Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura. Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku s názvem Alles Gute.

Smetánka

Nové slovíčko do zásoby: reich – bohatý. Tím chce být jen každý čtvrtý Němec, a dokonce jen každá pátá Němka. Ukázalo se to v mezinárodním průzkumu vědce Rainera Zitelmanna, který zkoumal přístup k bohatství v sedmi zemích. Jako bohatý je v něm definován ten, kdo vedle svého domu vlastní ještě nejméně milion eur. Nejvíc po bohatství touží Italové, nejméně prý Britové.

Hurá na burzu

Co týden, to nová firma, která chce na frankfurtskou burzu. Po About You nebo třeba Bike24 se hlásí i obchodník s brýlemi Mister Spex. Berlínský startup, který loni utržil 164 milionů eur (s téměř pětinovým meziročním nárůstem), chce na burzu do září a slibuje si, že by mohl od investorů získat nejméně 225 milionů eur.

Použít je chce hlavně na svou expanzi po Evropě a také rozvoj kamenných poboček. Firma, která původně začala výhradně v online prostředí, totiž plánuje půlku příjmů získávat právě v optikách.

Biotech-hype

Investoři se zamilovali do německých biotechnologických firem. A investují do nich rekordní částky. Jen loni překročili sumu tří miliard eur a letos tenhle rekord nejspíš opět překročí. Za nebývalým boomem stojí zejména úspěch BioNtechu s jeho vakcínou proti koronaviru.

Vlajku a do knajpy

Byli jste někdy v Německu, když se hrál evropský nebo světový šampionát ve fotbale? Vypadá to tak, jako by nikdo neměl doma televizi. Zahrádky restaurací jsou přeplněné a Němci pomalovaní vlajkami na tvářích hromadně na obrazovkách sledují své fotbalisty.

Včera hráli první zápas, co je ale důležitější – pandemická situace v zemi se zlepšila natolik, že společné fandění je povolené. Což mimořádně těší nejen fanoušky, ale i hospodské.

Islam made in Germany

Tady sice nejde tolik o byznys, ale zpráva je to zajímavá mimořádně. V Německu startuje vzdělávání imámů. Cílem je omezit především vliv Turecka na islámské duchovní, kteří působí v Německu. Ve dvou a půl tisících mešit, které v zemi fungují, působí především zahraniční imámové.

Do dvouletého vzdělávacího kurzu se zatím přihlásilo pětadvacet lidí, klíčové v něm je, že učit se budou výhradně v němčině, i proto projekt podporuje spolková vláda.