O nás bez nás, komentuje vlastník pražského výstaviště v Letňanech Pavel Sehnal zprávu, že se ruší polní nemocnice, kterou tam stát na podzim postavil jako záložní pro covidové pacienty. Její provoz by měl být podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ukončen k 6. únoru.

Stejným způsobem jako teď, tedy prostřednictvím médií, se ostatně Sehnal dozvěděl i o tom, že v jeho areálu nemocnice vznikne. Říká, že by považoval alespoň za slušné, kdyby se s nimi někdo z vlády spojil před tím, než informaci o uzavření nemocnice oficiálně zveřejní. „Dozvěděli jsme se to z tiskového prohlášení,“ dodává Sehnal. 

Ač epidemiologové varují před šířením britské mutace, která by v březnu mohla v Česku převládnout a v důsledku toho by se mohl zvýšit počet hospitalizovaných, stát záložní nemocnici likviduje. Důvodem je to, že by v ní stejně neměl kdo léčit, v Česku totiž zoufale chybí zdravotnický personál. I proto nemocnice nebyla od konce října, kdy ji vojáci v Letňanech postavili, ani jeden den v provozu. 

Chvíli se uvažovalo o tom, že se ze záložní nemocnice stane očkovací centrum, ale i tyhle plány padají. „Polní nemocnice tak, jak je koncipovaná, není optimálním místem, které by mělo fungovat jako očkovací centrum. K 6. únoru tam bude ukončena smlouva. Během dneška bych to měl podepsat,“ uvedl v pátek na tiskové konferenci Blatný.

Stát podepsal smlouvu se Sehnalem do konce letošního února s třítýdenní výpovědní lhůtou. Podrobnosti o výpovědi ale Sehnal komentovat nechtěl.

„Nevím, co a jak bude, protože s námi nikdo nejednal. Předpokládám, že vše proběhne podle smlouvy. Rozhodnutí vlády považuji za překvapivé,“ řekl a dodal, že se mimo jiné potřebuje se státem domluvit na tom, kdy má do areálu poslat své zaměstnance, aby u likvidace asistovali, a kdy může areál přestat vytápět. 

Zatím stát Sehnalově firmě zaplatil za pronájem areálu bezmála 51 milionů korun bez DPH. Dalších 14 milionů by mu měl ještě zaplatit za únor, pokud by smlouva nebyla předčasně ukončena.

Sehnal, na kterého se kvůli ceně nájmu snášela kritika, podmínky smlouvy brání – podle něj částka pokrývá nutné náklady spojené s provozem 15 tisíc metrů čtverečních pronajaté plochy.

Vydání Forbesu Zázrak

Stát miliardářovi platí za každý den, po který má od něj areál vypůjčený, více než 400 tisíc korun, a to podle něj není přehnaná částka. Jen pro srovnání, náklady na jedno lůžko jednotky intenzivní péče obsazené covidovým pacientem činí podle informací serveru Seznamzpravy.cz přibližně 80 tisíc korun denně.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého už však udržování polní nemocnice přestalo být výhodné.

Ostatně i v některých běžných nemocnicích zůstávají stále zakonzervovaná nepoužívaná lůžka, která ale nemá kdo obsluhovat. Pokud by se k nim našel zdravotnický personál, mohla by i ona sloužit jako záloha pro případ, že pacientů s covidem-19 v nemocnicích přibude. 

Pavel Sehnal tedy bude od března řešit, co dál s prázdnými plochami výstaviště. Kompenzační program pro obor výstavnictví stát nevytvořil, přestože se o tom podle Sehnala vedlo několik jednání. Jak říká, celá situace nedopadá negativně jen na samotné vlastníky výstavišť, ale i na firmy na ně navázané, například ty, které zajišťují výstavbu stánků.