Pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny vstoupila do další fáze. Těm, kterým už se podařilo překonat hranice, je teď potřeba zajistit bydlení. Vedle řady institucí se do pomoci zapojují i lidé z českého byznysu.

„Momentálně nabízíme zdarma ubytování v našich dvaceti bytech v Praze. Každý byt je vybaven, má vlastní kuchyň a sociální zařízení. Byty jsou volné ihned,“ tak zněla v pondělí zveřejněná výzva organizace Women for Women, za kterou stojí Ivana Tykač.

Byty jsou podle ní ale jen špičkou ledovce poskytované pomoci. „Jsme připraveni poskytnou okamžitou finanční pomoc sirotkům padlých ukrajinských vojáků,“ sdělila Forbesu. Její organizace kromě toho plánuje nabízet i psychologickou pomoc prostřednictvím odborníků, kteří se na překonání válečných traumat specializují.

Dalších jedenáct bytů Ukrajincům v nesnázích prostřednictvím Organizace na pomoc uprchlíkům, a vedle toho také několik milionů korun pro neziskové organizace, věnoval i Ondřej Fryc z  nvestičního fondu Reflex Capital. Ani pro něj tím podání pomocné ruky nekončí. 

„Uvidíme, jak se to bude vyvíjet a pokud to bude potřeba, jsme samozřejmě připraveni pomáhat dál. Cítím to jako povinnost,“ řekl Fryc.

Nikdo z nás by nechtěl utíkat z vlastní země s rodinou do cizího prostředí.

Další z žebříčku českých miliardářů magazínu Forbes, kdo svoji pomoc zveřejnil, je Jan Barta, respektive jeho investiční skupina Pale Fire Capital. I ta, vedle peněz v řádu nižších desítek milionů určených na okamžitou pomoc, nabídla, že uprchlíkům mířícím do Česka pomůže zajistit střechu nad hlavou.

„Máme připraveno 250 lůžek v námi pronajatých objektech, kde chceme uprchlíkům zajistit hlavně bezpečný prvotní azyl, klid a důstojné podmínky pro patrně nejtěžší období jejich života. Nikdo z nás by nechtěl utíkat z vlastní země s rodinou do cizího prostředí, bez znalosti jazyka, místní kultury a zvyků,“ uvedl Barta s tím, že tento způsob pomoci bude Pale Fire Capital financovat tak dlouho, dokud to situace bude vyžadovat.

Vydání Forbesu Zázrak

Asi o největší zářez z pohledu nabídky bydlení uprchlíkům se však postarala švédská společnost Heimstaden, která je je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. Hlavně v Moravskoslezském kraji jí patří více než čtyřicet tisíc bytů. Z nich jich zatím pět stovek nabídla k využití.

„Snažíme se vytvořit systém co nejefektivnější vzájemné koordinace tak, aby se všichni, kteří utíkají se svými rodinami před válkou a potřebují bydlení, dostali co nejdříve do námi nabídnutých bytů,“ uvedl šéf Heimstaden Jan Rafaj. Kdyby další byty byly potřeba, firma by jich podle něj zvládla nabídnout ještě řádově stovky.

Pomoc spustila i společnost Airbnb, jejíž spoluzakladatel a CEO Brian Chesky v tiskové zprávě uvedl, že jejím prostřednictvím poskytne přechodný azyl sto tisícům uprchlíků z Ukrajiny.

Majitelům nemovitostí, kteří je uprchlíkům nabídnou, bude Airbnb náklady hradit z peněz, které získá prostřednictvím dárců přispívajících do fondu Airbnb.org Refugee Fund.

Firma už o své aktivitě informovala vlády Polska, Německa, Maďarska nebo Rumunska. Je ale pravděpodobné, že byt uprchlíkům bude možné nabídnout i v České republice. Airbnb detailní podmínky toho, jak to bude možné, zveřejnění v následujících dnech.

Máte volný byt, dům nebo chatu, hotel nebo ubytovnu, které byste také mohli nabídnout pro ubytování uprchlíků? Obraťte se na města nebo obce, kde žijete. Pomoc organizují i jednotlivé krajské úřady. Poradí například Organizace na pomoc uprchlíkům, Člověk v tísni nebo platforma Uprchlíci, vítejte.