Dcera dělá Marku Sachovi radost. A Cera jakbysmet. Dvouletý potomek českého podnikatele žijícího v Anglii ťukal během rozhovoru na klavír, takže se tóny nesly přes mobil až do Česka. Hodily by se přitom fanfáry: britsko-český startup Cera, který Sacha spoluzakládal, oznámil záměr zdvojnásobit během letošního roku počet zaměstnanců ze současných pěti tisíc na deset.

Jde o zjevný signál růstu společnosti pohybující se v oblasti zdravotnické péče. „Daří se nám a máme ambiciózní, až agresivní cíle,“ přiznává Marek Sacha, který byl před čtyřmi lety Forbesem zařazen mezi 30 nejtalentovanějších Čechů pod 30 let (čerstvý výběr mimochodem přineseme v nadcházejícím únorovém vydání).

Kromě nabírání tisíců nových lidí plánuje Cera i expanzi mimo Británii skrze akvizice do firem v dalších zemích. „Díky tomu, že rosteme, máme už vytipované firmy s podobným zaměřením jako Cera, v nichž chceme koupit podíl. Hledíme na velké evropské trhy a do USA,“ líčí Sacha.

Dnes je Sachovi třiatřicet a má toho za sebou docela dost: založil projekt Benefio, tři roky pracoval jako konzultant v McKinsey a spolu s Tomášem Čuprem byl na startu online supermarketu Rohlík.cz, v němž působil jako jeho první CEO.

Posledních pět roků se angažuje ve startupu Cera se sídlem v Londýně. Je jeho spoluzakladatelem, akcionářem a členem představenstva, v letech 2015–2018 mu i šéfoval. Dalším otcem projektu je britský lékař Ben Maruthappu, který byl dokonce v globálním výběru 30 under 30 amerického Forbesu.

Od roku 2016 vydělala Cera na tržbách 120 milionů dolarů.

Cera zajišťuje sestřičky, doktory a pečovatele pro seniory na vyžádání soukromé klientely, zdravotnických institucí i místní samosprávy. Činí tak online za pomoci umělé inteligence, nonstop a do čtyř hodin od zavolání.

Startup rozjel hned od počátku razantní jízdu. Před pěti lety byl magazínem Wired zařazen mezi šest nejlepších inovací roku v oblasti zdravotní péče a jakýmsi puncem tohoto ocenění je skutečnost, že od roku 2016 vydělala Cera na tržbách 120 milionů dolarů.

Loni v únoru ohlásila společnost největší jednorázovou investici v historii české startupové scény, když od skupiny investorů v čele s fondem KairosHQ dostala finanční injekci 70 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 1,6 miliardy korun.

A pak? Pak přišla pandemie.

„Na jednu stranu to bylo těžké, protože naši lidé se ocitli v první linii. Pravdou ale také je, že náš provozní růst se odehrál ze značné míry právě díky krizi. Ve složitých časech, kdy se mimo jiné nedoporučovaly návštěvy seniorů členy vlastní rodiny, poptávka po našich službách logicky vzrostla,“ líčí Sacha.

Zvýšení množství poptávek bylo tak exponenciální, že je bylo vcelku obtížné uspokojit. „Největší brzdou růstu se stal nedostatek zaměstnanců,“ vysvětluje Čech z Londýna důvod, proč by měla Cera personálně nabobtnat do dvojnásobné velikosti.

Vydání Forbesu Zázrak

Podle Sachy tomuto záměru navíc nahrává fakt, že vinou koronavirové krize ztratili práci lidé z jiných oborů a ti náhle vidí ve zdravotní péči jistotu a perspektivu. Oficiální zpráva Cery uvádí, že nábor se bude zaměřovat na adepty z odvětví nejvíc postižených recesí: maloobchodu, gastronomie, letectví či fitness.

Sacha připouští, že vyškolení týkající se péče o lidi nad 65 let bude v současnosti logisticky složitější, ale firma se může z velké míry spolehnout na digitální platformu.

Marek Sacha si zároveň myslí, že i po definitivním opadnutí pandemických vln bude velikost, které by chtěl startup Cera v tomto roce dosáhnout, optimální. „Podíváte-li se na stoupající věkovou křivku nejen v Británii, je zřejmé, že potenciál růstu je každým rokem pět až deset procent,“ konstatuje muž, jehož startup modernizuje ostrovní zdravotnictví.