Ondřej Vlček už je rok a půl prezidentem Gen Digital. Kyberbezpečnostní kolos vznikl spojením českého Avastu a amerického NortonLifeLocku a má centrálu v Praze i Arizoně.

„Genu se daří lépe, než by se dařilo dvěma částem samostatně,“ hodnotí Vlček fúzi, ale zároveň přiznává, že s sebou nese rizika a úskalí – například vzorce chování a struktura hodnot, kterou si obě skupiny z předchozích společností přinesly. Tam občas může docházet k tření.

Byznysově se společnosti daří: veřejně se obchoduje na americké burze Nasdaq a poslední kvartál přinesl růst kolem čtyř procent. Výhled v horizontu tří let je mezi čtyřmi a šesti procenty.

„Jsme v postcovidovém vystřízlivění. Za covidu technologické služby vyrostly a teď nikdo neví, jak se bude situace vyvíjet. A přestože ty výsledky nejsou nijak ohromující, tak v rámci samotného Avastu nebo NorthLocku by bylo mnohem složitější takového čísla dosáhnout,“ shrnuje.

V Genu má na starosti vývoj, technologie, produkty, zákaznickou podporu i zákaznickou zkušenost. A samotná náplň práce mu připomíná, co dělával v Avastu mezi lety 2014 až 2018. Už před deseti lety mu bylo jasné, že se umělá inteligence stane klíčovým podvozkem budoucích produktů, ale také výzvou.

„Takhle mocná technologie se dá využít pro řadu prospěšných věcí, ale také zneužít pro útoky. Například podvodné maily, které bývaly nemotorné a necílené, se o vás dnes v kombinaci s nějakým scrapovaním dat ze sociálních sítí mohou dozvědět spoustu detailů a pak vám poslat na míru šitou nabídku,“ vysvětluje Vlček.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Kromě byznysu se věnuje rovněž charitě. S manželkou založili před deseti lety nadaci Zlatá rybka a před třemi lety také Nadaci rodiny Vlčkových. Do ní vložili akcie Avastu v hodnotě jedné a půl miliardy korun, které se následně zhodnotily na zhruba dvě miliardy.

Z nadace financují především projekt centra dětské paliativní péče Cibulka. Celý areál, jehož součástí bude i stavba dětského hospice a rekonstrukce historického statku, by měl být hotový do konce roku 2026.

Proč se Ondřej Vlček rozhodl pomáhat právě těžce nemocným dětem? Na jaké problémy v Genu naráží? Proč si myslí, že umělá inteligence ovlivní nejen americké volby? A co mu chybí u českých byznysmenů? I na to odpoví v dalším díle našeho podcastu.