Jak si královsky užít roadtrip do Slovinska? Elektrické Porsche jsme tentokrát vzali na výlet do oblasti Dolenjska.

Navigace hlásí za 50 metrů odbočit doprava a za 200 metrů jsme v cíli, ale při pohledu ze silnice se mi nechce věřit. Vždyť nevidím nic než řeku a stromy, ani věžičku… Teď. Až na poslední chvíli se hradba stromů rozestoupí a člověku se otevře výhled jako z filmu. Dva mosty, z každého břehu jeden, a mezi nimi na ostrově uprostřed smaragdové řeky schovaný poklad jménem Otočec.

Kdysi vodní hrad středověkých rytířů, dnes luxusní pětihvězdičkový hotel s historií překlenující osm století ale neohromí jenom na pohled. Tohle je místo, kde moc dobře vědí, jak vás rozmazlit v pohádkových kulisách. Je libo snídani do postele s nebesy nebo večeři při svíčkách na nádvoří? Stačí pomyslet, pozornému personálu jen naznačit, a vaše přání jsou hned splněna.

Vodní hrad Otočec.

Hotelový pokoj složený ze třech komnat má navíc koupelnu tak velkou, že byste v ní mohli ustájit i  koně – nebo dva. A i když my jich přivezli rovnou 598, pod kapotou elektrického Porsche Taycan GTS, stejně se o ně hotelový manažer hned chce postarat. „Nabíječka je asi kilometr odsud, auto tam zavezu,“ nabízí okamžitě.

S díky odmítáme, baterie hlásí kapacitu ještě na 300 kilometrů. Ale když se nabídne už potřetí a prohodí, jak si do svojí Panamery vybral podobný sportovní volant s detaily z Race-Texu, pochopím konečně, kdo komu prokazuje laskavost a klíčky od Taycana s úsměvem odevzdám. Radost se přece má sdílet.

Historie hradu Otočec sahá až do 13. století a je to jediný vodní hrad, který ve Slovinsku najdete. Gotickou pevnost přestavěli za renesance na elegantní šlechtické sídlo a nikdy nebyla dobyta – tedy dokud ji uprostřed druhé světové války nevypálili partyzáni. Po válce se ale ruiny ujaly mezinárodní pracovní brigády a dodnes se v hradních zdech střídají hosté ze všech koutů světa, včetně těch nejvzácnějších z královských rodin.

A stačí si chvíli sednout na nádvoří, pokochat se západem slunce, dát si pětichodové menu s nejlepší kopřivovou polévkou a hřebenatkou, jakou jsem kdy jedla, a večer si u zapáleného krbu jako královna nakonec připadám i já. Miluju horské chalety a designová AirBnB, kde máte klid a stoprocentní soukromí, ale přesně pro tenhle tichý luxus zbožňuju i pětihvězdičkové hotely – a pohádkovému hradu Otočec stačily dvě noci, aby se dostal na seznam mých oblíbených.

Člověk ale nesmí ustrnout. A i když se vám z měkkých peřin hradních komnat možná ani nebude chtít vstávat, byl by hřích neokusit ještě další lákadla, která tenhle kus Slovinska nabízí – a že je jich požehnaně.

Stejně jako našich zavazadel. Náš věrný oř Taycan (odpusťte trochu básnické licence, ale jméno prvního elektrického Porsche v turečtině skutečně znamená „duši mladého hřebce“) naštěstí nezklame. I když je tohle GTS duší závodník, tak navzdory sportovně nízké lince zádi v útrobách ukrývá zavazadlový prostor s 407 litry vzadu a jako bonus ještě 84 litry vepředu.

A s tím se cestovat dá pohodlně, i když si na roadtrip do Slovinska zabalíte nejenom věci do hor, výbavu na paragliding, ale i velkou večerní a lodičky (pro jistotu, a pak jste za to rádi, když u vedlejšího stolu sedí potomci jedné z evropských monarchií).

Smaragdová řeka a tajemství sklepů

Jen pár kilometrů od hradu Otočec leží Novo Mesto, půvabné historické město s kostelem svatého Mikuláše. V jeho uličkách dlážděných kočičími hlavami budete rádi za individuální nastavení podvozku i výšky vašeho Taycanu. Při parkování sice už tolik neoceníte, že i když tohle Porsche působí kompaktně a při pohledu z venku subtilně, má ve skutečnosti šířku dva metry a délku bezmála pět.

Ale když se vám konečně podaří najít volné místo a zaparkovat u kostela svatého Mikuláše a vystoupat pár pater do nově zrekonstruované zvonice s bezkonkurenčně nejlepším výhledem do okolí, bude vás těšit aspoň to, že máte i nejhezčí auto, kam oko dohlédne. Na tom si designéři ze Stuttgartu dali záležet.

