Blockchain obyčejně vnímáme jako datovou strukturu, která běží díky své decentralizované povaze a diverzifikaci zdrojů prakticky bez výpadků. Pro Solanu, ze které se stal investiční tahák letošního léta, to ale tak docela neplatí.

Její síť má za sebou úctyhodný výpadek. Kvůli přetížení blockchainu transakcemi došlo k vyčerpání zdrojů a síť musela být na celý den odstavena. K jejímu obnovení mělo dojít dnes v ranních hodinách, síť ale zdá se stále neběží tak, jak by se od ní očekávalo. Co se přesně stalo?

„Zaznamenali jsme vysoký nárůst datového provozu, který vyvrcholil na hodnotě 400 tisíc transakcí za vteřinu. Ty zcela zahltily transakční frontu a absence mechanismu pro stanovení síťových priorit způsobila, že se síť začala samovolně dělit,“ uvedla v prvním vysvětlení situace Solana Foundation.

Nativní token Solany zareagoval na událost pětiprocentním poklesem, nyní je ale jeho cena poměrně stabilizovaná. Cena tokenu je nicméně o pětadvacet procent dole oproti cenovému vrcholu z minulého týdne.

Samovolné rozdělení blockchainu na více větví vedlo k tomu, že se významná část nodů začala najednou vypínat. Ani přes intenzivní snahu řady zainteresovaných inženýrů se nepodařilo síť stabilizovat a vše nakonec vyvrcholilo mnohahodinovou odstávkou.

Ředitel Solany Anatoly Yakovenko později doplnil, že celé transakční přetížení měl na svědomí nájezd IDO (Initial Dex Offering, obdoba ICO tokenů, ovšem s emisí na decentralizovaných burzách) botů z DeFi projektu Radium, který kvůli nepřipravenosti sítě po vyčerpání rezerv vyústil v útok typu odepření služby (denial of service) na Solaně.

Síť měla být podle informací Solany za asistence zhruba osmdesáti procent validátorů nahozena dnes ráno a to s přechodem na síťový upgrade 1.6.25.

Soudě ale podle dat blockchainového prohlížeče, Solscan.io má v době psaní článku do běžného provozu stále daleko, nebo alespoň není populární prohlížeč dneska ve formě – poslední vytěžené bloky jsou totiž v blockchainovém exploreru několik hodin staré.

Sít, která si zakládá na své rychlosti ve zpracovávání transakcí, se s kapacitními problémy potýkala již dříve, nikdy však nevyústily v tak katastrofální následky. Rychlost, s jakou se podařilo forkující se síť po současném výpadku shodit, také vyvolala mezi krypto komunitou pochyby, do jaké míry je vlastně celý projekt skutečně decentralizovaný.