že jde mezi developery o významný trend.

„Jsme poptávaní, abychom zpracovávali podobné projekty například pro Správu železnic, spolupracujeme s pražským magistrátem nebo skupinou Penta. Řešila se tu rekonstrukce obchodního domu Máj nebo hotelu Intercontinental,“ vyjmenovává Kriššáková.

„Z naší zkušenosti je důležitá i rovina setkávání, kdy se pak díky virtuální realitě podaří technický nebo architektonický problém vyřešit rychleji,“ uzavírá.