skip to main content
Alles Gute

Podivné gazpacho. V Berlíně otevřelo muzeum nechutného jídla

Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura. Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku s názvem Alles Gute.

Předem vás varujeme, že se u posledního dnešního příspěvku nachází fotografie, která slabším povahám nemusí udělat nejlépe.

Nechte si ty peníze

Máte moc peněz na účtu? Tak plaťte. Po Commerzbank a Postbank bude v Německu požadovat nově i ING po svých zákaznících, aby platili za to, že mají v bance uloženo moc peněz.

Zatímco dosud byl tento limit sto tisíc eur a týkal se jen nových zákazníků, nyní se bude týkat všech, kdo mají na účtu víc než padesát tisíc eur. Jen v případě ING se to v Německu týká asi 750 tisíc lidí z jejích devíti milionů zákazníků.

Jinými slovy se banky snaží bránit před přílivem peněz, téměř všechny německé finanční instituce totiž mají problém s tím, že mají víc vkladů než poskytnutých úvěrů. A to je vzhledem k úrokovým sazbám u Evropské centrální banky dost bolí.

Klub roste

Do klubu dolarových milionářů v Německu za poslední rok přibylo nově 69 100 lidí. Celkem je tak v zemi přes 1,5 milionu lidí, jejichž majetek má hodnotu nejméně jeden milion dolarů. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Capgemini.

Ta také spočítala, že bohatí dál bohatli i jinde na světě a celkem do tohoto klubu na světě patří už přes dvacet milionů lidí. Největší zastoupení mají v USA, Japonsku, Německu a Číně.

Chybějí zásuvky

Reklama

Půl miliardy eur získá Německo od Evropské komise na výstavbu a modernizaci sítě nabíjecích stanic pro elektroauta. Zatímco totiž elektroaut v Německu přibývá, míst pro jejich dobíjení je stále relativně málo. A bez těch to jaksi nejede.

Ničivá síla

Nové slovíčko: Sturm – bouře. I v Rakousku totiž lítaly střechy. Sice to už nebylo tornádo z jižní Moravy, ale bouře a vítr byly i v Rakousku tak silné, že stovky domů přišly o střechy, a kroupy o velikosti tenisových míčků poničily okna domů i auta.

Vydatné deště navíc zaplavily desítky domů a dvě obce v Dolním Rakousku byly vyhlášeny za oblasti katastrofy. Škody dosahují do výše několika milionů eur. Ostatně i v Německu řádily silné bouřky s vydatným deštěm a silným větrem, které zaplavily sklepy domů a způsobily sesuvy půdy.

Dietní čokoláda

Čokoláda a štíhlá linie k sobě moc nejdou. Jenže co s tím, když člověk touží po obojím? Bratři Lukas a Fabian Listovi na to prý přišli. Jejich startup a stejnojmenná čokoláda Yabbaduu se jednoduše nejí, užívat si člověk má jen její vůni. Proto je v krému, který stačí namazat pod nos. Ačkoli nejde o kosmetiku, prodávat se začne nejprve v parfumeriích Douglas.

Nechutné muzeum

Kultura může být někdy trochu nechutná. Platí to přinejmenším v případě nového muzea, které otevřelo v Berlíně a jehož samotný název prozradí mnohé: Disgusting Food Museum (Muzeum nechutného jídla).

Ukazují se v něm kulinářské speciality z celého světa, jako je například Mongolská Mary, ovčí oko v rajčatové šťávě, nebo čínská specialita Virgin Boy Eggs, vajíčka vařená v moči chlapců, a dalších asi osm desítek nechutných jídel.

Ano, velmi dobře hrozí, že se vám při návštěvě zvedne žaludek. Ale nebojte, při vstupu dostane každý pytlík jako v letadle. Mimochodem, nejde o německý úlet, jedno takové muzeum už funguje ve Švédsku, tady je franšíza a další pobočky prý budou následovat. Mňam.