Podzim začal v New Yorku v podstatě přes noc. Ještě na začátku října si místní užívali tropické třicítky, když tu náhle teploty spadly na příjemných dvacet a město zavalily vydlabané dýně, balíky slámy, pod nohy začalo padat barevné listí a kavárny do menu připsaly voňavé pumpkin spice latté.

Jestli atmosféru podzimního New Yorku chcete zažít na vlastní kůži, teď je ten nejlepší čas se tam vydat. Můžete si užít brouzdání barevným Central Parkem, a až vás to přestane bavit, vězte, že New York čeká v následujících týdnech pár důležitých otvíraček a nezapomenutelných festivalů.

Nová MoMA za miliardy

Nedočkavě na to čekají turisté i místní – od konce října bude možné navštívit nově otevřenou MoMA. Známá galerie moderního umění byla od jara letošního roku v rekonstrukci a v pondělí 21. října se znovu slavnostně otevře pro veřejnost.

Proč je kolem toho tolik povyku? Protože MoMA svoje díla kompletně přeorganizovala, aby dávala dohromady znovu smysl. Rekonstrukce vyšla na 450 milionů dolarů (asi 10,5 miliardy korun) a za tuhle částku galerie nabídne tisíce nových čtverečních stop kreativních zón či patro, kde se návštěvníci mohou potkat s umělci a popovídat si s nimi. 

Výstava s rozšířenou realitou

A pokud dáváte před moderním uměním přednost ještě něčemu modernějšímu, zajděte na chválenou výstavu Arcadia Earth, využívající rozšířenou a virtuální realitu. Tématem je ekologie a udržitelnost.

Každou místnost navrhl jiný umělec a můžete v nich přes svůj mobil sledovat, jak kolem vás proplouvají kosatky či jak vás mikrotenové sáčky strhnou do smrtícího tornáda. Působivý zážitek. 

Apple Store v novém

Technologičtí nadšenci by neměli vynechat návštěvu Apple Storu na Páté avenue, typického minimalistickou kostkou, která ční na povrchu nedaleko Central Parku; obchod samotný se skrývá v podzemí.

Dvacátého září se otevíral v novém. Nyní je dvakrát větší než dříve, má vyšší strop a využívá více přírodního světla. Hlavní nicméně je, že má na skladu všechny nové iPhony a Apple Watch Series 5.

Jeff Daniels na Broadwayi

Na Broadway si sice můžete zajít na megalomanskou show Lvího krále či Harryho Pottera a prokleté dítě – zážitek si jistě odnesete velký. Pokud však dáváte přednost spíše mimořádným hereckým zážitkům, zarezervujte si vstupenky na klasiku od Harper Lee Jako zabít ptáčka, kterou v Shubert Theatre hrají teprve necelý rok.

Hlavní roli Atticuse se ujal Jeff Daniels a podle newyorských kritiků je to jeho životní role. Kromě něj oceníte jistě i dialogy oscarového scenáristy Aarona Sorkina či nápadité kulisy jižanské Alabamy. 

Foto: Getty Images

Instagramový hit Pixinity

Zpátky k trochu prostší zábavě. Velkým hitem letošního podzimu je výstava Pixinity. No i když výstava… V SoHo najdete spíš prostor, kde si můžete hrát, válet se v růžovém bazénku plném plyšových kostek a plastových bublinek a to všechno nejlíp hned sdílet na sociální sítě (stejně jako mraky asijských turistů, kteří výstavu hojně navštěvují).

Autor výstavy, umělec Tianyu Qiu, chtěl barevnými kulisami vytvořit bezpečný prostor, který by si užívali běžní návštěvníci, ale třeba i autisté (poruchou autistického spektra totiž trpí jeho mladší sestra). Na jejich podporu jde i výtěžek ze vstupenek. 

Jídlo párované s hudbou ve First Sunday

Teprve třiadvacetiletá šéfkuchařka Francesca Chaney otevřela v říjnu veganskou restauraci First Sunday, kterou doporučují newyorští foodies.

Nutno dodat, že v New Yorku je dalších 28 tisíc restaurací. V čem je tahle výjimečná? Ve First Sunday nepárují jídlo jen s vínem, ale i s hudbou. Menu je vždy oznámeno dopředu, a jakmile jsou hosté usazeni ke stolu, číšníci jim všem najednou servírují jídlo. K tomu spustí pozvaná kapela či muzikant skladby speciálně vybrané k jídlu. 

Bruslení u  Rockefellerova centra

Čerstvě se otevřelo také kluziště u Rockefellerova centra, kde si každý den můžete jít až do půlnoci buď jen tak zabruslit, nebo si dopředu objednat rovnou kombinaci zážitků. Snídaně v přilehlé kavárně a pak projížďka po zamrzlé ploše? To zní jako ideální start newyorského dne.

Oslavy Halloweenu

Zima se zkrátka pomalu blíží, což věští i příchod dalšího ikonického svátku: Halloweenu. Amerika tuhle dýňovou šarádu miluje, a tak není divu, že událostí spjatých s ní se ve městě koná celá řada. Pokud však máme vypíchnout jednu, volíme The Great Jack O’Lantern Blaze. V Hudson Valley se rozzáří sedm tisíc vydlabaných dýní, budou létat duchové a v planetáriu se budete moci podívat na hvězdy. Halloweenská noc jako vyšitá.

A to vůbec nemluvíme o klasických lákadlech, která jsou pochopitelně přístupná celoročně: je libo výhledy z Top of the Rock nebo Empire State Building? Projížďku trajektem na Staten Island kolem sochy Svobody? Neonovou smršť na Times Square? Nálož muzeí v čele s MET, přírodovědným muzeem nebo muzeem na letadlové lodi Intrepid? New York je na podzim k výletu jako stvořený – a ideálně k co nejdelšímu.