Od začátků navýšili svůj roční obrat na více než stonásobek, ale byznys se jim pořád teprve rozbíhá. Uvádět věci v pohyb je ostatně jejich doména: dva inženýři v Otrokovicích ukazují, jak může vypadat chytré podnikání s přidanou hodnotou, a jsou dalším z důkazů, že baťovský étos v regionu pořád znamená zásadní inspiraci.

Jen kousek od jejich sídla se nachází drobný pomníček, který byste celkem snadno přehlédli. Absolutně nekoresponduje s velikostí muže, na jehož tragickou leteckou havárii upomíná, a stojí na něm stručný nápis: Zde zemřel Tomáš Baťa.

„Pořád se nacházíme na Baťově půdě. Kdo tady založil výrobu letadel? A Barum? A koželužny? Stojí v podstatě za vším,“ vypráví Radek Kaňovský a jeho kolega Aleš Zapletal stejně rychle dodá:

„Zlín a Otrokovice by bez Bati nebyly nic. V lidech, v podnikatelích to pořád je – a hodně. Ikonami pro svět jsou Musk a Jobs, tady mají lidi ikonu svoji. Vidí, jak měl věci dokonale vymyšlené, přečtou si nějakou jeho knížku a uznávají, jakou měl pravdu.“

Nebo dokonce – což by Baťu potěšilo rozhodně nejvíce ze všeho – navazují na jeho postupy vlastní praxí. Jako tihle dva inženýři z Otrokovic. V nenápadné budově na kraji místní průmyslové zóny sídlí všechny jejich firmy sjednocené pod názvem Motion Group. Svět je v pohybu a oni dva toho umějí využít.

V roce 2010 v pronajaté malé kanceláři přemýšleli nad budoucností a radovali se z obratu tří milionů korun. Teď poskočili na 400 milionů ročně.

Cokoli je potřeba rozpohybovat, ať už stroj, plošinu, roboty, nebo dveře, to oni zařídí za pomoci nejlepších komponentů, jež jsou na trhu k dispozici, přičemž postup, řešení a know-how už jsou jejich.

Jsou pořád v pohybu. Jediným směrem: vpřed. „A jelikož jsme obchodníci, strop to žádný nemá,“ praví Kaňovský, a pokud to Tomáš Baťa slyší, musí být navýsost spokojen.

Co chceš, můžeš

Jeden z nejznámějších sloganů obuvnického krále naplnili už tím, že jako dvacátníci brzy opustili místa obchodníků. Když chceš, můžeš věci změnit. Můžeš cokoli, razil Baťa.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium