Prezidentské kampaně jsou nákladnou záležitostí, ale leckoho může překvapit, jak velká část financí proudí i do vizuálního vylepšení politiků.

Například americký prezident Donald Trump investoval do svého účesu v přepočtu zhruba milion šest set tisíc korun. Nutno ovšem podotknout, že Trump měl podle svého daňového přiznání tyto peníze za kadeřníka utrácet v době, kdy ještě nebyl vrcholným politikem, ale pouhou celebritou.

Trumpův účes zůstal stejný, nicméně účty za něj teď rozhodně nikomu neskládá. V tomto světle se zdá paradoxní, že progresivní demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez čelila vlně kritiky kvůli účesu, který ji v přepočtu vyšel na 6700 korun. Kde jsou ty časy, kdy byla na pováženou skutečnost, že se Bill Clinton nechal ostříhat na palubě letadla Air Force One?

U kadeřníka to ale nekončí. Pokud jste se domnívali, že plastická chirurgie je vyhrazena pouze celebritám a stojí mimo zájem politiků, pak vás realita možná překvapí. Nakonec, lidé veřejné služby jsou na očích úplně stejně jako herci, zpěváci a další představitelé populární kultury.

Donald Trump měl podle své bývalé manželky Ivany podstoupit několik liposukcí brady, transplantaci vlasů i odsátí tuku okolo pasu. Spekuluje se také o zubních implantátech, avšak Trump všechna nařčení odmítá a místo toho během kampaně útočil na svého volebního soka Joea Bidena.

Jeho demokratický sok údajně utratil nehorázné částky za estetické zákroky a Trump se mu vysmíval, že tato svá „vylepšení“ schovává pod rouškou. Biden měl podle některých amerických médií absolvovat lifting očních víček, transplantaci vlasů a spoustu injekcí botoxu, aby na své voliče působil svěže a kompetentně.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se zatím do rukou plastických chirurgů ještě nesvěřil, ale za kadeřníka prý utratí měsíčně 237 tisíc korun a čtvrtletně kolem 800 tisíc za make-up.

Líčidla nejsou cizí ani izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, jehož voliči se vzbouřili mimo jiné proto, že jejich vůdce utratil ze státní kasy asi 133 tisíc korun za styling na vystoupení v rámci konference Spojených národů.

Zatím to vypadá, že nejlevněji vychází úprava zevnějšku kanadského premiéra Justina Trudeaua. Jeho kadeřnice ho měsíčně stříhá v přepočtu za 750 korun.