Výstaviště Letňany, které patří Pavlu Sehnalovi, 65. nejbohatšímu Čechovi letošního žebříčku Forbesu, pronajalo svůj areál státu, aby tam mohla vyrůst záložní polní nemocnice.

V rozhovoru pro Forbes miliardář uvedl, že nebude žádat nájem, jen skutečné náklady, které jsou spojené s provozem areálu. V médiích se nyní objevila zpráva, že mu má Nemocnice Na Bulovce zaplatit za necelé dva měsíce pronájmu 26 milionů korun. Požádali jsme Pavla Sehnala o vysvětlení.

„Není to 26 milionů, protože je třeba odečíst DPH, ale zhruba 21,5 milionu korun. V této částce jsou zahrnuté náklady spojené s provozem areálu, jako je technická obsluha, tedy mzdy asi 50 zaměstnanců, kamerový a zabezpečovací systém, jsou v ní zohledněné úroky bance i odpisy – haly mají hodnotu 700 milionů korun a roční odpisy se tak pohybují v řádech desítek milionů,“ vypočítává Sehnal.

„Dále je součástí částky nájemné za pozemky, které za rok činí 24 milionů korun a platíme je státu – převzal Investiční a Poštovní banku, kterým pozemky patřily. Roční provoz areálu i v případě, že by zůstal prázdný a žádná akce se v něm nekonala, činí vysoce nad 200 milionů korun.“

K celkové částce budou také připočítány náklady za energie. Nyní se haly temperují – pokud by tu byli pacienti, budou vytápěné na pokojovou teplotu.

Za metr čtvereční a den tak stát v tomto případě zaplatí 29 korun, tedy asi dvě procenta z ceny běžného komerčního pronájmu plochy výstaviště, který se v Praze pohybuje od dvou do čtyř tisíc a v Brně ještě o něco výše.

Pro lepší přiblížení, vystavovatel, který si tu pronajme stánek o velikosti 100 metrů čtverečních na tři dny veletrhu, zaplatí 300 tisíc korun – ministerstvo zdravotnictví uhradí za polovinu areálu za den 400 tisíc korun. „S cenou jít níže nemůžeme, pokud chceme, aby nám pokryla alespoň základní výdaje,“ dodává Sehnal.

„Mohli bychom pronajmout areál komerčně, firmám, které potřebují skladovat, například nápojářům, ale jsme si vědomi odpovědnosti za zdraví občanů, ale i ekonomické zdraví společnosti. Čím dřív se situace uklidní, tím dřív se bude ekonomika vracet do původního provozu.“

Areál výstaviště je podle jeho názoru pro polní nemocnici správná volba, mezi výhody uvádí mimo jiné podlahu, která se dá jednoduše dezinfikovat, možnost vjezdu s těžkou technikou nebo blízkost letišť, odkud je možné přepravovat nemocné.

Pochvaluje si také komunikaci s Nemocnicí Na Bulovce. „Byla pružná, sešel se tým expertů a hned jsme začali připravovat areál k předání.“