V Česku žije zhruba 40 tisíc dětí, které mají jednoho z rodičů za mřížemi. Byť samy nic neprovedly, často nesou trest. Bývají citově deprivované, stigmatizované, trpí odloučením od rodiče a mnohdy i chudobou. Zlepšit jejich situaci se snaží iniciativa Zapomenuté děti. Je jedním ze čtyř českých projektů, které získaly evropskou cenu za sociální inovace SozialMarie.

Iniciativa Mezinárodního vězeňského společenství pořádá pro „zapomenuté děti“ volnočasový klub a letní tábory, kde mohou sportovat, bavit se a hrát hry bez toho, aniž by je někdo odsuzoval. Podporuje rodiny těchto dětí, pořádá pro ně sbírky na vánoční dárky a umožňuje jim jeden den v roce strávit celodenním programem s odsouzeným rodičem.

Ocenění si odnesl i brněnský projekt Symbiosis. Zaměřuje se na mladé lidi po odchodu z dětského domova, kteří bývají náchylní ke kriminalitě, sociálnímu vyloučení či bezdomovectví. Symbiosis jim pomáhá s přechodem do dospělého života sdíleným bydlením se studenty vysokých škol.

Foto Zapomenuté děti

„Díky tomu získají na čtyři roky jistotu bydlení v bezpečném prostředí, které je jakýmsi cvičným prostorem na reálný život. Se studenty si mohou oboustranně předávat své zkušenosti, navazovat vztahy, učit se řešit konflikty, hledat si první zaměstnání a postupně se osamostatnit,“ přibližuje zakladatel projektu Bohuslav Binka z neziskové organizace EkoInkubátor.

Cenu dostala také Marie Salomonová z iniciativy Nevypusť duši, která je laureátkou výběru Forbes 30 pod 30 z roku 2019. Ocenění SozialMarie získala za svůj program Duševní zdravověda pro středoškoláky, který reaguje na to, že pětina náctiletých se potýká s duševními obtížemi a zároveň se polovina chronických duševních onemocnění poprvé projeví do 14 let.

„Náš program jsme kvůli dopadům pandemie upravili na webinář. Díky tomu jsme se dostali k ještě více dětem a mladistvým po celém Česku. Z našich dotazníků vyplývá, že po skončení programu ví v průměru o 30 procent více dětí než na začátku, kam se obrátit pro pomoc. Odhadujeme, že díky nám vyhledalo pomoc odborníka až 150 dětí,“ říká Marie Salomonová.

Posledním českým oceněným je město Brno a jeho projekt Interkulturní práce v samosprávě. Brněnský magistrát se rozhodl ulehčit cizincům komunikaci s úřady a zaměstnal interkulturní pracovníky, kteří jim mohou poskytnout služby jako tlumočení, překlady nebo terénní práce v ruštině, ukrajinštině, rumunštině, vietnamštině a arabštině.

„V Brně žije už více než 36 tisíc cizinců. Kromě toho, že jim projekt pomáhá jako klientům, tak části z nich dává také práci. Díky pohybu v terénu dokáže interkulturní tým včas rozpoznat problémy a hledat jejich systémová řešení. To vede k většímu vzájemnému pochopení, snížení stereotypů i konfliktů,“ popisuje Lenka Šafránková Pavlíčková z brněnského magistrátu.

Cenu SozialMarie každoročně uděluje rakouská nadace Unruhe. Do letošního ročníku se přihlásilo 299 projektů z Česka, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska.

Každá země má přitom svého patrona. Za Česko se této role letos ujal tanečník, choreograf, producent a úspěšný podnikatel Yemi A.D. A svého zástupce má v soutěži i Forbes – patronem Maďarska je šéfredaktor tamní odnože magazínu Márton Galambos.

Letos se cena vyhlašovala už po sedmnácté. Porota ocenila celkem patnáct vítězů, kteří si mezi sebou rozdělili 54 tisíc eur, což je v přepočtu asi 1,4 milionu korun.