Po návštěvě tohoto klidného údolí schovaného mezi zalesněnými dolomitskými stráněmi přehodnotíte, co to znamená „rodinný podnik“. A nejspíš také výraz „supermatka“. Volggerovi ve svém hotelu Plunhof v Jižním Tyrolsku nasazují těmto pojmům vysokou laťku.

Plunhofu kraluje tmavovlasá máma Paula, která hotel v roce 1979 založila. Jen pár týdnů potom, co se jí narodilo nejmladší z jejích osmi dětí, Thomas. Všechny z nich v současnosti v hotelu pracují a přidává se už i generace Pauliných vnuků.  

„Máma dřív dělala v kuchyni v jednom hotelu a snila o tom, že si otevře vlastní. Táta měl tehdy developerskou společnost. Museli hodně dřít, ale nakonec se jim povedlo našetřit dost peněz, aby mohli hotel mámě koupit,“ vzpomíná dnes benjamínek rodiny Thomas Volgger.

Tak se Paula ještě v šestinedělí stala kromě matky osmého dítěte i majitelkou hotelu, do jehož rekonstrukce a zvelebování se okamžitě pustila. A pokračuje v tom s pomocí svých dětí dodnes, o čtyři desítky let později.

„Občas je to bláznivé, být pořád v obklopení rodiny, ale miluju to,“ tvrdí nejmladší Thomas, nyní už lehce prošedivělý čtyřicátník. Sám má na starosti finance a administrativu. Jeho bratr Erwin je rybář a lovec, Erwa se o vás postará při večeři, kterou nejspíš budou připravovat Peter nebo Egon, další ze sourozenců. A máma Paula zas hosty obsluhuje u snídaně. Majitelku luxusního hotelu si snadno spletete s tichou a usměvavou servírkou.

„Všichni jsme si mohli vybrat, jestli tady budeme pracovat, nikdo nás nenutil,“ říká Thomas. Odmala ale byli zvyklí fungovat pohromadě. Vyrůstali v domečku jen pár desítek metrů od hotelu, hráli si spolu a v létě chodili na brigády do hotelu.

Proč také ne: určitě se najdou horší místa k práci. V přírodě schovaný Plunhof stojí stranou od civilizace a místní pomalý život působí na člověka uklidňujícím dojmem.

Zejména v současné podobě, která se pochopitelně liší od té, v níž ho Leopold a Paula Volggerovi kdysi otevírali. V roce 2002 prošel masivní rekonstrukcí, od té doby probíhají vylepšení každých pět let.

Rok 2002 byl ale pro fungování vůbec zlomový. Tehdy otec osmi dětí Leopold zemřel, což byl velký zásah nejen po osobní stránce, ale i provozní. Přesto rodina ani na okamžik neuvažovala, že by hotel zavřela. Leopoldovu zodpovědnost převzal Thomas. „Těžké chvíle nás stmelily,“ ohlíží se.

Postupně v hotelu vybudovali nový bazén a wellness část, které patří k jeho největším atrakcím. A to nejen proto, že se tam odtud nabízí nádherný výhled na Dolomity. Jde zároveň o místo se zajímavou historií: Volggerovi totiž pocházejí z hornického rodu a nynější spa na rozloze čtyři tisíce metrů čtverečních se nachází právě v místech, kde se těžilo stříbro.

Z někdejších míst bezmezné dřiny je dnes místo luxusního odpočinku. Elegantní bazénová část je vybavena křišťálovými lustry, relaxovat můžete na střešní terase nebo v jezírku se slanou vodou. Na střeše má také do dvou let vzniknout další bazén.

A právě wellness a bazén je to, proč hotel stojí za návštěvu. V roce 2019 a 2020 za ně Plunhof dokonce vyhrál cenu v anketě World Luxury Spa Awards.

Hotel s excelentní kuchyní si rychle vybudoval reputaci. Především však pro německé a rakouské turisty, kteří tvoří většinu klientely. „Češi dělají tři procenta, ale lepší se to. Chtěli bychom, aby jezdili víc. Jsou to zdvořilí hosté, kteří zůstávají dlouho,“ pochvaluje si Volgger.

Plunhof je zkrátka místem, kde se už desítky let potvrzuje, že tvrdá práce vede k úspěchu. Začalo to v hornických dobách, na něž plynule navázalo vytrvalé úsilí Pauly a její rodiny. Zvládla složité začátky, to když měsíc po otevření dorazil do hotelu pouhý jediný host. Přečkala i tragická úmrtí v rodině – kromě manžela Leopolda připomínají fotky u vstupu také předčasně zesnulou Thomasovu neteř.

A dodnes spokojeně pracuje pro hotel, kde strávila už přes čtyřicet let. A který, mimochodem, zaplavují ze všech stran květiny – na těch si Paula zakládá. „Hotel je její život. Poprvé měla volno někdy před třemi lety. Maká pořád, sedm dní v týdnu. Ale funguje to u ní. Je pořád zdravá, nepamatuju, že by někdy musela do nemocnice. Je to skvělá máma i šéfová!“ říká o této neobyčejné ženě pyšně její syn.

Průvodce po luxusním Tyrolsku
Když teď nasednete do auta, za pár hodin už můžete zažívat dovolenou snů. Tyrolsko a Jižní Tyrolsko na pomezí Rakouska a Itálie se stalo díky své dostupnosti oblíbeným místem návštěvníků z Česka. Na ty náročnější tu čekají luxusní hotely, vyhlášené spa a nejlepší michelinské restaurace. Ta nejzajímavější místa, která můžete navštívit, pro vás vybral Forbes.cz.