V Novo Mestě ještě určitě nepřehlédněte most, ze kterého v létě pořádají závody ve skocích do vody, a pokochejte se tím, jak malebně řeka Krka obtéká středověké domy ve stráni. Historické centrum města, Breg, si můžete prohlédnout i z jiné perspektivy – stačí si u místních vodáků z Green River domluvit některý z jejich programů.

Vyrazit můžete na hodinovou projížďku pro úplné začátečníky, kde vás naučí základy ovládání kajaku a vy se můžete pohledem na Novo Mesto kochat přímo z hladiny řeky s mírným proudem. Nebo si zamluvte tříhodinové safari, které začíná na menší říčce Temenici, kde se budete kochat hnízdištěm divokých ptáků a možná potkáte i rodinku bobrů, a končí v poklidných vodách smaragdové Krky u středověkého Bregu.

Ze zvonice svatého Mikuláše je famózní výhled i na další velké lákadlo téhle části Slovinska – místní tomuhle cípu země říkají Dolenjska a jednou z jeho dominant je Trška Gora. Na mírných jižních a západních svazích tu roste vinná réva a chaloupky mezi vinicemi jsou pro místní ideálním místem na romantický víkend nebo útěk z města do přírody.

Ochutnat místní vína můžete každou sobotu a neděli, kdy se konají Odprte Zidanice, tedy pravidelné dny otevřených sklepů. Vyrazte na kole nebo pěšky, o pitný režim i ochutnávku tradičních slovinských specialit už se místní vinaři postarají.

A kdybyste se chtěli o místním vínu dozvědět víc, zavítejte do vinařství Colnar. Víno tady vyrábí už osmý Janez Colnar v pořadí a rodinnou tradici, která má kořeny až v roce 1408 tu umě mísí s moderními trendy. Ochutnejte třeba jejich speciální zero-waste chleba s moukou ze sušených vinných šlupek – ačkoliv to tak možná nezní, je to delikatesa.

A pokud budete mít i po všem tom vínu ještě sílu na další objevování, stáhněte si do telefonu aplikaci Secrets of Dolenjska a vydejte se za virtuálně zprostředkovaným dobrodružstvím.

Apka vás provede lesy v okolí a budete plnit úkoly jako tajný kurýr za druhé světové války, nebo vás v centru Novo Mesta vezme na výlet za historií očima lidí, kteří zasáhly do dějin města.

A nakonec, až budete mít chuť jen tak relaxovat, posaďte se do Taycana na sedadlo spolujezdce a nechte se odvézt buď do blízkých lázní (na výběr máte Šmarješke nebo Dolenjske Toplice), anebo si najděte svůj malý soukromý kousek ráje – jako třeba termální pramen Klevevž uprostřed lesa, který s trochou štěstí budete mít sami pro sebe.

Termální pramen Klevevž

Tip Forbesu: Cestování s Porsche Taycan je pohodlné, i když máte za sebou (a před sebou) tisíce kilometrů. Pomáhá tomu adaptivní vzduchové odpružení s funkcí automatického nastavování světlé výšky a výškově nastavitelným odpružením ve čtyřech úrovních (zvednuté, střední, snížené a hluboké), které zahrnuje taky plynulou elektronickou regulaci tlumicí síly se třemi volitelnými jízdními programy. Pohodlí vám jako řidiči i spolujezdci zajistí adaptivní sportovní sedadla s možností elektrického nastavení 18 parametrů s paměťovým paketem. A oceníte taky digitálně ovládanou dvouzónovou klimatizaci s funkcí Advanced Climate Control se senzorem kvality vzduchu a komfortní regulací pro každého pasažéra zvlášť.


Článek je součástí projektu Nabitá jízda, který vzniká ve spolupráci Forbes Česko a značky Porsche v ČR. V následujících měsících vás budeme na 16 cílových destinacích ve čtyřech jízdách směřujících na jih od Česka inspirovat, abyste necestovali pouze po dálnici, ale nebáli se odbočit do krajiny. Nepůjde o rychlost, jak by se dalo čekat. Půjde o prožitek z cesty.

Jak probíhá cestování elektrikou mimo hlavní tahy Evropou? Kde a jak na cestách v horách a průsmycích načerpáte energii vy i vaše auto? Trvá nabití baterie opravdu tak dlouho? Každý měsíc vás pozveme do dvou nových destinací, které jsme dobyli elektrickým Taycanem. Díky nabitým jízdám zjistíte, proč má někdy smysl odbočit z cesty.