Česká skupina lékáren Pilulka loni podle předběžných čísel utržila 2,1 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o třináct procent. Spolu s franšízovými lékárnami v Pilulce zákazníci loni utratili okolo tří miliard.

Důvodem poklesu je uzavření rumunské pobočky v polovině roku 2023 a výrazné omezení prodejů prostřednictvím benefitních zaměstnaneckých programů, vyplývá z informací na webu společnosti.

Nejrychleji rostoucím trhem v rámci skupiny bylo Rakousko, kde v posledním čtvrtletí přesáhly tržby poprvé deset milionů korun za kvartál. Letos v dubnu se Pilulka nicméně z rakouského trhu stáhla, když své aktivity odprodala společnosti Vamida.

Společnost to odůvodnila tím, že udržení Rakouska jako jediného expanzního trhu po opuštění Rumunska a Maďarska není z ekonomického hlediska efektivní. Aktivity společnosti se tak nyní soustředí jen na Česko a Slovensko.

V minulém roce Pilulka obsloužila 710 tisíc online zákazníků, kteří udělali celkem 1,3 milionu internetových objednávek. Kamenné prodejny včetně franšíz loni vydaly přes jeden milion léků na recept a obslouženo bylo 2,4 milionu pacientů.

„Rok 2023 byl rokem plným změn a výzev. Začali jsme jako firma působící na pěti trzích zaměřená především na růst. Za hektické čtyři měsíce jsme změnili vše od podlahy. Během transformace opustilo firmu okolo sta zaměstnanců a významnou proměnou prošel i management. Tyto změny byly extrémně náročné, ale nezbytné pro náš další rozvoj,“ uvedl ředitel Pilulky Martin Kasa.

V květnu společnost oznámí finanční výsledky za minulý fiskální rok spolu s detailní analýzou aktuální transformace skupiny, včetně změn v zahraniční expanzi. Současně budou prezentovány výsledky za první čtvrtletí letošního roku, které v sobě již zahrnují významnou část ekonomických dopadů transformace na hospodaření společnosti, a výhled na rok 2024.

„V roce 2024 chceme navázat na transformační kroky z roku 2023, dosáhnout jako skupina kladné EBITDA a pozitivního cash flow. V minulosti jsme se na všech trzích soustředili na růst tržeb, nyní jsou naše plány více konzervativní a to i s ohledem na celkovou makroekonomickou situaci. Proto se v roce 2024 zaměříme především na profitabilitu,“ dodal finanční ředitel Tomáš Hospůdka.

Pilulka je největší online lékárna v Česku a na Slovensku. Společnost založili bratři Kasové se záměrem významně se podílet na digitalizaci a modernizaci evropského lékárenství. Loni v červnu Pilulka ukončila úpis nových akcií na trhu Start pražské burzy, při kterém získala kapitál v celkové hodnotě 67,4 milionu korun. Za poslední dva měsíce se cena akcií firmy snížila z 240 na 180 korun.