Ambicí tvůrců aplikace Graet je stát se světoznámou digitální platformou, na které mohou sportovci prezentovat svůj talent, najít agenty a získávat peníze od podporovatelů. A má už důvěru dvou významných tuzemských fondů.

Bývalého hokejistu Kroniho Muse a programátora Tomáše Voslaře spojil podnikatel Petr Kováčik ze startupového studia Budeto a výsledný projekt už získal solidní rozjezdovou investici od fondů Kaya a Miton: 340 tisíc eur, tedy něco k devíti milionům korun.

Mobilní aplikace funguje od května letošního roku a během měsíce se do ní zapojilo tisíc hráčů. Primárně cílí na hokejisty od třinácti do devatenácti let a jednou z vycházejících hvězd, která už skrze Graet získala téměř dva tisíce eur, je patnáctiletý Jerguš Dunajčík, který se z německé ligy dostal do amerického juniorského týmu New Jersey Titans.

Kroni Mus, Tomáš Voslař a Petr Kováčik | Foto Graet

Hlavní ambicí platformy je radikálně zdemokratizovat trh, aby měli všichni stejné podmínky a možnosti. I proto je vstup na ni zadarmo. „Často se totiž mladí hráči dostanou do situace, kdy netuší, jak přesně ten trh funguje. Nemají dostatečné znalosti a pak mohou dělat zbytečné chyby,“ zdůrazňuje Mus.

Sám ví, o čem mluví. Coby talentovaný slovenský hokejista přišel o možnost získat stipendium na americké univerzitě. „V Mladé Boleslavi jsem v šestnácti letech podepsal profesionální kontrakt a začal vydělávat tisíc eur měsíčně. Myslel jsem si, že jsem frajer, ale zároveň netušil, že jsem si tím zavřel dveře ke studiu v Americe. Já ani moje rodina jsme nevěděli, že to takhle funguje,“ přiznává.

S profesionálním hokejem nakonec skončil ve svých dvaceti letech, i když měl slibně rozjetou kariéru ve slovenské první lize. Po zranění krční páteře, kdy byl na pár měsíců ze hry vyřazen, začal přemýšlet, co dál. Celý život snil o NHL, ale podvědomě věděl, že vzhledem ke svému zranění by cesta do ní byla až příliš dlouhá.

Rozhodl se proto, že bude raději dělat trenéra zručnosti. Všechno prodal a odjel do kanadského Toronta, aby pracoval po boku špičkových odborníků, učil se od nich a během devíti měsíců si udělal i certifikát. Když pak stál před rozhodnutím, zda v Torontu zůstat, nebo se vrátit zpět na Slovensko, rozhodl se pro rodnou zemi.

„Vrátil jsem se s kontem téměř na nule. A tak jsem nejdřív brigádničil na farmě, pak v prodejně se sportovním oblečením a postupně začal pracovat s místními hokejisty. Nakonec přišla nabídka postavit tréninkově letní přípravu hráčů NHL,“ vzpomíná Mus.

S tím vznikl nápad na aplikaci, která měla zautomatizovat jeho práci, včetně nastavení tréninku podle úrovně jednotlivého hráče i jeho věku. Ta měla podle Musových slov úspěch, nicméně už tehdy mladý podnikavec cítil, že jde zajít dál. Uvědomoval si, že hráči většinou potřebují dvě věci: přístup k příležitostem a peníze.

Klíčové bylo spojení s Petrem Kováčikem z Budeto. „Já mu povídal o zdejších problémech a on mě mentoroval. Petrova úloha je dnes udělat ze mě světového foundera – je na mě náročný a já mu naslouchám,“ usmívá se Kroni Mus a zároveň přiznává, že jeho přemýšlení bylo zpočátku velmi lokální a až Kováčik ho začal otáčet tak, aby mělo globální dopad.

„Od začátku jsem v něm cítil silnou ambici a energii změnit sportovní prostředí a věřím, že je zakladatelem globálního startupu,“ tvrdí sám Petr Kováčik.

Během devíti měsíců vznikla platforma a s ní přišla i zmíněná první investice od Pavla Muchy z fondu Kaya a Tomáše Matejčka z Mitonu. Kapitál má sloužit hlavně na potvrzení celého konceptu.

Ve Švédsku se nám to konečně podařilo.

„Graet řeší reálný problém, který sportovci se svou prezentací mají. Něco vyřeší Instagramem, sportovní LinkedIn ale neexistuje, natož s možností získat od fanoušků peníze,“ zdůrazňuje Matejček. Tvůrci aplikace navíc podle něj chápou potřeby sportovního ekosystému – a co nevědí, se umí rychle doučit.

„První měsíc po investici jsem odmontoval zadní sedadla z Octavie, koupil matrace a s manželkou jsme najezdili asi deset tisíc kilometrů po Evropě, od Rakouska po Švédsko. Přespávali jsme v autě a já přes den obcházel stadiony a budoucí uživatele, v autě kreslil prototyp Graetu a čekal, až nám někdo řekne, že to potřebuje. Ve Švédsku se nám to konečně podařilo,“ vypráví Kroni Mus.

Od spuštění aplikace uplynul měsíc, během něj dosáhla tisícovky uživatelů, z toho tři sta z nich je z Čech. A jak platforma funguje? Hráč si vytvoří profil, jakousi vizitku, a nastaví si rovněž svůj cíl: kolik eur by chtěl vybrat na podporu své cesty do vyšších ligových soutěží.

„Podporovatelem může být kdokoli, kdo se nachází v úzké komunitě, v rodině, v okolí daného hráče. Nemusí mít ani staženou aplikaci – stačí odkaz, kde už se mu profil objeví. Hráči sami si mezi sebou odkazy aktivně sdílejí a přidávají si profil z Graetu i na své další sociální sítě,“ popisuje Mus.

Poslouchej!
Vydání Forbesu Poslouchej!

Na platformu mají volný přístup i agenti, skauti nebo trenéři. Ti tam mohou najít nové talenty anebo svým současným svěřencům doporučit, aby si v aplikaci profil založili, a pak je mohou lépe představit ve světě. „Graet má být místem kontaktů a konexí. Neomezuje se na zemi ani na jazyk,“ připomíná tvůrce.

Hráč dodá osobní rozhovor, řekne přesně, na co potřebuje peníze, a je týdně vyplácen přímo na bankovní účet. V jeho zájmu je pak transparentně ukázat, na co přesně peníze použil.

Trh jako takový je podle zakladatele jednoduchý: trenér hledá nejlepší hráče, skaut chce co nejvíce informací, agent hledá a nabízí aktuální hráče a samotný hráč chce vědět o nejlepších příležitostech a mít k nim přístup. V aplikaci je navíc prostor pro reklamu nebo propagaci dalších výrobků, které může konkrétní hráč doporučovat.

Aby se platforma dostala do širšího povědomí, odlétá v létě Kroni Mus na čas do USA, aby ji prezentoval na tamním trhu. Úkolem bude navázat komunikaci s největšími talenty ve věku od třinácti do patnácti let, které se s platformou spojí.

V aplikaci už jsou dnes nízké stovky hráčů ze Švédska, Kanady nebo Ameriky a zakladatel věří, že v zámoří se jim podaří růst ještě víc. Věková hranice třináct let je daná čistě z legislativních důvodů – od tohoto věku může mít uživatel svůj účet na platformě.

„Máme tam ale i pár profesionálních hokejistů, třeba sedmadvacetiletého hráče, který bude hrát hokej v Holandsku a použil svůj profil na Graet, aby se prezentoval manažerům v rámci Evropy,“ uzavírá Mus.