S blížícím se podzimem tradičně nastupuje sezona respiračních onemocnění i očkování proti nim. Vakcinovat se bude také proti covidu, přestože podzimní vlnu čekají odborné hlasy mírnou.
Jaké věkové skupiny by se měly naočkovat, kdy a jakými vakcínami? Dozvíte se v přehledu.
Kdo se má přeočkovat proti covidu-19?
Očkovací látky proti koronaviru jsou schválené pro všechny věkové kategorie. Před nadcházející sezonou by se ale měly nechat přeočkovat zejména osoby ve věku šedesát let a výše a lidé trpící chronickými nemocemi, které mohou průběh nemoci zkomplikovat.
„Jde o pacienty s chronickým onemocněním srdce, plic, astmatiky, diabetiky, dále například lidi s poruchou imunity, onkologické pacienty nebo třeba pacienty bez sleziny,“ připomíná předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Na podzim by neměli vynechat očkování ani jedinci, kteří jsou v úzkém kontaktu se zranitelnými osobami, tedy namátkou třeba rodinní příslušníci onkologických pacientů či zaměstnanci v domovech důchodů nebo jiných sociálních zařízeních.
Očkování by nemělo minout ani zdravotníky a dále těhotné ženy, zejména ty v pokročilém stadiu těhotenství.
Očkování mladých lidí a dětí
V mladších věkových kategoriích včetně dětí je doporučeno očkování primárně těm, u nichž hrozí závažný průběh koronaviru, protože se dlouhodobě léčí s jinou nemocí, třeba cukrovkou.
U zdravých jedinců Chlíbek nepovažuje za nezbytné, aby očkování podstoupili. Zdůrazňuje však, že i u nich má význam – ani u mladého člověka nelze vyloučit dlouhodobé potíže po prodělání koronaviru, takzvaný long covid.
Lidé by obecně měli zvážit risk, že koronavirus chytnou a na několik dnů či týdnů vypadnou z normálního režimu. „Je to jako s chřipkou. Pokud člověk zkrátka nechce riskovat, že bude marodit s covidem, například z pracovních důvodů, pak by na očkování jít měl,“ říká Chlíbek.
Jakou vakcínu vybrat?
V průběhu září by do Česka měla dorazit nová vakcína zaměřená na variantu omikron XBB.1.5, která v současné době převažuje. Z tohoto důvodu se podle Chlíbka vyplatí na novou vakcínu počkat. Totéž doporučuje i ministerstvo zdravotnictví.
Podle resortu by mělo být na podzim do tuzemska dodáno přes 500 tisíc dávek očkovací látky Comirnaty od společnosti Biontech/Pfizer v „novém“ složení.
„Upravená vakcína je účinná proti variantě covidu, která se tuto sezonu očekává nejvíce. Lidé, kteří se nechali očkovat v minulosti, tak nemají zaručenou dostatečnou ochranu před novou variantou. Proto má očkování svůj význam, zejména u výše zmíněných rizikových skupin,“ vysvětluje vakcinolog.
Kam na očkování jít?
Praktici zatím vyčkávají, v jakém balení nová vakcína do Česka dorazí. Některé předchozí vakcíny na covid-19 proudily na tuzemský trh v příliš velkých várkách a praktici je pak nezvládali spotřebovat.
První místopředseda Sdružení praktických lékařů Michal Bábíček doplňuje, že pokud by jedna lahvička stačila na podobný počet dávek jako u předchozí vakcíny Pfizer (tehdy byla určena na pět dávek), pak praktici zastanou většinu očkování.
„Navíc se neočekává masivní zájem o očkování,“ konstatuje Bábíček. Pacienti by si tak současně s covidem mohli nechat aplikovat i očkování proti chřipce – v jeden den lze očkovat do každého ramene zvlášť.
Máme se na podzim očkovat i proti chřipce a RS virům?
Ministerstvo zdravotnictví i letos doporučuje zejména starším a rizikovým osobám, aby si nechaly aplikovat i očkování proti chřipce a RS virům. Pro lidi nad šedesát let je v Česku navíc dostupná vůbec první schválená vakcína, kterou se můžou proti RS virům očkovat.
Častými projevy jsou rýma, kašel či potíže s dýcháním, u starších lidí mohou způsobovat komplikované záněty dolních cest dýchacích. Řadu lidí ale od očkování nejspíš odradí vysoká cena, kolem pěti tisíc korun.
Největší tuzemská pojišťovna VZP na ni od září přispívá dva tisíce, Chlíbek zároveň upozorňuje, že mnozí z nás v případě nachlazení nechají v lékárně stokoruny až tisícikoruny.