Vizionář a průkopník udržitelné energetiky Petr Rokůsek se stahuje ze své firmy Nano Energies. Stoprocentním majitelem společnosti se nově stává jeden ze tří dosavadních akcionářů Petr Zahradník. Rokůsek se teď chce věnovat svému dalšímu projektu – slovenskému výrobci nábytku Javorina a také rodině.

Nano Energies založil v roce 2008 s cílem rozšířit využívání energií z obnovitelných zdrojů ve střední a východní Evropě. Z nuly vybudoval energetickou skupinu, která má tržby téměř osm miliard korun a působí v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Rumunsku.

Poslední roky společnost Rokůsek vlastnil s Tomášem Janečkem a Petrem Zahradníkem. Podnikatel a investor Tomáš Janeček, který společně se svým bratrem Karlem Janečkem působí ve společnosti RSJ, měl podíl v Nano Energies posledních deset let.

Teď svých pětadvacet procent prodal Petrovi Zahradníkovi, který do energetické firmy investoval před třemi lety a je také zakladatelem společnosti Qminers na vývoj softwaru pro algoritmické obchodování. Zahradník získal zároveň 37,5 procenta, které dosud držel Petr Rokůsek.

Částku, kterou za podíly dva odcházející akcionáři dostali, nechce firma zveřejňovat, ale soudě dle výše předchozích investic šlo o stovky milionů korun. Zakladatel Nano Energies pro Forbes popsal, proč se k odchodu rozhodl a jaké má další plány.

Co vás vedlo k tomu stáhnout se z Nano Energies?

Na jaře letošního roku jsem měl sabatikl dva a půl měsíce a během něj jsem došel k závěru, že ve svých padesáti potřebuji zvolnit. Jenže energetická půda je hodně žhavá a Nano Energies potřebují někoho, kdo je posune zase na další úroveň.

Sešlo se to s tím, že Petr Zahradník věří té vizi, chce převzít zodpovědnost za další tah a energetiku vnímá jako klíčový obor budoucnosti, kde může uplatnit i své zkušenosti z QMiners. Velmi rychle jsme tak jako akcionáři dospěli k závěru, že tenhle krok je pro firmu v tuto chvíli nejlepší řešení. Petr je ten správný člověk, který dělá exekutivu fantasticky a má neuvěřitelný tah na branku.

Zleva: Petr Rokůsek, Petr Zahradník a Tomáš Janeček

Budete v Nano Energies dál působit i po prodeji?

Věnoval jsem téhle firmě šestnáct let nejproduktivnějšího života. Stálo mě to spoustu energie a úsilí. Ale věřím, že se mi podařilo v moderní energetice způsobit vír, který má obrovskou setrvačnost. Moji myšlenku dnes šíří i bývalí zaměstnanci Nano Energies v dalších firmách.

Okolo Nano Energies tak vznikl jakýsi think-tank, ukazující nový směr pro udržitelnou energetiku ve střední a východní Evropě. Tím jsem splnil svůj úkol vizionáře a rozjížděče projektů. Nicméně zůstávám v boardu a Petr Zahradník může pořád využít moje znalosti, které jsem za těch šestnáct let načerpal.

Čemu teď chcete věnovat svou energii?

Jsem tvůrčí člověk, už před rokem jsem tak investoval do slovenského výrobce nábytku Javorina. Na první pohled to může vypadat jako podivná investice do výroby židlí. Ale Javorina je love brand a děláme tam věci, které se v nábytkařině nikdy nedělaly. Je to zase zárodečné. A cítím se tam jako ryba ve vodě.

Soustředím se na vývojové oddělení, kde pracujeme s robotizací, algoritmy nebo rozborem obrazu. A pokud se to podaří, tak můžeme ze slovenské Javoriny udělat fantastickou evropskou firmu. Je to pro mě výhled na dalších deset let práce, kde můžu zúročit zkušenosti z Nano Energies i své předchozí firmy – výrobce hliníkových profilů Jansen Display, kterého jsem před časem prodal Američanům.

Tím se vaše působení mezi Českem, Lichtejnštejnskem a Švýcarskem rozkročilo ještě o Slovensko…

Jo, ale vyšly mi vstříc švýcarské aerolinky, protože bude přímé spojení z Curychu do Košic, takže to snad zvládnu.

Investoval jste také do platformy Cocuma, která představuje firemní kulturu různých společností. Jaké plány máte s ní?

Do Cocumy jsem investoval, protože obdivuji kreativní práci jejího zakladatele Petra Skondrojanise. Já sám jsem zvyklý budovat v každé své společnosti co nejlepší firemní kulturu tak, aby se to zobrazilo i navenek.

Ta investice pro mě tak byla naprosto přirozená. S Petrem jsme kamarádi a dávám mu svůj feedback. Ale jinak to nechávám zcela na něm a nijak netlačím na pilu. Teď zrovna na Cocumě stavíme profil pro Javorinu.

A jak to dopadlo s vaším módním projektem Free Circle?

Během covidu jsme ho zavřeli. Měli jsme společné plány s technickým institutem ETH v Curychu, ale pandemie to všechno zastavila. Všichni lidé z Free Circle se ale přesunuli do Javoriny. Původně dělali 3D konfigurátor oblečení, teď dělají konfigurátor nábytku.

Švýcarští kolegové mě pořád přesvědčují, abychom se k oblečení znovu vrátili, ale je to strašně velký úkol a já už opravdu brzdím.

Chci víc času trávit s rodinou, takže si další projekty musím zakazovat. Nedávno se mi narodila dcera a já bych se jí chtěl opravdu věnovat. Je to mé čtvrté dítě a rád bych si tohle pozdní otcovství užil naplno.