Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura.

Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.

Auto z recyklátu

BMW představilo auto, které je kompletně vyrobené z recyklovaných materiálů a obnovitelných surovin. Například pneumatiky jsou z přírodního kaučuku a karoserie z nelakovaného hliníku a oceli, aby se dala opět využít.

Futuristický model elektroauta BMW i Vision Circular nemá být jen studií, se kterou se automobilka pochlubila světu na autosalonu IAA Mobility.

Vyrábět se má v roce 2040 a už teď podle šéfa BMW Olivera Zipseho jasně ukazuje směr, jakým se bude automobilka ubírat u vývoje dalších modelových řad svých vozů. Nejde navíc jen o to, předvést se ekologickým modelem, spíš se jedná o nutnost.

„Současný vývoj surovin ukazuje, s jakými dopady musí počítat průmysl, který je závislý na omezených zdrojích,“ upozornil Zipse. BMW ostatně jen letos očekává extra náklady na suroviny ve výši nejméně půl miliardy eur.

Roste to

Foto Getty

Německá burza DAX po třiatřiceti letech svého fungování pořádně naroste. K dosavadním třiceti firmám, které se na DAX obchodují, přibude dalších deset nováčků. Hlavní německý akciový index tak bude nejen pestřejší, ale hlavně má do obchodování přinést svěží vítr.

Kritici totiž DAX vyčítají, že představuje „starou ekonomiku“ a není dostatečně reprezentativní při pohledu na německou současnost.

Na DAX proto nově zamíří třeba Zalando, Puma nebo HelloFresh, která nabízí předplatné pro sady na vaření s ingrediencemi. Ze zdravotnictví to jsou třeba Siemens Healthineers, Sartorius a Qiagen. A na DAX se také poprvé nově objeví i taková jména, jako je Porsche nebo Airbus.

Rakety z moře

Foto GOSA-Initiative

V Severním moři vznikne plovoucí plošina, ze které budou startovat rakety do vesmíru. Alespoň takový je plán skupiny německých firem, které vystupují pod zkratkou GOSA.

Čekají totiž, že v dalších letech velmi rychle poroste poptávka po vysílání malých satelitů do vesmíru. Podle odhadů by jich tam do roku 2028 měly rakety vynést čtyřikrát víc než v předchozí dekádě.

Aliance GOSA chce za tím účelem v Severním moři postavit novou startovací plochu asi čtyři sta kilometrů od německého pobřeží. Projekt, na kterém se podílí i Velká Británie a Nizozemsko, má vyjít na sedmadvacet milionů eur, a pokud všechno vyjde podle plánu, hotovo bude za dva roky.

Baterky za miliardu

Foto Getty

Továrna na bateriové články, kterou Tesla staví u Berlína vedle své nové automobilky, bude podstatně větší, než se původně čekalo.

Práci v závodě na výrobu výkonnějších a ekologičtějších baterií má získat přes dva tisíce lidí. A Tesla díky tomu za svou investici dostane tučnou státní podporu.

Podle informací deníku Tagesspiegel by měla Tesla obdržet přes 1,1 miliardy eur, což je skoro třetina z balíku peněz, kterými chce Německo podpořit investice do výroby baterií pro elektroauta.

Náhlá smrt

Foto Getty

Nový německý velvyslanec byl ve funkci v Číně jen pár dnů, než ho našli mrtvého. Jan Hecker patřil mezi blízké spolupracovníky Angely Merkel a na konci srpna nastoupil na post velvyslance v Pekingu.

Německá vláda si od zkušeného diplomata slibovala, že pomůže zklidnit napětí ve vzájemných vztazích. Po několika dnech v úřadu ale 54letý Hecker zemřel, okolnosti jeho úmrtí zatím nejsou známé.