Prozatímní věřitelský výbor v úterý na návrh insolvenčního správce schválil smlouvy o tollingovém a úvěrovém financování pro provozy 15 a 16 huti Liberty Ostrava, tedy rourovnu a válcovnu plochých výrobků. Tollingovým partnerem je společnost Vítkovice Machinery Trade ze skupiny CE Industries Jaroslava Strnada.
Ze získaného úvěru budou uhrazeny už i srpnové mzdy zaměstnanců těchto provozů. Druhovýroba se pak rozjede v polovině října, sdělil insolvenční správce huti Šimon Peták. Liberty Ostrava je od června v úpadku.
Při tollingovém způsobu financování tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu.
„Vstup tollingového partnera podle našich analýz zajistí úsporu nákladů a zvýšení hodnoty majetkové podstaty celkově v řádu nejméně stamilionů, spíše však nižších miliard korun,“ uvedl Peták.
Smlouvy se týkají výroby v objemu minimálně devadesát milionů eur (zhruba 2,25 miliardy korun) a zároveň zajištění financování v rozsahu 525 milionů korun. Jejich sepsání podle insolvenčního správce předcházela intenzivní jednání, vyhodnocování nabídek i zpracování řady důležitých analýz.
„Dnes už ale můžeme všechny ujistit, že druhovýroba v závodech 15 a 16 bude obnovena, a dokonce už můžeme garantovat i srpnové mzdy pro zaměstnance těchto provozů,“ uvedl Peták.
Výkonný ředitel VMT Tomáš Mischinger potvrdil, že se firma zapojí do pomoci Liberty Ostrava formou tollingu. „Jde o náročný, ale prestižní projekt, který bude mít významný přínos pro celý Moravskoslezský kraj. VMT si váží důvěry věřitelského výboru, který vybral náš tollingový projekt z několika nabídek jako ten nejlepší, a je přesvědčena, že touto cestou dojde k maximálnímu možnému zachování hodnoty huti,“ uvedl Mischinger.
Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část pracovníků je od té doby doma. Tento měsíc podnik odstavil svou koksovnu a nyní rozdává výpovědi zhruba 1600 zaměstnancům. Dosud měla firma zhruba 4000 pracovníků.
Slezská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Liberty Ostrava vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl.
Holding CE Industries podniká ve více oborech, například v železničním strojírenství, v energetice, v recyklaci odpadu a také v potravinářství a drogerii.
V roce 2022 skupina dosáhla podle údajů ve výroční zprávě rekordních tržeb 8,3 miliardy korun, holding tvořilo třicet sedm společností s téměř 1500 zaměstnanci. Skupinu ovládá Jaroslav Strnad, který také v minulosti založil průmyslový holding Czechoslovak Group, jejž nyní vede jeho syn Michal Strnad.