Počet dolarových milionářů v Česku se loni zvýšil o 5,2 procenta na 33 900. Hodnota jejich majetku vzrostla o 5,3 procenta na 82,4 miliardy dolarů (1,87 bilionu korun). Vyplývá ze Zprávy o světovém bohatství, kterou ve středu zveřejnila společnost Capgemini.
Dolaroví milionáři jsou definováni jako ti, kteří mají investovatelné jmění milion amerických dolarů (asi 22,7 milionu korun) a více, s výjimkou hlavního bydliště, sběratelských předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé spotřeby.
K růstu majetku bohatých Čechů loni přispělo několik faktorů. Hlavním důvodem bylo zvýšení ceny akcií o dvacet jedna procent a snížení průměrné roční míry inflace na 10,7 procenta z 15,1 procenta v roce 2022. Tyto efekty převážily nad negativním vlivem poklesu hrubého domácího produktu a poklesu cen nemovitostí.
Počet českých dolarových milionářů se setrvale zvyšuje od roku 2019. Hodnota jejich jmění ve stejné době většinou rostla, v roce 2022 ale zaznamenala mírný pokles o 0,63 procenta.
Celosvětově se počet dolarových milionářů loni zvýšil o 5,1 procenta na 22,8 milionu. Jejich jmění narostlo o 4,7 procenta na 86,8 bilionu dolarů (1,97 biliardy korun).
Nejrychleji rostl počet dolarových milionářů i objem jejich majetku v Severní Americe, důvodem byly dobrá ekonomická odolnost, snižující se inflační tlaky a růst amerického akciového trhu.
Naopak Afrika zaznamenala jako jediný světadíl pokles počtu dolarových milionářů i snížení hodnoty jejich majetku.
Capgemini sestavuje svou zprávu každoročně od roku 1997. Pro výpočet majetku zohledňuje akcie, cenné papíry s pevným úrokem, alternativní investice, hotovost a nemovitosti, pokud v nich jejich vlastníci nebydlí. Nezahrnuje do něj sbírky ani zboží dlouhodobé spotřeby.
Analýza vyhodnocuje sedmdesát jedna zemí, které představují více než 98 procent světového hrubého národního důchodu a 99 procent globální kapitalizace akciového trhu.