skip to main content
Jak být lepší

Podzim na obzoru a další vlna pandemie v plném proudu. Jak se z toho nezbláznit?

Nástup letošního podzimu je poněkud razantní. Delší večery a chladnější rána nejsou jedinou předzvěstí přechodu do dalšího ročního období. Doprovází je také povinné roušky v uzavřených prostorech a nařízení, která se mohou jevit jako zmatená.

Chytit v takové atmosféře nejen covid-19, ale také nefalšovaný splín je poměrně pravděpodobné – stejně jako propadat trudnomyslnosti z představy, že třída, kam chodí právě vaše dítě, bude muset být v karanténě a vy se vrátíte k domácímu vzdělávání.

Psychologové po celém světě se shodují, že vlna úzkosti doprovázející druhou vlnu koronaviru je poměrně intenzivní.

Reklama

Osvědčené postupy

Podle psycholožky Zuzany Karnoubové je během změn důležité držet se určitých rituálů, které nám fungují. „Prožíváme nejistotu, a je proto zásadní, abychom se měli o co opřít. Každý má svou kotvu v něčem jiném, kde je ta vaše? Soustředit se na to, co tvoří vaši pevnou půdu pod nohama, pomůže přesunout pozornost na tady a teď, “ doporučuje.

Problematická podle ní může být skutečnost, že si opět nemůžeme výrazněji plánovat svůj čas. Netušíme, jak se bude situace ohledně pandemie vyvíjet, a právě to v nás vzbuzuje pocity bezmoci a beznaděje. Přidejte k těmto negativním emocím klasický stesk po odcházejícím létě a nálada je na bodu mrazu.

Reklama

Návrat k „normálu“ je utopie

Není ostuda přijmout své pocity vzteku a zoufalství nejen z toho, že jste se ani nestačili nadechnout a už je po sezoně dovolených, ale také ze skutečnosti, že možná nejste tak produktivní jako před vypuknutím pandemie.

Ve stavu, který si nikdo předtím neuměl představit, už přetrváváme šest měsíců. Většina si přeje, aby svět fungoval jako předtím, ale to z podstaty věci není možné. Žijeme právě v období velkých proměn, kdy se snažíme nastavit nový modus operandi pro naše kariéry (jsou dokonce tací, kteří už nikdy nechtějí pryč z home officu), vzdělávání dětí i způsob cestování.

Všechno se neustále proměňuje

Každé roční období v sobě skrývá pozitiva, která jiné nemá. Pandemický podzim nabízí nejen možnost domácího úklidu, online kurzů a rekvalifikací, virtuálních prohlídek světových muzeí a objevení dalších skvostů na poli streamovacích služeb, ale také unikátní prostor pro skutečně hlubokou sebereflexi.

Ta se bude hodit, až tyhle časy jednou skončí. Což se skutečně stane, jen možná ne v takovém horizontu, v jakém si přejeme.

Reklama
Reklama