skip to main content

Podívaná na večer? Nejlepší film všech dob a čtverec plný šílenství i sebereflexe

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce forbes.cz.

Reklama

Tipy na filmy pro vás tentokrát vybral redaktor Zdravko Krstanov.

8 ½
(BFI, 138 minut, 1963)

Režisér Guido Anselmi se domníval, že má perfektně utříděné myšlenky a dovede natočit snímek, který by shledal užitečným úplně každý. Zjistil ovšem, že nemá co říct. Jenže tím i má. Životní film Federica Felliniho, který v něm do jisté míry odráží sám sebe, je mixem vzpomínek, reality i čiré fantazie. Jde o fantastickou podívanou, která poskytuje osobitý vhled do tvůrce, od něhož se něco očekává. A je lepší s každým rokem.

Reklama

The Square
(Magnolia pictures, 142 minut, 2017)

Charismatický kurátor muzea moderního umění přijde o peněženku, což odstartuje bizarní, ale nemístně zábavný sled událostí. Film režiséra Rubena Östlunda si hraje s mnoha tématy – uměním, svobodou projevu, politickou korektností i přílišnou sofistikovaností evropské společnosti konfrontované menšinami.

Enron: The Smartest Guys in the Room
(Amazon, 109 minut, 2005)

Vzestup a pád společnosti Enron mě nepřestává fascinovat, proto se čas od času znovu podívám na dokument Alexe Gibneyho. Příběh o šílené chamtivosti a nesmírně chytrých korporátních podvodnících vysílá už 20 let varovný signál všem, kteří by se o něco podobného pokoušeli. Přesto zůstává na finančních padouších těchto rozměrů něco podivně přitažlivého.

Reklama
Reklama