Město Most je v posledních týdnech všude. Populární stejnojmenný seriál České televize láme rekordy sledovanosti (poslední díl sledovalo 1,61 milionu divíků), ale také se mu podařilo otevřít společenskou debatu.

A protože se otázka zanedbaných regionů z velké části dotýká ekonomie, našel si Most! cestu i do už třetího ročníku tradičního „souboje“ předních českých ekonomů – Aleše Michla a Tomáše Sedláčka.

Šéfredaktor Forbesu a zároveň moderátor debaty v pražském podniku Royal Petr Šimůnek jako mostecký rodák asi nemohl otevřít diskusi jinak. Když se ovšem dvojice zeptal, jak situaci v Mostě zlepšit, jednotného receptu se publikum nedočkalo.

Michl a Sedláček k sobě totiž mají názorově asi tak blízko jako Franta s Luďanem. Pohybují se sice na stejném poli, ale každý přemýšlí jinak. Jeden z ekonomů téměř bez kompromisů věří, že si trh se vším poradí sám, druhý se za určitých okolností přiklání k řízeným zásahům.

„Domnívám se, že když máte obec, kde opravdu nic není, musíte tomu nějak pomoci. Pokusit se to nastartovat projektem financovaným ze státních nebo evropských peněz,“ tvrdí autor betselleru Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček.

Člen rady ČNB a bývalý ekonomický poradce při ministerstvu financí Aleš Michl nesouhlasí.

„Takové evropské peníze jsou velmi drahé – nejčastěji si za ně totiž postavíme něco, co nepotřebujeme, a v budoucnu tomu musíme platit provoz,“ vysvětluje svůj pohled Michl, podle kterého má smysl z evropských peněz stavět „maximálně dálnice a železnice“.

Populární ekonomové se neshodli ani na tématu vzdělání či podpory podnikání, což trefně demonstruje následující názorová výměna.

P. Š.: Co máme pro lepší situaci v Mostě udělat?

T. S.: Třeba tam postavit vysokou školu.

A. M.: Co by se tím vyřešilo? Najednou by začali lidé chodit na univerzitu? Nebo by tam jezdili studovat Pražáci?

T. S.: Vyřešilo by se tím to, že by nebylo všechno v Praze.

A. M.: Pořád nechápu, jakou logikou tím pomůžeš Mostu.

T. S.: Že budou mít lidé třeba práci. Nemusí to ale být jen škola, může se jednat o daňové zvýhodnění podnikatelů, kteří se v Mostě rozhodnou podnikat…

A. M.: Když dáš o půlku menší daně v Mostě, tak ti garantuji, že tím z dlouhodobého hlediska nic nevyřešíš. Na pár let tam dostaneš velké firmy, ale pak to zase spadne.

P. Š.: Co bys tedy udělal ty, Aleši?

A. M.: Vzdělání ani podnikání tam nemůže dostat stát. To se nedá naplánovat. Když se lidé budou chtít vzdělávat, můžou. Když bude mít podnikatel dobrý nápad, prorazí i v tom Mostě. Nechal bych ekonomiku být a zásahům se vyhnul.

V podobném duchu pak probíhal celý večer. To máte tak, když dáte dohromady lva s medvědem.

A co myslíte vy, pomohla by Mostu vlastní univerzita? Nebo startupový akcelerátor?